Nový riaditeľ Agrokomplexu už stihol zamestnať dcéru poslankyne a pohnevať si 50 firiem

Príbeh o Máriovi Dingovi dáva bližšiu predstavu o tom, akých ľudí ponúka do štátnych funkcií nová SNS Andreja Danka.

Štyridsaťšesťročný Mário Dinga vlani neúspešne kandidoval za SNS do parlamentu. Po voľbách sa napriek tomu dostal na dôležitú funkciu riaditeľa štátneho podniku. Foto – SNS

Agrokomplex pozná zrejme každý dospelý človek na Slovensku. Za socializmu to bolo vrcholné podujatie, na ktoré sa do Nitry zbiehali vystavovatelia z celého sovietskeho bloku.

Dnes tento názov nesie štátna firma s približne 160 zamestnancami, ktorá ovláda rozľahlé nitrianske výstavisko. Ročne zorganizuje tridsať akcií, ktoré navštívi viac než pol milióna ľudí. Spolu s bratislavskou Inchebou patrí dodnes medzi najdôležitejšie slovenské výstaviská.

Vlani po voľbách získala hlavné slovo v Agrokomplexe SNS Andreja Danka. Jej nominanti sľúbili, že z neho urobia progresívnu firmu, ktorá bude „využívať nové trendy v oblasti veľtrhov a výstavníctva“.

Mužom, ktorý má túto víziu zabezpečiť, sa stal nitriansky podnikateľ Mário Dinga, ktorý kandidoval za SNS do parlamentu na 61. mieste. Vo funkcii je len pol roka, v štátnom výstavisku však už zanechal svoj rukopis.

Na nitrianskom výstavisku sa ročne konajú desiatky podujatí, najvýznamnejší z nich je augustový Agrokomplex, ktorý tradične navštevujú aj politické špičky. Na snímke prezident Andrej Kiska a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto - TASR
Na nitrianskom výstavisku sa ročne konajú desiatky podujatí, najznámejší je augustový Agrokomplex, ktorý tradične navštevujú aj politické špičky. Na snímke prezident Andrej Kiska a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto – TASR

Začiatkom januára dal Dinga zapísať firmu pod novým názvom „agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO“ – v rovnakom čase, ako sa na štátnych IC vlakoch objavil nápis „národný dopravca“. „Nový názov vyjadruje našu pravú podstatu a výnimočnosť,“ vysvetlil.

Ako posilu si vzal do tímu mladú absolventku so zahraničným diplomom, ktorá je zhodou okolností dcérou poslankyne SNS Evy Antošovej.

Popritom dal trestné oznámenie na šéfa miestneho basketbalového klubu. Prekážalo mu, že zdieľal fotku, na ktorej bolo Dingovo BMW odfotené na mieste pre invalidov – riaditeľ totiž tvrdí, že tam neparkoval, iba sa otáčal.

Bojkot obchodníkov

Predovšetkým sa však Dingovi podarilo ohroziť jednu z najdôležitejších výstav roku. Koncom marca bude v Nitre veľtrh Agrosalón, ktorý v minulosti prinášal takmer milión eur na tržbách.

Určený je hlavne pre dovozcov traktorov, kombajnov, sečiek a všetkých tých, ktorí tieto stroje nakupujú. Tento rok však skoro päťdesiat vystavovateľov veľtrh bojkotuje. Sťažujú sa, že im Dinga menil cenníky aj výstavné miesta, na ktoré boli zvyknutí.

„Jednostranne s nami ukončil rokovanie, obviňoval nás zo šírenia nepravdivých informácií, ale predovšetkým ukázal, že tomuto odboru vôbec nerozumie,“ hovorí Peter Matejovič z firmy Ematech, ktorá obchoduje s nemeckými traktormi Deutz-Fahr.

Na výstavu tak zrejme spolu s ním nepôjdu autorizovaní dovozcovia najpredávanejších značiek, ako sú Zetor, John Deere či New Holland.

Dinga na to reagoval vyhlásením, že celý spor môže výstave, paradoxne, prospieť. „Keď nepríde jeden vystavovateľ, nahradí ho iný. Návštevníci môžu aspoň uvidieť aj niečo iné ako v predošlých ročníkoch,“ vyhlásil riaditeľ.

Príbeh o Máriovi Dingovi nie je len o ňom, ale môže ponúknuť bližšiu predstavu o kádroch, ktoré po voľbách vytiahla do dôležitých funkcií obrodená SNS Andreja Danka.

Prvý veľtrh Agrokomplex sa konal v roku 1974, jeho iniciátorom bol komunistický minister poľnohospodárstva Ján Janovic (v strede), ktorý chcel z Nitry urobiť centrum československého poľnohospodárstva. Foto - Agrokomplex
Prvý veľtrh Agrokomplex sa konal v roku 1974, jeho iniciátorom bol komunistický minister poľnohospodárstva Ján Janovic (v strede), ktorý chcel z Nitry urobiť centrum československého poľnohospodárstva. Foto – Agrokomplex

Riaditeľ bez angličtiny

Poďme však od začiatku. Mário Dinga je v Nitre známou postavou. V minulosti podnikal v niekoľkých stavebných a obchodných firmách, pôsobil ako nezávislý krajský zastupiteľ, v roku 2010 neúspešne kandidoval za primátora.

Pred voľbami 2016 sa objavil na kandidátke SNS. Okresnú organizáciu strany tu vedie bývalá politička Mečiarovho HZDS Eva Antošová, dnes poslankyňa za SNS. Podľa zákulisných informácií práve ona

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kniha od tohto autora: Pravda a lož na FacebookuViac info

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |