Denník N

Varšava bude možno väčšia ako New York. Aby tam Kaczyńského strana vyhrala voľby

Návrh na rozšírenie Varšavy.
Návrh na rozšírenie Varšavy.

Konzervatívna strana Právo a spravodlivosť chce rozšíriť hranice hlavného mesta o 32 gmín. Ľahšie by tak mohla ovládnuť mesto, ktoré inak drží liberálnejšia opozícia.

Varšava, takmer dvojmiliónová metropola, ktorú na konci druhej svetovej vojny totálne zbombardovali nemecké nálety, je dnes veľmi moderné mesto. S univerzitami, kaviarňami, výškovými budovami či leteckými linkami do všetkých kútov sveta.

V teplých dňoch je plná bicyklov, vďaka rozsiahlej sieti cyklochodníkov, ktorú môžu závidieť všetky hlavné mestá strednej a východnej Európy.

Varšava je však trochu iná než zvyšok Poľska, je liberálnejšia a otvorenejšia. Konzervatívna strana Jaroslawa Kaczyńského Právo a spravodlivosť tam komunálne voľby nevyhráva.

Po tých posledných na primátorskú stoličku zasadla Hanna Gronkiewicz-Waltz z opozičnej Občianskej platformy. Tá má väčšinu aj v mestskom zastupiteľstve; zo 60 kresiel obsadila 33, Právo a spravodlivosť 24.

Teraz sa to môže zmeniť. Podľa návrhu zákona vládnej strany Právo a spravodlivosť sa má Varšava rozšíriť o 32 územných jednotiek. Návrh má z hlavného mesta Poľska urobiť aglomerát a pomôcť k jeho rozvoju. Varšava by sa rozlohou stala väčšia ako Londýn či New York.

Mesto však nesúhlasí. Podľa opozície ide vládnej strane len o víťazstvo v najbližších komunálnych voľbách. Opozícia obviňuje vládu z pokusu o gerrymandering, úmyselné prekresľovanie volebných obvodov na účel volebného víťazstva.

Prevzatie moci nad mestom

Občianska platforma vyhrala posledné parlamentné iba v ôsmich z 18 mestských častí Varšavy. Ide však o ľudnaté oblasti; preto opozičná Občianska platforma Varšave dominuje.

Ak by však k rozšíreniu Varšavy naozaj došlo, k mestu by sa pripojilo 32 okolitých gmín. V 30 z nich dominuje Právo a spravodlivosť.

Gmina je samosprávna administratívna jednotka, niečo ako u nás obec. S tým rozdielom, že gmina často zahŕňa niekoľko malých obcí.

Právo a spravodlivosť by tak v inak liberálnej Varšave mala šancu vyhrať primátorské voľby. Predkladateľom návrhu zákona bol práve poslanec Práva a spravodlivosti Jacek Sasin a neúspešný kandidát na primátora.

Návrh zákona čelí veľkej kritike najmä preto, že prišiel ako blesk z neba. Obsah zákona nebol so žiadnym z dotknutých úradov konzultovaný. Nakoniec ho stiahli, avšak Právo a spravodlivosť tento úmysel neopúšťa. Chce ho však prediskutovať s verejnosťou.

Spolu s hranicami mesta sa má podľa návrhu meniť aj spôsob kreovania mestského zastupiteľstva. Dnes má zastupiteľstvo 60 kresiel a volí sa pomerným systémom v niekoľkých obvodoch. To znamená, že napr. ľudnatá štvrť Mokotów má v zastupiteľstve 9 zástupcov.

Podľa návrhu by však zastupiteľstvo malo mať 50 kresiel a každá mestská časť, resp. novopripojená gmina, by mala jedného zástupcu. Volilo by sa väčšinovo. Vo výsledku by už spomínaný liberálny Mokotów s 200-tisíc obyvateľmi mal v zastupiteľstve jedného zástupcu.

Rovnako ako Lesznawola s 8,5-tisíc obyvateľmi. Takto by vládna strana pri zachovaní preferencií z posledných volieb mohla v zastupiteľstve obsadiť až 40 kresiel.

Mesto nesúhlasí

„Ide o prefíkaný pokus o prebratie moci vo Varšave,“ tvrdí Hanna Gronkiewicz-Waltz, primátorka Varšavy. Hovorí, že ide o druhého Janošíka, pretože prostriedky, ktoré sa vo Varšave našetrili, budú prerozdelené mimo jej hranice.

Právo a spravodlivosť argumentuje, že Varšava nevyhnutne potrebuje reformu, aby sa mesto dalo efektívne spravovať.

Mesto Varšava už dalo vypísať miestne referendum, v ktorom sa majú obyvatelia mesta vyjadriť k tomuto návrhu. Miestne referendum navrhujú aj niektoré gminy, ktoré sa majú stať súčasťou Varšavy.

Nie všetky s týmto návrhom súhlasia. Chcú si zachovať svoju identitu a, okrem iného, pripojenie k bohatej Varšave by ich odrezalo od eurofondov.

Problémy s rozširovaním

Varšava je okrem iného špecifická aj tým, že niektoré ulice sa v meste vyskytujú dvakrát. Je to tak pre pomalé rozširovanie mesta v minulosti. K mestu sa pripojili územia, ktoré mali ulice s rovnakými názvami, ako mali niektoré varšavské ulice.

V skutočnosti však nejde o veľký problém. Takýchto ulíc je len niekoľko a nevyskytujú sa viac ako dvakrát. Avšak, ako ukazuje Gazeta.pl, po pripojení 32 gmín by Varšava mala 15 ulíc Jána Pavla II.

Ako je možné vidieť na obrázku vyššie, západne od Varšavy ostala enkláva, ktorá podľa návrhu nemá byť do Varšavy pripojená. Autori návrhu to doposiaľ nevysvetlili.

Niektorí hovoria, že ide o chybu. Že pri vytváraní zoznamu do návrhu zákona sa na gminu s názvom Podkowa Leśna jednoducho zabudlo. Iní zase tvrdia, že dôvodom je dominancia opozície v danej gmine. Miestni zase žartujú, že ostanú varšavským ostrovom demokracie.

Ďalším problémom je ústavnosť takejto zmeny. Podľa niektorých odborníkov ide o výrazný zásah do samosprávy mesta a okolitých gmín. O to viac, že samotné mesto a niektoré gminy s týmto návrhom nesúhlasia. Poľský ústavný súd je však po konflikte s vládou Práva a spravodlivosti paralyzovaný.

Kaczyńského Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie