Docentke a vedkyni ponúkli prácu upratovačky

Národné lesnícke centrum vo Zvolene sa znovu súdi so svojou zamestnankyňou o neplatnosť výpovede a diskrimináciu. Doterajší vývoj osemročného sporu nasvedčuje, že štát bude musieť zaplatiť desiatky tisíc eur za právnikov, náhradu mzdy či nemajetkovú ujmu.

Advokátka Debrecéniová a docentka Petrášová (vpravo). Foto N – Daniel Vražda

Viera Petrášová (61) vyhrala ako vôbec prvá na Slovensku antidiskriminačný spor s Národným lesníckym centrom (NLC) už v roku 2003. Sotva vtedy mohla tušiť, že sa bude musieť brániť proti diskriminácii o niekoľko rokov znovu. Teraz navyše presviedča zamestnávateľa a dokazuje súdu, že ju prepustil protizákonne.

Zvolenský sudca vyjadril vo štvrtok predbežný právny názor, že výpoveď bola neplatná a jedným z dôvodov je aj diskriminácia. Definitívne rozhodne v marci.

Oceňovanú vedkyňu prepustili

Špičkovú vedeckú pracovníčku v odbore lesníctva a jedinú znalkyňu pre všetky odvetvia v odbore lesníctva v centre prepustili v roku 2009 pre nadbytočnosť. Docentka Petrášová sa odvtedy s bývalým zamestnávateľom súdi a spor je vlastne na začiatku. Aj keby súd rozhodol v polovici marca v jej prospech, musí sa súdiť ďalej o náhradu mzdy a nemajetkovú ujmu. To môže trvať rovnako dlho ako teraz.

Petrášová zostala po prepustení nejaký čas nezamestnaná a potom prijala slabšie platené miesto v sto kilometrov vzdialenom meste.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba - kniha od autora tohto textuViac info

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |