Denník N

Testovali sme wifi v štátnom vlaku, ktoré stálo 20-tisíc eur za jeden vozeň

Andrej Danko neodolal, v decembri 2016 prišiel pózovať pri návrate vlakov InterCity, ktoré následne pomohli vyhnať súkromný RegioJet. Foto – Facebook A. Danka
Andrej Danko neodolal, v decembri 2016 prišiel pózovať pri návrate vlakov InterCity, ktoré následne pomohli vyhnať súkromný RegioJet. Foto – Facebook A. Danka

Po kritike ceny nového wifi nás štátne železnice pozvali porovnať nové a staré pripojenie. Prišiel aj šéf IT železníc, my sme si na pomoc pozvali špecialistu na siete Petra Mihálika.

Vyskúšali sme, ako funguje nové wifi vo vlakoch na novej technológii Huawei. Železničiari ju nakúpili do 20 vozňov a platia za ňu 20-tisíc eur za jeden vozeň.

Nové wifi na novom zariadení sme testovali v stredu na trase Bratislava – Púchov (vlak potom pokračoval do Košíc) a Púchov – Vsetín (vlak začínal v Žiline a pokračoval do Prahy). Rovnakú trasu sme absolvovali späť do Bratislavy, vo vozni bolo už však staré wifi zariadenie.

Cieľ bol v praxi overiť, aký je rozdiel medzi kvalitou pripojenia na novej a pôvodnej technológii a ako vlastne vyzerá nové wifi zariadenie, za ktoré sú železničiari ochotní platiť niekoľkonásobne viac.

Železničná spoločnosť na šesťhodinovú predvádzaciu cestu vlakom vyslala šéfa IT sekcie železničiarov Martina Stacha, ktorý nové wifi zariadenie priniesol v dvoch menších škatuliach a po každom prestupe do nového vlaku ho vybalil. „Viem, že v tejto chvíli sa bavíme o krabiciach, ale nikde v Európe také riešenie nebeží,“ hovorí.

Na testovaciu jazdu šiel s nami aj IT-čkár Peter Mihálik z Bonet Systems, ktorý má pochybnosti o cene nového wifi zariadenia. Porovnal s nami aj kvalitu wifi pripojenia.

IT-čkár Peter Mihálik. Foto - autorka
IT-čkár Peter Mihálik. Foto – Marianna Onuferová

Pripojenie nesklamalo

Na ceste do Púchova a potom do českého Vsetína fungoval internet dobre. Rýchlosť pripojenia sa pohybovala od 5, 10 až do 20 Mbps, čo je nad pomery. Kvalita signálu kolísala primerane pokrytiu územia LTE signálom mobilných operátorov.

Mihálik si všimol, že latencia, ktorá hovorí o tom, s akým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie