Bloger Ján Benčík: Vyhrážali sa mi obesením aj dobodaním, ochranku som odmietol

Nenávistných komentárov na blogera Jána Benčíka, ktorý sa venuje extrémistom a konšpirátorom, v posledných mesiacoch výrazne pribudlo.

Foto – Tomáš Halász

Smrťou sa dôchodcovi z Ružomberka vyhrážajú žoldnieri z východnej Ukrajiny aj veterán z francúzskej légie. Benčík na webe Denníka N bloguje ďalej a verí, že zriadenie protiextrémistickej policajnej jednotky pomôže zastaviť aspoň najhoršie prejavy rasizmu a nenávisti. 

Zhruba tri roky blogujete o extrémistoch a konšpirátoroch. V posledných mesiacoch mám pocit, že sa na vás stupňuje tlak a stali ste sa pre nich takmer ústrednou postavou spolu s Kiskom a možno Ficom. Aj vy to tak vnímate?

Mnohí na tieto veci aj predtým reagovali podráždene a alergicky. Dosť sa to vystupňovalo po tom, ako sa v televízii objavili informácie o pozorovateľovi OBSE Martinovi Guttenovi, pri ktorom sa objavilo aj moje meno. To ma ešte viac zviditeľnilo a urobilo zo mňa terč.

Ako si vyberáte, o kom napíšete blog? Ľudí, o ktorých by sa dalo písať v súvislosti s extrémistickými názormi, sú stovky.

Je ich určite veľmi veľa. Keď o niekom zhromaždím veci, o ktorých si myslím, že by bolo dobré s nimi oboznámiť verejnosť, tak napíšem blog. Ale materiálov mám veľmi veľa aj o iných ľuďoch.

Písali ste o naozaj významných a verejne známych neonacistoch, ale aj o ľuďoch, ktorí sú na úrovni okresných „podržtaškov“. Prečo píšete aj o nich?

A aj o radových členoch či priaznivcoch. Lebo bez nich a ich podpory by ani Kotleba neznamenal vôbec nič.

Má zmysel písať aj o nich?

Áno. Má zmysel ukázať ich pravú tvár. Pretože sa tvária,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |