Nič lepšie ako skončiť na Slovensku sa mi nemohlo stať, hovorí iránska komička

Nastaran Motlagh prišla na Slovensko s rodičmi z Iránu, keď mala 15 rokov a v jej krajine práve potlačili zelenú revolúciu. Nepovažuje sa za moslimku, má rada podpecníky a podobne ako jej starší brat rada rozosmieva ľudí na pódiu.

Iránska komička a študentka Nastaran Motlagh žijúca na Slovensku. Foto N – Vladimír Šimíček

Jej meno Nastaran znamená v perzštine Divoká ruža. Kamaráti jej hovoria jednoducho Nasi a na svojich stand-up vystúpeniach žartuje, že sa volá Nazi. Jej starší brat je tiež komik. Keď si to raz po ňom vyskúšala, už nevedela prestať. Vidieť ju môžete na šou Silné reči alebo Joke´s On You, ak práve nepracuje na bakalárskej práci o Európskej únii.   

Pýtajú sa vás z dôvodu utečeneckej krízy často, odkiaľ ste?

Pýtajú sa ma, či mám niekedy preto problémy, ale častejšie sú ľudia len zvedaví odkiaľ som, ako som sa sem dostala. Hovorím, že sme migranti s celou rodinou, že to je úplne iné. Rozhodli sme sa tu žiť, a nie, že by sme pred niečím utekali, a ani sme vám neprišli kradnúť prácu. Pre utečencov je to oveľa ťažšie, utekajú pred vojnou, pred strašnou situáciou. Snažíme sa investovať do slovenskej spoločnosti, byť jej riadnou súčasťou ako ostatní občania Slovenskej republiky.

Páči sa vám tu? Raz ste na pódiu vtipkovali, že vlastne kradnete ľuďom v Bratislave prácu dvakrát, lebo ste nielen imigrantka, ale dokonca východniarka z Blízkeho východu…

Áno, páči sa nám tu, sme veľmi spokojní. Vtip vznikol, keď som sa snažila nájsť si nejakú prácu, aby som trochu pomohla rodičom znížiť náklady na mňa. Všimla som si klasický stereotyp v Bratislave, že východniari nám berú prácu, a tak som im hovorila, že keď je tu niekto z východu, tak som to ja. (Smiech). Chcela som ten stereotyp nalomiť.

Pýtajú sa vás na islam často?

Áno, a vždy začínam faktom, že nie som moslimka, akurát som vyrástla v islamskej krajine. Môj život to vďaka mojim rodičom veľmi nezmenilo. Vďaka nim mám otvorenú myseľ. Samozrejme, učila som sa čítať korán. Je to náboženstvo ako každé iné, chce presadzovať mier, ale môže byť ľahko manipulované a zneužité na niečo oveľa horšie. Stačí, ak sa dostanete pod vplyv nejakého zlého človeka. Sama neverím v náboženstvá, môžu vám dať nejaké duchovno, urobiť z vás dobrého človeka. Ja ho však nepotrebujem. Extrémistický islam nie je jediným príkladom, keď bolo náboženstvo využité extrémistami.

Neučili vás, že islam by mal dobyť svet?

Nie, niekedy nám hovorili, že treba byť niekedy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |