Denník N

Prečo veľryby uviaznu na pláži a ako sa dajú zachrániť

Živočíchy uviaznuté na novozélandskej pláži. Foto – TASR/AP
Živočíchy uviaznuté na novozélandskej pláži. Foto – TASR/AP

Každoročne sa na breh na celom svete vyplaví približne tisíc až dvetisíc živých zvierat. Okolo tristo z nich na Novom Zélande.

Grindy, veľrybotvaré cicavce, ktoré minulý týždeň uviazli na pláži na Novom Zélande, sú sociálne žijúce tvory. „Záchranári na Novom Zélande preto nezachraňovali zvieratá po jednom, lebo to nemá zmysel,“ vraví pre Denník N biológ Vladimír Kováč.

„Uviaznuté jedince najskôr sústredili v plytkej vode a na otvorené more ich vypustili až potom, keď ich mali pohromade. Mnohonásobne sa tým zvýšila šanca, že sa zvieratá nevrátia späť na breh za ostatnými živočíchmi,“ dodal odborník.

Vedec pôsobí na Katedre ekológie UK v Bratislave, kde vedie tím inváznej biológie a ekomorfológie rýb.

Čo sa na Novom Zélande stalo? Minulý týždeň vo štvrtok uviazlo na severe Južného ostrova zhruba 400 grínd, väčšina z nich na súši uhynula.

Druh uviaznutia neohrozujú

Cez víkend na rovnakom mieste uviazlo ďalších 240 živočíchov, tie sa však zachránili. Keď prišiel príliv, samy dokázali vyplávať a dostali sa na otvorené more.

Kováč hovorí, že poznáme asi 80 druhov veľrybotvarých cicavcov. Hromadné vyplávanie sa týka len niektorých z nich, patria k nim vorvaň tuponosý, grindy, kosatky, niekoľko druhov vorvaňovcov a asi 10 druhov oceánskych delfínov.

Dobrovoľníci na Novom Zélande zachraňujú uviaznuté živočíchy. Zdroj – Youtube

Vedec vraví, že hromadné uviaznutie živočíchov – akokoľvek je tragické – sa týka iba zlomku celkovej populácie. „Každoročne sa na breh na celom svete vyplaví približne tisíc až dvetisíc živých zvierat. Niekomu sa to môže zdať veľa, no v skutočnosti predstavuje toto množstvo len nepatrnú časť danej populácie. Aj keď býva uviaznutie na brehu pre jedinca často osudné, pre druh ako taký nepredstavuje nijaké zvláštne nebezpečenstvo,“ povedal Kováč.

Telesná konštrukcia sa zrúti

Grindy dosahujú váhu až niekoľko ton. Keď uviaznu na súši, ich telesná konštrukcia sa zrúti, čo spôsobí, že sa pod vlastnou hmotnosťou zadusia. „Gravitácia je vo vodnom prostredí redukovaná približne na jednu šestinu svojho pôsobenia na súši, čo umožnilo týmto cicavcom dosahovať veľké až obrovské rozmery. Ich telesná stavba nedokáže zvládnuť gravitačné sily pôsobiace na súši,“ hovorí Kováč.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie