Denník N

Deti na doživotie posielajú len v Spojených štátoch

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

V Spojených štátoch je 2500 ľudí, ktorí si odpykávajú trest odňatia slobody na doživotie bez možnosti prepustenia za zločiny, ktoré spáchali ako deti. Je to proti Dohovoru práv dieťaťa, ktorý Američania nepodpísali.

Jacqueline Montanezová má 37 rokov. Vo väzení je od svojich pätnástich, keď ju odsúdili pre vraždu prvého stupňa – zabila dvoch mužov zo súperiaceho gangu.

Hoci vraždu spáchala vo veku, keď ešte mala chodiť na základnú školu, súd ju posudzoval ako dospelú. Dostala doživotné väzenie bez možnosti prepustenia.
Momentálne je vo väzení už 22 rokov.

Násilie a drogy

V januári žiadala americká ľudskoprávna organizácia Amnesty International v liste guvernéra štátu Illinois, aby jej dal amnestiu. Súd podľa nej nebral do úvahy prostredie, v ktorom vyrastala. Od siedmich rokov ju znásilňoval a bil otčim, ktorý ju nútil robiť v jeho drogovom gangu.

,,Každé ráno som vstávala, aby ma bili, aby som varila drogy a balila ich. Myslela som si, že to je normálne,“ povedala podľa Amnesty International. Keď sa Jacqueline nakoniec podarilo ujsť, dostala sa do konkurenčného gangu, kde spáchala svoj zločin.

Ako napísal šéf americkej Amnesty, Jacqueline Montanezová vo väzení získala vzdelanie na úrovni maturity. Má certifikát na tréning psov pre vozičkárov, publikuje básne, či vzdeláva mladých, ako sa dostať z prostredia gangov.

Spojené štáty sú jedinou krajinou na svete, kde ľudia, ktorí ešte nedosiahli plnoletosť, môžu skončiť vo väzení do konca života bez možnosti prepustenia podobne ako Jacqueline.

V pondelok ich za to kritizovala aj správa Špeciálneho spravodajcu OSN pre mučenie Juana Méndeza. Doživotie pre deti zakazuje napríklad Dohovor práv dieťaťa. Spojené štáty sú spolu so Somálskom a s Južným Sudánom jedinou krajinou, ktoré ho nikdy neratifikovali. Ako píše poľská Gazeta Wyborcza, v roku 2008 to kandidát Barack Obama nazval ,,hanbou Ameriky“.

Doteraz sa to nezmenilo (zmluvu musí ratifikovať Senát).

2500 väzňov

V Spojených štátoch je momentálne podľa organizácie The Sentencing Project asi 2500 väzňov, ktorí dostali doživotný trest bez možnosti prepustenia ako neplnoletí.

Organizácia robila v roku 2012 prieskum na 1579 takýchto ľuďoch. Zistila, že 79 percent z nich bolo doma svedkami násilia, takmer polovica ho zažívala na vlastnej koži.
Vo februári sa proti takýmto trestom pre mladistvých vyslovila ja Americká právnická asociácia. Momentálne 13 štátov a Washington, D. C., ich zakazujú. Ale v takej Pensylvánii je takto odsúdených až takmer 500 ľudí.

V roku 2012 sa k problému vyjadril aj Najvyšší súd v USA, ktorý zakázal automatické udeľovanie takýchto trestov (sudcovia ich môžu udeliť podľa prípadu). ,,Automatické doživotie bez možnosti prepustenia pre mladistvých znemožňuje brať do úvahy vek a znaky, ktoré s ním súvisia: nedospelosť, impulzívnosť, zlyhanie v chápaní rizika a dôsledkov. Bráni tiež tomu, aby sa vzalo do úvahy rodinné zázemie,“ povedala v rozsudku sudkyňa Elena Kaganová.

Sporné je, či toto rozhodnutie platí aj retroaktívne – teda pre tých ľudí, ktorí za svoje hriechy mladosti už momentálne sedia vo väzení bez možnosti, že ich niekedy prepustia.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie