Denník N

Dokument ukazuje fanúšikov UFO: Najviac lieta ponad Trnavu a okolie

Ufológia na Slovensku nie je retro, má svoj okruh fanúšikov, ukazuje nový film.

„Slovenskí ufológovia nie sú takí ako americkí. Nemajú drahé obleky ani čierne autá, zato sú úprimnejší, hovoria, čo si myslia,“ hovorí dokumentarista MAROŠ BERÁK. Jeho film Sprisahanie šedej rasy má premiéru v našich kinách v marci.

Vy veríte v UFO?

Ja to takto neberiem, som dokumentarista. Na UFO ma zaujíma komunita ľudí okolo.

Takže v UFO neveríte?

UFO nie je vecou viery, ale faktov. A fakty sú také, že fenomén neidentifikovaných lietajúcich objektov ťažko popriete. Výsledkom projektu pod americkým armádnym letectvom, ktorý trval 21 rokov, je slávna Modrá kniha s množstvom zaznamenaných svedectiev. Spomína 15 tisíc pozorovaní UFO. Drvivú väčšinu z nich vysvetlili, stále však zostalo 701 prípadov, ktoré sa nijako vysvetliť nepodarilo.

Zaujímavá je správa číslo 14, ktorá má štatistickú povahu. Napriek pôvodným predpokladom, že čím budú svedectvá presnejšie, tým viac bude tých prípadov, ktoré idú racionálne vysvetliť, stal sa pravý opak: v excelentne zdokumentovaných svedectvách sa počet nevysvetlených javov vyšplhal na 30 percent.

Fenomén UFO je dobre zdokumentovaný. Samozrejme, iná vec je mimozemská hypotéza, teda tvrdenie, že za UFO majú byť mimozemšťania.

A podľa vás sú?

Vylúčiť to nemôžeme. Je to možné vysvetlenie, ale tých je viac.

Napríklad aké?

Podľa psychológa Carla Gustava Junga je UFO psychická projekcia. Nie náhodou majú takéto zážitky často ľudia, ktorí sú priveľmi racionálni, vytesňujú z vedomia veci, ktoré si nedokážu vysvetliť, až sa im vrátia. To je psychologické vysvetlenie.

Druhý okruh vysvetlení hovorí, že UFO sú vojenské objekty. Keď Američania bombardovali v roku 1999 Srbsko, v Petržalke pozorovali na nebi trojuholník. Je doložené, že jeden poškodený bombardér B2 pristál v Maďarsku, ale možno, že letel nad Slovenskom, dátumovo to sedí. Do tretice je tu vysvetlenie o mimozemšťanoch.

Ak je UFO len psychická projekcia, môže to byť nákazlivé?

Skôr by som povedal, že niektorí ľudia sú na to náchylnejší, predisponovaní. Napríklad ja taký nie som. Som si istý, že UFO nikdy neuvidím, lebo tú tému neprežívam nejako zvlášť hlboko, aj keď ako filmára ma intelektuálne zaujíma.

Maroš Berák (1975)

absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave so špecializáciou na logiku, sémantiku a filozofiu vedy a dokumentárny film na VŠMU. Nakrútil niekoľko krátkych filmov. Ako koproducent v spoločnosti Ultrafilm spolupracuje s režisérkou Zuzanou Piussi.

Všetci ľudia z vášho filmu verili, že za UFO sú mimozemšťania. Vy ste pre nich boli čím? Spojencom?

Áno. Od začiatku som im hovoril, že som dokumentarista a môj postoj je neutrálny. Nie som odporca ani zástanca mimozemskej hypotézy, lebo keď ste odporcom alebo zástancom, už je to otázka viery.

Mojou úlohou nie je diváka presviedčať, ale urobiť obraz. Môj dokument je až ľahostajné pozorovanie fenoménu, ku ktorému nepodsúvam vlastné interpretácie. Sám nemám rád, keď mi snímka podsúva, čo si mám myslieť.

Rozumiem, že ste chceli byť neutrálny, pocity však neoklamete. V jednej scéne objednáte bager, ktorý v lese hĺbi jamu na mieste, kde podľa ufológov majú byť zachované zvyšky lode mimozemšťanov. Čo ste vtedy cítili? Bola to zvedavosť?

Určite. Tým skôr, že tam niečo bolo. Keď to miesto pred dvadsiatimi rokmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie