Denník N

Zbytočné odvolávanie, arogantná reakcia

Keď už nič iné, Andrej Danko by mal vziať do úvahy aspoň to, že raz môžu rokovací poriadok využiť proti nemu.

Odvolávanie členov či predsedu vlády stráca zmysel už dlho. Okrem snahy o upozornenie na problém, ktorý sa spája s tým či oným členom vlády (podľa Igora Matoviča vraj aktuálne ide o „verejnú obžalobu premiéra v mene viac ako milióna domácností“), ide do veľkej miery o sebaprezentáciu opozičných poslancov, ktorí môžu len ťažko dúfať, že si naklonia aj niekoho z vládnej koalície. To sa podarilo azda len roku 1994, a aj to len po tom, čo Mečiara opustila časť jeho poslancov.

Opozícia, bez ohľadu na to, kto ju momentálne tvorí, tento nástroj využíva do takej miery, že len ťažko získa vážnosť, akú by mal požívať. Ako povedal Fico, ktorý sa však v opozícii správa podobne: „Je to už moje druhé odvolávanie v tomto treťom funkčnom období, ja už neviem, koľkokrát sa ma pokúšali odvolať.“

A ešte aj keď šlo o skutočne vážnu vec, akou bolo odvolávanie Roberta Kaliňáka, znevážil ho Igor Matovič tým, že pri hlasovaní ani nebol v sále.

No nech sú odvolávaniaakokoľvek zbytočné a často aj smiešne a nech je Matovičovo vystupovanie akokoľvek nesympatické, až hlúpe, prístup, aký volí predseda parlamentu Andrej Danko, je nanajvýš arogantný. Ukázal to už v lete, keď schôdzu o Kaliňákovi odložil o dva mesiace.

Najnovšie využil novelizovaný rokovací poriadok, čím len potvrdil, že pri tejto norme nešlo ani tak o „elementárnu slušnosť správania“, ale o palicu na opozíciu, ktorej predstaviteľ už za rečníckym pultom nemôže ukázať ani dva papiere.

Keď už nič iné, predseda parlamentu by mal zobrať do úvahy, že raz sa v opozícii môže ocitnúť aj on a nejaký jeho nástupca môže pokojne využiť ním presadený rokovací poriadok proti nemu.

Stačí, keď sa pozrie napríklad do súčasných Spojených štátov, kde demokrati v roku 2013 zabudli, že raz sa môže karta obrátiť, a obmedzili obštrukčné možnosti opozičných republikánov pri menovaní členov vlády a sudcov. O niečo vyše tri roky sa im to vrátilo aj s úrokmi.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

ÚRSO

Komentáre

Teraz najčítanejšie