Autor Angry Birds: Fínski chlapci mali lepšiu angličtinu, lebo hrali hry

Chlapci vo Fínsku sa v minulosti viac hrali počítačové hry, vďaka čomu vedeli lepšie angličtinu ako dievčatá. V jazyku sa zdokonalili počas zábavy, hoci sa o to vôbec nesnažili. Pomocou spojenia zábavy, hier a učenia chce vzdelávací systém pretvoriť bývalý vývojár úspešnej hry Angry Birds Peter Vesterbacka.

Peter Vesterbacka. Foto N – Matej Dugovič

Peter Vesterbacka (48) pochádza z Fínska. Pracoval ako vývojár mobilných hier v spoločnosti Rovio, ktorá vytvorila populárnu hru Angry Birds. Po odchode z Rovia spoluzakladal spoločnosť Lightneer, ktorá sa špecializuje na vzdelávanie detí pomocou zábavy a hier. Počas dvoch dní v Bratislave navštívil spojenú školu na Novohradskej ulici, kde si deti mohli vyskúšať zábavné učenie, a na Fakulte informatiky a informačných technológií STU rozprával o svojom príbehu a tvorbe značky.

Prečo sa teraz zameriavate na vzdelávanie?

Mám veľa dôvodov. Myslím si, že je to správna vec – sám mám 11- a 13-ročné dieťa. Pomocou vzdelávania môžete mať veľký vplyv na svet. Slovensko aj Fínsko sú malé krajiny s piatimi miliónmi obyvateľov. Často chodím do Číny a zvyknú sa ma pýtať: „Máte iba päť miliónov obyvateľov, ale vytvorili ste Linux, MySQL, Angry Birds, Nokiu… Ako je to možné, keď v Číne je 1,3 miliardy ľudí a oni to nedokázali?“ Odpoveď je, že sa to začína výborným vzdelávaním.

Čo nové chcete priniesť  do vzdelávania?

Zameriavam sa najmä na to, aby bolo učenie zábavné. Máme niekoľko spoločností ako Lightneer a Space Nation, ktoré sa na to sústreďujú. Vo svete postavičiek Big Bang Legends sme začali hru veľkým treskom. Všetky postavičky sú v skutočnosti prvky z chemickej tabuľky. Nájdete tam neón, vodík, kyslík – všetky základné prvky.

Ako to funguje?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |