Denník N

V Banskej Bystrici porezali sklom z pohára francúzskeho študenta, polícia hovorí o rasizme

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Dvadsaťročného francúzskeho študenta, ktorý študuje na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v rámci výmennej medzinárodnej siete Erasmus, poranili rozbitým skleneným pohárom na tvári.

Útok na mladého Francúza, študenta univerzity v Reimse (Remeši), vyšetruje Národná kriminálna agentúra.

Vyšetrovatelia už obvinili 31-ročného Banskobystričana z trestných činov ublíženia na zdraví a výtržníctva, za ktoré mu hrozí po dokázaní viny jeden až tri roky vo väzení.

Motív mal byť rasový

K incidentu došlo mimo akademickej pôdy, v miestnom bare, v noci zo soboty na nedeľu. Zatiaľ nie je úplne jasné, ako k útoku na Francúza tmavej pleti došlo.

Útočník sa mu najprv vyhrážal, že ho zabije, a potom rozbil pohár a porezal ho na niekoľkých miestach na tvári. Niektorí svedkovia od začiatku hovorili o rasovom motíve. Svedčí o tom aj fakt, že incident vyšetruje NAKA.

Údajný rasový motív spomína vo svojom vyhlásení aj Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.

„Aj keď sa mu (Banskobystričanovi) okolostojaci snažili zabrániť v ďalšom útoku, vulgárne mu nadával. Motívom útoku mala byť farba pleti,“ konštatovala Baloghová.

Francúzov útok vydesil

Prorektorka Univerzity Mateja Bela Katarína Chovancová vyjadrila poľutovanie nad týmto incidentom a konštatovala, že poranený študent má plnú podporu univerzity.

„Spoluprácu s frankofónnym svetom budujeme úspešne roky. Veríme, že nič podobné sa nebude opakovať,“ reagovala Chovancová, ktorá má na univerzite na starosti medzinárodnú spoluprácu a vzťahy s verejnosťou.

Vedenie univerzity už komunikovalo s francúzskym veľvyslanectvom aj s materskou Univerzitou v Reimse.

„V Remeši sú z toho zdesení a pobúrení. V multikulturálnom Francúzsku nie sú takéto útoky obvyklé a sú málo predstaviteľné,“ konštatovala prorektorka.

Mladý Francúz, ktorý študuje na Univerzite v Remeši, je v Banskej Bystrici od minulého semestra. Belova univerzita spolupracuje s remešskou už vyše dvadsať rokov.

Teraz najčítanejšie