Pracuje na alpských salašoch: Nálepka bio je brutálny luxus, hlúposť a marketing

Nádherné prostredie, ale najmä drina a chlad. Ako to funguje na alpských salašoch v Rakúsku a vo Švajčiarsku? Odpovedá Michal Ridzoň.

Foto – Michal Ridzoň

MICHAL RIDZOŇ sa narodil v roku 1985 v Banskej Bystrici, vyrastal v Brezne, vyštudoval divadelnú dramaturgiu na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Posledných päť rokov každú sezónu pracuje na alpských salašoch v Rakúsku a Švajčiarsku, kde pasie kravy, dojí mlieko a vyrába syry. Je slobodný, bezdetný, žije v Brne.

Čo vás zlákalo na prácu na alpských salašoch?

Salaš na Slovensku vlastní aj môj strýko, má ovce v dedinke pod Nízkymi Tatrami. A hoci som mestské dieťa zo sídliska, už v 90. rokoch sme mu tam chodili celá rodina pomáhať. Zapáčilo sa mi to, hoci tá práca nespĺňala klasické naivné predstavy typu drevená koliba, hory, ovce, romantika.

Bol to však môj bežný program na leto, pásol som jahňatá, neskôr ovce, dojil ich, hrabal seno, a nakoniec aj vyrábal syr, žinčicu a podobné veci.

Kde ste pracovali?

V klasickej kancelárii vo firme IBM. Na zaplatenie nájmu to bolo fajn, ale pochopil som, že peniaze sa dajú zarobiť aj príjemnejším, hoci fyzicky náročnejším spôsobom. Navyše sa rád túlam po horách, tak som zapol internet a poslal životopis na viaceré rakúske a švajčiarske salaše v Alpách.

Najskôr sa ozvala mladá baba z Rakúska, ktorá mi ponúkla prácu na salaši svojho otca v Tirolsku. Tam som pred piatimi rokmi začínal. Bolo to zaujímavé – ja som nevedel nemecky a on anglicky, ale zvládli sme to.

Laická predstava o práci na alpskom salaši je nasledovná – krásne prostredie, príroda, nádherné scenérie, poctiví a pracovití gazdovia, pasúce sa fialové kravy Milky, kvalitné mlieko a syry, jednoducho idylka. Je to veľmi vzdialené realite?

Všetky tie krásy sedia, len tá životná idylka nie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Prvá kniha od Karola Sudora Ešte raz a naposledyViac info

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |