Opozícia vysmiala Fica za graf o cenách za elektrinu. Ficov poradca už mal v televízii prerobený graf

Podpredseda SaS Ľubomír Galko si v televízii uťahoval z Roberta Fica a jeho grafu o cenách energií. Premiérov poradca Erik Tomáš do kamier už ukazoval iný graf. Internet sa už v minulosti zabával na zlých grafoch od Fica a Kažimíra.

Premiérov poradca Erik Tomáš v diskusii RTVS ukazuje prerobený graf s cenami energií. Reprofoto – N

Smer Roberta Fica je opäť terčom posmechu pre graf. Opozičná SaS kritizuje premiéra za obrázok, ktorým chcel ukázať, že elektrická energia zdražela hlavne za vlády Ivety Radičovej. Podľa SaS Fico v grafe použil nekorektnú mierku.

Do nedeľňajšej diskusnej relácie RTVS O päť minút dvanásť už prišiel premiérov poradca Erik Tomáš s prerobeným grafom.

„Pán premiér zmanipuloval graf: začínal od nejakých 140, aby skoky boli väčšie. Dnes pán Tomáš doniesol korektný graf, ktorý sa začína od nuly. Pán Fico mal zrejme graf od pána Kažimíra – pán Tomáš si ho možno robil sám,“ komentoval v televízii podpredseda SaS Ľubomír Galko.

„Je to ten istý graf,“ bránil premiéra Erik Tomáš. Do kamier pritom ukazoval zmenený graf, ktorý zachytával ceny za megawatthodinu od nuly a nie od 110 eur, ako bolo vo Ficovom grafe.

Graf, ktorý zverejnil na Facebooku Robert Fico. FOTO - FB Roberta Fica
Graf, ktorý zverejnil na Facebooku Robert Fico. Foto – FB Roberta Fica
Prerobený graf, s ktorým prišiel do televíznej debaty premiérov poradca Erik Tomáš.
Prerobený graf, s ktorým prišiel do televíznej debaty premiérov poradca Erik Tomáš.

Tomáš v debate trval na tom, že „je neuveriteľne trápne obviňovať Roberta Fica z nárastu cien energií“. Jeho slovám sa smial predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

„Najvyššie ceny elektrickej energie boli za vlády Ivety Radičovej. Tak, ako sa deň s nocou strieda, tak je prakticky automatické, že počas ľavicových vlád ceny klesajú alebo sú stabilné a počas pravicových vlád stále stúpajú – hovorím v princípe, aby ma demagog.sk zase nechytal za slovo,“ pokračoval Erik Tomáš, ktorý je aj poslancom Smeru. Zdražovanie za Radičovej vládnutia znázornil modrou farbou.

„Súhlasím s vami, Smer stráži ceny energií. Smer stráži vysoké ceny energií,“ kontroval Galko zo SaS.

Graf s Ficovými hodinkami

Fico cez týždeň zverejnil na Facebooku graf vývoja cien elektrickej energie s komentárom: „Jasne odráža, aké maslo na hlave a aké morálne právo kritizovať má opozícia. Dva najvyššie modré stĺpce sú vizitkou p. Matoviča aj p. Sulíka, ktorí v tom čase sedeli vo vláde I. Radičovej.“

O svojej vláde Fico napísal, že vždy bude „záchrannou brzdou, ak pri cenách energií zlyhajú úrady“. Graf označil za „vecne správny“. „Ak by sme použili akýkoľvek iný typ grafu, aj ten by potvrdil nespochybniteľný fakt, že ceny elektrickej energie boli za vlády I. Radičovej najvyššie a, naopak, počas mojej druhej vlády klesali,“ podotkol na sociálnej sieti Fico.

Koncom minulého roka Fico bavil internetových diskutérov grafom, ako jeho vláda od januára zvýši minimálnu mzdu o 30 eur na 435 eur. V grafe však použil nesprávnu mierku a vyzeralo to, akoby minimálna mzda mala byť v roku 2017 trikrát vyššia, ako bola v roku 2012. Fico potom graf prerobil, no po internete začala kolovať verzia, do ktorej pribudol stĺpec s cenou premiérových hodiniek za 20-tisíc eur.

Posmeškom v minulosti čelil aj minister financií Peter Kažimír zo Smeru, keď prezentoval chybný graf s vývojom cien plynu.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |