Denník N

Pätina nezaočkovaných by spôsobila epidémiu osýpok v New Yorku

Pracovník UNICEF očkuje dieťa proti osýpkam vo Východnom Timore. Ilustračné foto - TASR
Pracovník UNICEF očkuje dieťa proti osýpkam vo Východnom Timore. Ilustračné foto – TASR

Vedci na Univerzite v Pittsburghu simulovali dva scenáre vyššej a nižšej zaočkovanosti proti osýpkam. Ukázalo sa, že už pri zaočkovanosti 80 percent prepukla na Manhattane v New Yorku po niekoľkých mesiacoch epidémia osýpok.

Osýpky sú infekčným ochorením, ktoré je spôsobené vírusom osýpok. Osýpky vedú k celému radu komplikácií, okrem iného k zápalu horných a dolných dýchacích ciest. Približne 1 z 10 detí, ktoré má osýpky, dostane zápal stredného ucha a 1 z 20 detí zápal pľúc. Vo svete podľahne tomuto ochoreniu 330 detí každý deň, uvádza Unicef.

[poll id=49]

Epidémia osýpok nedávno postihla Berlín v Nemecku. Len za minulý týždeň nahlásili úrady 111 nových prípadov osýpok, najviac od prepuknutia choroby v októbri minulého roku, informuje Deutsche Welle.

Podľa lekárov je mimoriadne dôležité, aby rodičia dali svoje deti očkovať. Na Slovensku je očkovanie proti osýpkam povinné.

Na Univerzite v Pittsburghu vytvorili simuláciu toho, čo by sa stalo, ak by sa na Manhattane v New Yorku očkovalo proti osýpkam iba 80 percent detí. Z výsledkov vyplynulo, že po 238 dňoch – obdobie, ktoré vedci sledovali – by mestskú štvrť zasiahla zničujúca epidémia choroby (pozri video).

Zato v prípade, keď bolo očkovaných 95 percent detí, k prepuknutiu epidémie nedošlo (pozri video).

Ukázalo sa teda, že z masívneho očkovania profituje celá spoločnosť, čiže aj ľudia, ktorí sa očkovať nechcú, pretože zodpovední jedinci minimalizujú riziko prepuknutia epidémie, čím nezodpovedných ľudí chránia. Keď však počet očkovaných ľudí klesne pod určitú kritickú hranicu, vytvorí sa tak priestor pre to, aby epidémia prepukla.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Povinné očkovanie

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie