Denník N

Kotlebovcov na hru o popálenom rómskom dievčatku nevpustili, predstavenie Natálka cestuje ďalej

Predstavenie Natálka. Foto N – Tomáš Benedikovič
Predstavenie Natálka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Predstavenie Natálka v bratislavskom gymnáziu chcel vidieť kandidát na ombudsmana za kotlebovcov Anton Čulen a poslankyňa ĽSNS Natália Grausová. Do triedy ich nepustili, budovu strážili aj policajti.

V rohu miestnosti stoja dvaja muži maskovaní kuklou. Počas modlitby v rómčine maľujú na čiernu tabuľu hákový kríž. Pokračujú kreslením rasistických hesiel na kulisách domu. „Čierne kurvy do pece. Parazity, skapte. Na stráž. Do plynu.“

Vystrašená matka malej Natálie drží sochu Panny Márie a modlí sa. Sošku položí pred namaľovaný hákový kríž a v televízii sleduje pochod radikálov.

SND hrá gymnazistom priamo na škole. Autorka: Martina Koník

Záujem v škole aj pred školou

Prírodovedná učebňa gymnázia na Pankúchovej v Petržalke sa v pondelok na necelú hodinu stala javiskom Slovenského národného divadla. Zatiaľ čo trieda gymnazistov sleduje predstavenie o brutálnom útoku na rómsku rodinu z Moravy, na dvere školy klopú skutoční extrémisti.

Po internetových vyhrážkach voči predstaveniu a hercom na sklonku minulého týždňa stráži budovu školy päť policajtov. Dvoch odporcov hry – nie sú to verejne známe osoby – pošlú preč.

Hru si chcel v pondelok pozrieť aj kandidát na poslanca a ombudsmana za ĽSNS Anton Čulen, ktorý spolu s Igorom Cagáňom žiada, aby až do prešetrenia predstavenie zo škôl stiahli. Cagáň, ktorý uctieva Jozefa Tisa, podal pre obsah predstavenia určeného študentom aj oznámenie na generálnu prokuratúru.

Pre kresťanskú sochu pred hákovým krížom chceli extrémisti hru stopnúť. Foto N - Tomáš Benedikovič
Pre kresťanskú sochu pred hákovým krížom chceli extrémisti hru stopnúť. Foto N – Tomáš Benedikovič

Umenie a porozumenie

Prekáža im scéna, v ktorej matka Natálie v podaní herečky Judit Bárdos položí pred namaľovaný hákový kríž drobnú sošku Panny Márie. Čulen hru nevidel, no tvrdí, že sa takto komunikuje obsah, že „katolícke náboženstvo prikrýva zločin“.

Riaditeľ činohry SND Roman Polák v reakcii na oznámenie vysvetľoval, že ide o nepochopenie toho, o čo v hre a v tejto scéne išlo.

„Celý význam metafory je o tom, že do bytu vtrhnú neonacisti, namaľujú hákové kríže, matka sa modlí k Panenke Márii a dá ju na svoje miesto, za ktorým je už hákový kríž. Je to nádherná metafora o tom, že viera v Boha skrz Matku Božiu prekryje zlo v tejto spoločnosti. V žiadnom prípade to nie je dehonestácia kresťanského myslenia a cítenia,“ hovorí Polák.

Kandidát na ombudsmana za ĽSNS Anton Čulen a Kotlebova poslankyňa Natália Grausová chceli vidieť predstavenie pre študentov. Župan Frešo ich do triedy nepustil. Foto N - Tomáš Benedikovič
Kandidát na ombudsmana za ĽSNS Anton Čulen a Kotlebova poslankyňa Natália Grausová chceli vidieť predstavenie pre študentov. Župan Frešo ich do triedy nepustil. Foto N – Tomáš Benedikovič

Čulena sprevádzala poslankyňa za ĽSNS Natália Grausová, no nakoniec odišli po dlhej debate s bratislavským županom Pavlom Frešom, ktorý túto iniciatívu pre školákov spoločne so SND organizuje. Predstavenie bude cestovať ďalej, vo februári ho odohrajú aj v Púchove a v Hlohovci.

Podnetom proti predstaveniu sa bude zaoberať Úrad špeciálnej prokuratúry, zatiaľ nehovorí, ako bude postupovať.

Nepríjemné otázky

Vráťme sa späť na predstavenie pred nabitou triedou. „Tu bývame už štyri roky. Je tu taký pokoj, tu sa nestretávame ani s vyhrážkami. Ani jeden z vás, ani ľudia okolo, nikto si neuvedomuje, čo prežívame. Čím sme si prešli a čo budeme prežívať, hlavne Natálka. Ona trpí, nedovolí, aby sa jej niekto dotkol, a to je na celý život. Bojí sa úplne všetkého, to by ste museli vidieť. Máme problém ísť k doktorovi, keď je chorá,“ hovorí Bárdos v role matky Anny Sivákovej po útoku.

Tento útok nie je divadelná fikcia, odohral sa v roku 2009 na Ostravsku. Dvojročnému dievčaťu museli po útoku zápalnými fľašami amputovať tri prsty, skončila s popáleninami na 80 percentách tela.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Pýta sa na ručičky, prečo jej chýbajú prstíky na rukách. Ako bude chodiť do školy, ako bude počítať. Spýtala sa ma, ako to, že jej sestry prsty majú. Veď aj ty máš dcéru, nie?“ pýta sa neonacistu. „Ako by si jej to vysvetlil. Ale to, že má popálené telo, zatiaľ nevníma, teraz je zameraná na tie ručičky.“

Inscenácia pokračuje dobovými záznamami zo správ. Študenti sa nahýbajú, aby čo najlepšie videli na obrazovku.

Hra sa posúva ďalej. Zachytáva, aké ťažké bolo útočníkov vypátrať, a ak sa aj svedkovia útoku našli, báli sa na súde vypovedať. Jeden z útočníkov pri vyšetrovaní hovorí, že medzi pravicovými radikálmi má veľa kamarátov. Pred policajtom priznáva, že s nápadom prišiel neonacista Jaromír Lukeš. Bráni sa, že si mysleli, že zapaľujú neobývaný sklad.

„Pozeral som sa do okna, bola na ňom nejaká deka, počúval som, či je niečo počuť.“ O tom, čo tri zápalné fľaše spôsobili, sa dozvedeli z televízie. Niekoľkokrát sa potom stretli. „Povedali sme si, že takto sme to určite nechceli.“ Chceli utiecť do zahraničia.

Po výpovedi sa predstaviteľ útočníka postaví a gestom k študentom naznačí, ako hodil zapálnú fľašu do domu. Výpoveď ukončí hajlovaním.

Sudca Miloslav Studnička poslal Davida Vaculíka a Jaromíra Lukeša na 22 rokov do väzenia, Iva Müllera a Václava Cojocarua na 20 rokov. V roku 2012 sudcu našli s podrezaným hrdlom, neprežil.

Foto - Bratislavský samosprávny kraj
Foto – Bratislavský samosprávny kraj

Debata po hre

Študenti po hre debatujú, zaujíma ich, ako sa pripravoval scenár či herci. Zhodnú sa, že položenie sochy pred hákový kríž kresťanstvo nedehonestuje.

Dramaturgička Miriam Kičiňová študentom vysvetľuje, že takto funguje dnešná demagógia, vytrháva veci z kontextu a útočí podprahovo, tentokrát na kresťanskú komunitu, ktorá je citlivá a môže mať strach. „Radikáli sa často upínajú k práci so strachom. Ľudia potom dokážu konať skratovo a to im vyhovuje. Preto sa treba pýtať. Nikoho netrápi, že sme si vybrali ako tému rómsku rodinu, keď chceme rozprávať o extrémizme? Lebo sa už aj ozvali, že je to popudlivé. Má niekto vysvetlenie?“ pýta sa triedy.

Extrémizmus je podľa jedného zo študentov na vzostupe pre delenie na množstvo skupín. „Prečo sa delíme na normálnych ľudí a na Rómov, predsa posolstvo toho je, že aj oni sú ľudia. Preto nevidím rozdiel v tom, či by som tam bol ja, alebo hocikto iný.“

Štvorica skutočných útočníkov na súde v Ostrave v roku 2010: David Vaculík , Jaromír Lukeš , Ivo Müller a Václav Cojocaru. foto - TASR/AP
Štvorica skutočných útočníkov na súde v Ostrave v roku 2010: David Vaculík , Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru. Foto – TASR/AP

Sociológ Fedor Gál zverejnil po decembrovej premiére Natálky v Modrom salóne SND reakciu dramaturgie na búrlivú debatu, ktorá vtedy vznikla medzi študentmi.

„Deti a myslím si, že ich rodičov, ktorí svoje frustrácie cez ne filtrujú, trápia veci a chcú o nich hovoriť. Ale sú ochotní pripustiť, že ak to inak nejde, tak treba byť radikálny. Divadlo, ktoré sme im zahrali, bolo podľa nich: Obyčajná propaganda. Demokracia nefunguje. Kapitalizmus je sviňa. EÚ nám je zbytočná. Neoplatí sa nič robiť. Treba odísť. A pán Kotleba to tu dá do poriadku.“

Na prvom mimobratislavskom uvedení hry v Pezinku diskusiu viedol Martin Slávik z občianskeho združenia Living Memory. Snažil sa priviesť študentov k tomu, aby si položili otázky, či náhodou nie je „postarať sa o poriadok“ úlohou štátu alebo kto a prečo označuje niektorých ľudí ako parazitov a k čomu to môže viesť.

„Myslím si, že väčšina ľudí, ktorá píše na sociálne siete takéto perly ducha, by nič neurobila, keby osobne stretla tých, ktorých nenávidí. Sú to len krikľúni a zbabelci,“ reagovala jedna gymnazistka. Niektorí jej spolužiaci sa nebáli nahlas vysloviť, ako neveria tomu, že štát dokáže urobiť v osadách poriadok, a že majú obavy, keď na ulici stretnú skupinu rómskych chlapcov.

Kotlebova ĽSNS má na stredných školách veľa sympatizantov. V simulovaných študentských voľbách, ktoré robili na celom Slovensku na vzorke 12-tisíc študentov krátko pred vlaňajšími parlamentnými voľbami, skončila na druhom mieste za Sme rodina Borisa Kollára. Medzi prvovoličmi bola zasa najúspešnejšia – podľa exit pollu Markízy po marcových voľbách.

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie