Kotleba sa sťahuje na juh Slovenska, jeho kampaň v kulturáku berú ako obchodnú záležitosť

Marian Kotleba sa zameral na juh Slovenska. Po Nových Zámkoch, kde mu na začiatku roka odmietli poskytnúť mestské priestory domu kultúry, sa chystá oslavovať vyhlásenie vojnového slovenského štátu a bývalého prezidenta Jozefa Tisa 14. marca v Rimavskej Sobote.

Takto kotlebovci na výročie slovakštátu pochodovali ešte v roku 2008 v Čakajovciach. Netreba na to zabúdať. Kotleba má na sebe kožený kabát podobný takým, aké nosilo gestapo. Foto – TASR

Kotleba v Rimavskej Sobote? Oslavy vyhlásenia vojnového slovenského štátu bez historického kontextu v tomto meste?

Niektorí hovoria o provokácii, spomínajú deportácie. Pri letmom pohľade na volebné zisky extrémistov na zmiešaných územiach v posledných parlamentných voľbách to môže byť jedno s druhým, ale skôr snaha o rozšírenie teritória.

Keď dvaja nerobia to isté

Vyzerá to tak, že Kotlebovi nehrozí v Rimavskej Sobote scenár z Nových Zámkov. Keď sa o stretnutí Kotlebových prívržencov v mestských priestoroch dozvedel primátor Otokar Klein, januárovú akciu v meste extrémistom zrušil. Z úcty k vojnovým obetiam.

„Miestom stretnutia má byť dom kultúry v našom meste. V meste…, z ktorého počas 2. svetovej vojny odvliekli a usmrtili v koncentračných táboroch vyše štyritisíc obyvateľov,“ konštatoval vtedy primátor.

Primátor Rimavskej Soboty a župný poslanec Jozef Šimko o pripravovanej akcii extrémistov v mestskom kultúrnom stredisku vie a potvrdil, že si v ňom objednali sálu. Na rozdiel od Kleina mu stačí, že on ju neorganizuje.

„Pokiaľ Kotleba môže sedieť v Národnej rade, mám taký pocit, že môže sedieť aj v kultúrnom stredisku,“ reagoval na otázku, či sa nechá inšpirovať primátorom Nových Zámkov.

V roku 2015 Kotleba v Rimavskej Sobote otvára cyklotrasu. foto - tasr
V roku 2015 Kotleba v Rimavskej Sobote otváral cyklotrasu. Foto – TASR

Rimavská Sobota je malé, vyše 23-tisícové mesto s najvyššou, takmer 26,5-percentnou nezamestnanosťou. Hoci sa približne 30 percent ľudí hlási k maďarskej národnosti, Kotleba tam v posledných voľbách získal 8,66 percenta hlasov. Viac dostali len Smer a maďarské strany.

Počas 2. svetovej vojny bola Rimavská Sobota na nejaký časť súčasťou horthyovského Maďarska. Deportovali z nej takmer tisíc jej obyvateľov. Väčšina z nich sa z koncentračných táborov nevrátila.

Video: Krupina – mesto, kde každý šiesty volí Kotlebu
autorka: Martina Koník

Šimko: Bojíte sa Kotlebu

Primátor Šimko je jedným z mála župných poslancov, ktorí ad hoc otvorene podporujú Kotlebu;

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba - kniha od autora tohto textuViac info

Kotleba

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |