Denník N

Pre bulvár bol fekálny fantóm. Sudca teraz povedal, že je nevinný

Martin Macko si viac než rok po svojom zatknutí vypočul, že je nevinný. Zatiaľ však iba neprávoplatne, prípad ďalej pokračuje. Foto N - Tomáš Benedikovič
Martin Macko si viac než rok po svojom zatknutí vypočul, že je nevinný. Zatiaľ však iba neprávoplatne, prípad ďalej pokračuje. Foto N – Tomáš Benedikovič

Okresný súd neprávoplatne oslobodil Martina Macka, ktorého prokurátor obžaloval z toho, že na päť žien útočil pomocou fekálií.

Dvadsaťpäťročný Martin Macko prežil jednu z najhorších foriem publicity. V novembri 2015 ho zatkla polícia pre podozrenie, že v Bratislave útočil na ženy výkalmi.

Bulvár s odkazom na políciu v tom čase písal o prípade, ktorý podľa nich na Slovensku nemá obdobu. Špekuloval, že Macko trpí sexuálnou úchylkou, a pripomínal, že jeho otec je armádny generál. „Toto je fekálový fantóm Martin,“ oznamoval napríklad denník Nový čas pri Mackovej fotke.

Vtedy to vyzeralo na jasný prípad: Macko sa ku všetkému priznal, spoznať ho mali viaceré obete, otec sa za syna verejne ospravedlnil.

Po viac než roku to neplatí. Sudca okresného súdu Ivan Alman vo štvrtok Macka neprávoplatne oslobodil. „Nebolo preukázané, že sa stali skutky, z ktorých bol obvinený,“ konštatoval.

V rozsudku kritizoval postup policajtov aj prokurátora. Sudcovi chýbal priamy dôkaz, niektoré svedectvá označil za pochybné, vyšetrovatelia podľa neho nebrali zreteľ na veci, ktoré mohli svedčiť v Mackov prospech. „Nepostupovali podľa zásad trestného konania, dostatočne nepreverovali tvrdenia obvineného,“ povedal.

Kto je fantóm?

Skutočným páchateľom mohol byť podľa sudcu niekto iný. Za útoky pomocou exkrementov, ktoré pred časom desili ľudí v Bratislave, bol právoplatne odsúdený fitnes tréner Dušan Seliga. Jeho výzor sa podľa sudcu oveľa viac zhoduje s opisom útočníka než zovňajšok Macka. „Opis páchateľa sa hodí na inú osobu, ktorá už bola právoplatne odsúdená. To je evidentné,“ dodal.

Prípad sa ešte pre Macka nekončí, okresný prokurátor Matej Greško trvá na tom, že je vinný, a odvolal sa preto na vyšší súd. „V spise sú dôkazy, ktoré jasne svedčia o jeho vine. Nemám inú možnosť než sa odvolať,“ vysvetlil prokurátor.

Macko strávil viac než šesť mesiacov vo väzbe. Od súdu má doteraz nariadené, že niekoľkokrát týždenne musí navštevovať psychológa aj mediačného úradníka.

„Vôbec najhoršie pre mňa je, akým spôsobom o mne písali v médiach. Takúto nálepku už zo seba nezmyjem,“ povedal pri odchode zo súdnej siene.

Tieto obrázky obhajoba ukazovala pred súdom. Naľavo je odsúdený tréner Selinga, v strede jeden z identikitov páchateľa, vpravo Martin Macko. Podľa obhajoby Selinga oveľa viac zodpovedá popisu útočníka, čo konštatoval nakoniec aj súd. Foto - P. Macko
Tieto obrázky obhajoba ukazovala pred súdom. Naľavo je odsúdený tréner Seliga, v strede jeden z identikitov páchateľa, vpravo Martin Macko. Podľa obhajoby Seliga oveľa viac zodpovedá opisu útočníka, čo konštatoval nakoniec aj súd.

Bratislava v panike

Začalo sa to na jar 2015. Polícii sa vtedy prihlásili prvé ženy, ktoré vypovedali, že na ne neznámy muž striehol na zastávkach MHD a následne ich pošpinil močom a fekáliami. Policajti prípad držali v tajnosti a skúšali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie