Denník N

Ona rieši pesticídy na ministerstve, jej manžel s nimi pritom obchoduje

Postrek repky olejky. Foto - TASR
Postrek repky olejky. Foto – TASR

Konflikt záujmov úradníčky, ktorá robila na pláne k pesticídom a je manželkou obchodníka s pesticídmi, ministerstvo nevidí. Ona sama vec zľahčuje tým, že firma jej manžela kontroluje len tri percentá trhu s pesticídmi.

Keď sa pred troma rokmi ekologický aktivista Daniel Lešinský snažil dostať pripomienky ekológov do dokumentu s názvom Národný akčný plán na dosiahnutie udržateľného používania pesticídov, postupoval štandardne. Využil lehotu pripomienkovania, zaslal pripomienky na ministerstvo a ešte sa aj osobne stretol s úradníčkou, ktorá mala problematiku pesticídov a znižovania ich používania na starosti.

„Bol som za ňou raz či dvakrát na ministerstve. Pani bola milá. Mal som osobne aj očakávania, že aspoň niektoré z našich pripomienok do akčného plánu zoberú, alebo sa aspoň o nich s nami budú baviť. Potom však nastalo ticho,“ vraví Lešinský z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy.

Spomína si, že z toho, ako v roku 2012 Slovensko schválilo svoj akčný plán, boli znechutení. „Naozaj sme do toho dali veľa, prístup na ministerstve bol pozitívny, nakoniec sa z našich pripomienok neschválilo takmer nič. Z akčného plánu je básnická zbierka nič nehovoriacich predsavzatí, ktoré nemáte šancu skontrolovať ani odmerať.“

Úradníčka sa volá Katarína Beňovská, jej manželom je Ján Beňovský. Je šéfom slovenskej pobočky nadnárodného chemického koncernu Chemtura. Podľa obchodného registra je ním od marca 2013 – stal sa ním teda až po schválení akčného plánu. V skutočnosti šéfuje slovenskej Chemture oveľa dlhšie. Ako „country managera“ pre Slovensko ho uvádza už katalóg produktov na roky 2010/2011. Ten sa týka práve pesticídov.

V sprievodnom texte k jednej z látok sa v katalógu píše: „Je maximálne šetrný k životnému prostrediu. Je bezpečný pre človeka a necieľové organizmy.“ Zároveň o ňom sami píšu, že je klasifikovaný ako „nebezpečný pre životné prostredie“ a „prípravok je škodlivý pre vodné bezstavovce“. Iné prípravky zasa majú v charakteristike zdraviu škodlivý či škodlivý pre včely.

Na konflikt záujmov na ministerstve pôdohospodárstva upozornila Denník N organizácia Greenpeace.

premiér SR Robert Fico a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ¼ubomír Jahnátek pole
U Jahnátka problém nevidia. Foto – TASR

Len tri percentá

„V žiadnom prípade nie je možné hovoriť o konflikte záujmov,“ povedala Denníku N Beňovská. Vysvetľovala to aj tým, že firma, v ktorej pracuje jej manžel, má na Slovensku možno len trojpercentný podiel na trhu.

„Som tu na to, platená týmto štátom, aby som predovšetkým obhajovala záujmy slovenských poľnohospodárov, farmárov a pestovateľov. Som agronómka srdcom aj dušou.“

K svojmu postoju k pesticídom povedala: „Zníženie rizík používania prípravkov na ochranu rastlín neznamená zníženie množstva ich používania.“ Tento názor prezentovala aj na medzinárodnej konferencii k nášmu akčnému plánu. Tento plán neurčuje jasné pravidlá a ani lehoty na to, ako má Slovensko znižovať množstvo používaných pesticídov.

pole repka olejná lietadlo letecký postrek
V postrekoch je Slovensko priemer, hoci nepestuje veľa ovocia a zeleniny, ktoré viac potrebujú chrániť. Foto – TASR

Beňovská vraví, že už teraz sa u nás používa minimálne množstvo prípravku na ochranu rastlín z jediného dôvodu – že „naši farmári sú chudobní ako kostolné myši“.

Sama priznáva, že na tvorbu akčného plánu mala „dosť veľký vplyv“, no všetko vraj konzultovali s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym. Plán bol podľa nej kolektívnou prácou a schválilo ho kolégium ministra Jahnátka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie