Denník N

Herne v Bratislave zostanú, mestskí poslanci neodobrili petíciu proti hazardu

Poslanci po niekoľkohodinovej debate vo štvrtok večer odmietli zakázať herne v hlavnom meste. Primátor Nesrovnal hovorí, že je sklamaný.

Hanba, skandovali vo štvrtok večer aktivisti smerom k bratislavským poslancom po celodennom čakaní na hlasovanie. Poslanci v tesnom hlasovaní o jeden hlas rozhodli, že herne z hlavného mesta nevykážu.

Petícia, ktorú podpísalo 136-tisíc obyvateľov, tak dopadla neúspešne a zastupiteľstvo sa k nej už nevráti.

„Sme šokovaní a zhrození,“ povedali zástupcovia aktivistov proti hazardu. Ďalšie kroky v boji s herňami chcú smerovať až na nových poslancov.

„My sme neprehrali, prehrali poslanci, ktorí odignorovali vôľu Bratislavčanov,“ hovoria aktivisti.

Medzi mestskými poslancami, ktorí zákaz hazardu nepodporili, sú najmä ľudia Smeru, Skoku a bývalí členovia Siete.

Starosta Lamača Peter Šramko (zvolený za KDH s podporou ďalších pravicových strán), ktorý bol v petičnom výbore, hovorí, že cítil, že ľudia pri hlasovaní neboli slobodní.

Primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý) je z rozhodnutia zastupiteľstva šokovaný a sklamaný. „Je to prehra Bratislavy a Bratislavčanov.“ Ešte pred dvomi týždňami podľa neho poslanci, ktorí teraz hlasovali proti, jednomyseľne dali mandát na predloženie nariadenia.

Za zákaz hazardu nehlasovalo 17 poslancov.

Foto N
Foto N

Prišli aktivisti aj odporcovia zákazu

Pred Primaciálnym palácom doobeda stáli zástancovia hazardu, cez transparenty sa snažili presvedčiť, že po zákaze prídu o prácu. V Zrkadlovej sieni paláca bolo už od rána tesno, zaplnili ju prívrženci za hazard aj proti nemu, jedni v modrých, druhí v bielych tričkách.

Ani po niekoľkohodinovej debate nebolo vôbec jasné, ako budú poslanci hlasovať, hoci väčšina tvrdila, že proti hazardu ako takému je. Názory sa však rôznili pri miere zákazu. Kým časť chcela plošný zákaz, tak ako znel aj návrh v petícii, veľká skupina poslancov vystúpila proti úplnému zákazu a chcela regulovať najmä sídliskové herne a nie veľké kasína.

S kasínami v Bratislave nemal problém ani starosta Vajnôr a poslanec Ján Mrva (Sieť), ktorý stál na čele petície proti hazardu. Najväčší problém bol podľa neho s malými herňami, no hovorí, že pri dnešnom zákone inak ako plošne hazard nemohli odmietnuť. Zákon by museli najskôr upraviť v Národnej rade.

Hotely sú podľa zákona o hazarde v rovnakej kategórii ako motely a penzióny a nie je preto možné povoliť iba kasína v hoteloch. Elena Pätoprstá (Zmena zdola) varovala, že viaceré apartmánové domy by sa ľahko dali preklasifikovať na penzióny, kde by herne v takomto prípade mohli vzniknúť.

Báli sa nelegálnych herní

Odpor voči plošnému zákazu bol rôzny. Poslanec Martin Borguľa (Smer) sa obával, že po úplnom zákaze vzniknú nelegálne herne bez akejkoľvek regulácie. Radovan Jenčík (vylúčili ho zo Siete) zasa hovoril, že po zákaze by nikto nenašiel odvahu povoliť nejaké kasíno.

Poslanec Peter Hanulík (Smer) si spravil vlastný prieskum medzi Dúbravčanmi, tvrdí, že z tisícok ľudí bola tesná väčšina proti úplnému zákazu herní a chceli by skôr hazard regulovať.

Proti plošnému zákazu bol aj Radoslav Olekšák (kandidát Smeru, SNS, SZS). „Nechcem vidieť ten čierny trh.“ Nepáči sa mu tiež, že aktivisti zbierali podpisy aj počas marcových volieb.

Martin Chren (Skok) tvrdí, že po zákaze sa herne presunú do podsvetia. „Neexistuje dôvod zakázať aj také prevádzky, do ktorých chodia najmä zákazníci zo zahraničia.“

Poslancov presviedčal aj spolumajiteľ Carltonu

Po debate poslancov vystúpili aj občania, aktivisti apelovali na poslancov, aby hazard pre jeho zničujúce dôsledky na jedincov aj rodiny zakázali. Proti petícii vystúpili zástupcovia herní, ktorí upozorňovali napríklad na prepúšťanie a jemnejšiu reguláciu.

Spolumajiteľ hotela Carlton Erik Mikurčík hovorí, že kasíno je zábava a nie gambling. Kritizoval, že herne neregulovane rástli a teraz chcú poslanci zo dňa na deň zrušiť všetko. „Musíte nás vyjmuť, ináč…“

Proti vystúpil aj muž, ktorý tvrdil, že nie je ani na jednej strane, no ľutuje podpísanie petície. Neustále si kontroloval čas, aby stihol zopakovať argumenty zástupcov herní. Prihlásil sa aj muž, ktorý tvrdí, že už majú 3-tisíc podpisov v inej petícii, ktorá je proti absolútnemu zákazu hazardu.

Poslanci sa pred večerným hlasovaním ešte dlho rozhodovali, či budú hlasovať o plošnom zákaze naraz, alebo zvlášť podľa umiestnenia herní napríklad v nákupných centrách, penziónoch či bytoch.

Kto nehlasoval za zákaz hazardu v Bratislave:

 • Borguľa Martin – Smer
 • Bajan Vladimír – nezávislý
 • Drozd Slavomír – Smer
 • Farkašovská Ľudmila – Smer, predtým Slobodné fórum – Robíme to pre deti
 • Hanulík Peter – Smer
 • Hanulíková Iveta – Smer
 • Kuruc Martin – nezávislý, v minulosti SDKÚ, neskôr OK
 • Olekšák Radoslav – kandidát Smeru, SNS, SZS
 • Weinštuk Roman – nezávislý
 • Jenčík Radovan – bol v Sieti, vylúčili ho
 • Kríž Oliver – kandidát Siete, SaS, Mosta-Híd, SDKÚ
 • Černý Milan – SDKÚ
 • Augustinič Katarína – bola v SaS, Lido, Nove, teraz je členkou Skoku
 • Greksa Marian – nezávislý, bol v SaS aj v Nove
 • Chren Martin – bol v SaS, Lido, Nove, teraz je členom Skoku
 • Svoreňová Soňa – nezávislá, bývalá členka Mladých sociálnych demokratov
 • Jambor Milan – pôvodne SDKÚ, kandidát Siete, SaS, Mosta-Híd, SDKÚ, najskôr v koalícii SDKÚ, Siete a nezávislých

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie