Merkelovej koniec sa môže volať Martin Schulz

Politik, ktorý začínal ako kníhkupec, môže Angelu Merkelovú pripraviť o kancelárske kreslo.

Martin Schulz oznamuje, že sa vráti do Nemecka. Foto – TASR/AP

Autor pracuje na FPV a MV, UMB

Voľby v Nemecku sa blížia. Po katastrofálnych výsledkoch sociálnych demokratov ich preferencie od nástupu nového lídra neustále rastú. Merkelová musí prispôsobiť svoju stratégiu novému politickému fenoménu, ktorý sa volá Martin Schulz.

Koncom januára 2017 oznámil líder nemeckých sociálnych demokratov Sigmar Gabriel dôležité rozhodnutie nekandidovať na post nemeckého spolkového kancelára. Rozhodnutie, ktoré sa v zásade dalo očakávať. Prípadná Gabrielova kandidatúra by bezpochyby znamenala pochovanie akýchkoľvek nádejí sociálnych demokratov, prehru v očakávaných parlamentných voľbách, jeho osobný koniec v nemeckej vrcholovej politike, ďalší úpadok SPD a s najväčšou pravdepodobnosťou štvrtý mandát pre Angelu Merkelovú.

Povedzme si to na rovinu: Gabriel je politik, ktorému chýba akákoľvek politická charizma, a jeho schopnosť mobilizovať voličov sociálnych demokratov či osloviť priaznivcov iných nemeckých parlamentných i neparlamentných strán je blízka nule. Oceniť sa v jeho prípade dá jedine to, že aspoň dokázal túto politickú realitu vyhodnotiť.

Za kandidáta na tento post bol navrhnutý skúsený matador európskej politiky a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. A práve Schulz je dnes, najmä vďaka babráckemu líderstvu Gabriela v posledných rokoch, kandidátom, ktorý môže dokázať vyviesť sociálnych demokratov z takej otrasnej pozície a krízy vlastnej identity. Zdá sa, že pre túto stranu tak dnes neexistuje silnejší a lepší kandidát ako práve on.

Kto je vlastne Martin Schulz?

Martin Schulz je v prvom rade všetkým iným, len nie tradičným politikom. Začínal ako predavač kníh, nemá vysokoškolské vzdelanie a taktiež žiadne skúsenosti v domácej nemeckej vrcholovej politike.

Pochádza z malého mestečka Eschweiler v blízkosti belgických a holandských hraníc. Členom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Koaličné rozhovory v Nemecku

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |