Denník N

Srbský reportér sa zamestnal v našej fabrike, píše o mizérii svojich krajanov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 16.2. o stanovisko Samsungu – Reportér srbského Nedeljnika sa tajne zamestnal v galantskom Samsungu. Vo fabrike pracoval bez povolenia a dostával mizerný plat.

„Dvetisíci šesťstopäťdesiaty šiesty televízor. Dvetisíci šesťstopäťdesiaty siedmy televízor. Šesťtisíca skrutka je zakrútená. Ľudia, ktorí kývnu na akúkoľvek prácu, ktorú by im v Srbsku ponúkli, pozerajú na pás, ktorý sa nezastaví. Ide stále ďalej. Ruky sú opuchnuté, nohy necítiť, chrbát je vystretý ako klinec.“ Tak opisuje reportér srbského magazínu Nedeljnik Dragan Krsnik rutinu vo fabrike galantského Samsungu.

Krsnik, inak dlhoročný novinár a diplomovaný profesor literatúry, sa na celé tri mesiace zamestnal vo fabrike na juhu Slovenska, aby si tu vyskúšal život stoviek svojich krajanov. Srbi začali na Slovensko prichádzať za prácou asi dva roky dozadu. Dnes ich je tu podľa štatistík ústredia práce a sociálnych vecí vyše 5-tisíc a ich počet stále narastá. V nepripravených mestách na juhozápade Slovenska preto cítiť napätie.

Stačí prísť do Šale, Galanty, alebo Gabčíkova. Vo všetkých týchto mestách sa vlani usadili stovky srbských robotníkov a ľudia otvorene hovoria, že majú obavy. Skutočných incidentov je síce málo, no mnohé v rôznych verziách zostávajú v pamäti Slovákov. K bitkám medzi Srbmi a miestnymi došlo v Šali či Trenčíne, srbský veľvyslanec Šani Dermaku však upokojuje, že ide len o konflikty medzi jednotlivcami. „K takým veciam prichádza všade,“ hovorí.

„No nie je mojím cieľom nikoho chrániť ani obraňovať. Mojím cieľom je prispieť k tomu, aby sa občania Srbska, ktorí prídu na Slovensko, aby tu žili a pracovali, správali tak, aby sa mohli stať súčasťou miestnych komunít, prijali štýl života miestnych a aby sa v plnej miere prispôsobili.“

Srbský veľvyslanec: Bežná realita

Dragan Krsnik v Nedeljniku opisuje mizerný plat aj praktiky pracovných agentúr,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie