Denník N

Kotleba sa sťahuje na juh Slovenska, jeho kampaň v kulturáku berú ako obchodnú záležitosť

Takto kotlebovci na výročie slovakštátu pochodovali ešte v roku 2008 v Čakajovciach. Netreba na to zabúdať. Kotleba má na sebe kožený kabát podobný takým, aké nosilo gestapo. Foto – TASR
Takto kotlebovci na výročie slovakštátu pochodovali ešte v roku 2008 v Čakajovciach. Netreba na to zabúdať. Kotleba má na sebe kožený kabát podobný takým, aké nosilo gestapo. Foto – TASR

Marian Kotleba sa zameral na juh Slovenska. Po Nových Zámkoch, kde mu na začiatku roka odmietli poskytnúť mestské priestory domu kultúry, sa chystá oslavovať vyhlásenie vojnového slovenského štátu a bývalého prezidenta Jozefa Tisa 14. marca v Rimavskej Sobote.

Kotleba v Rimavskej Sobote? Oslavy vyhlásenia vojnového slovenského štátu bez historického kontextu v tomto meste?

Niektorí hovoria o provokácii, spomínajú deportácie. Pri letmom pohľade na volebné zisky extrémistov na zmiešaných územiach v posledných parlamentných voľbách to môže byť jedno s druhým, ale skôr snaha o rozšírenie teritória.

Keď dvaja nerobia to isté

Vyzerá to tak, že Kotlebovi nehrozí v Rimavskej Sobote scenár z Nových Zámkov. Keď sa o stretnutí Kotlebových prívržencov v mestských priestoroch dozvedel primátor Otokar Klein, januárovú akciu v meste extrémistom zrušil. Z úcty k vojnovým obetiam.

„Miestom stretnutia má byť dom kultúry v našom meste. V meste…, z ktorého počas 2. svetovej vojny odvliekli a usmrtili v koncentračných táboroch vyše štyritisíc obyvateľov,“ konštatoval vtedy primátor.

Primátor Rimavskej Soboty a župný poslanec Jozef Šimko o pripravovanej akcii extrémistov v mestskom kultúrnom stredisku vie a potvrdil, že si v ňom objednali sálu. Na rozdiel od Kleina mu stačí, že on ju neorganizuje.

„Pokiaľ Kotleba môže sedieť v Národnej rade, mám taký pocit, že môže sedieť aj v kultúrnom stredisku,“ reagoval na otázku, či sa nechá inšpirovať primátorom Nových Zámkov.

V roku 2015 Kotleba v Rimavskej Sobote otvára cyklotrasu. foto - tasr
V roku 2015 Kotleba v Rimavskej Sobote otváral cyklotrasu. Foto – TASR

Rimavská Sobota je malé, vyše 23-tisícové mesto s najvyššou, takmer 26,5-percentnou nezamestnanosťou. Hoci sa približne 30 percent ľudí hlási k maďarskej národnosti, Kotleba tam v posledných voľbách získal 8,66 percenta hlasov. Viac dostali len Smer a maďarské strany.

Počas 2. svetovej vojny bola Rimavská Sobota na nejaký časť súčasťou horthyovského Maďarska. Deportovali z nej takmer tisíc jej obyvateľov. Väčšina z nich sa z koncentračných táborov nevrátila.

Video: Krupina – mesto, kde každý šiesty volí Kotlebu
autorka: Martina Koník

Šimko: Bojíte sa Kotlebu

Primátor Šimko je jedným z mála župných poslancov, ktorí ad hoc otvorene podporujú Kotlebu; prispel mu 500 eurami aj na vydávanie propagandistického občasníka Náš kraj.

V lete 2015 sa spolu so županom zúčastnil a vystúpil na bratislavskom proteste proti imigrantom a islamizácii Európy. Šimko vyhlásil, že nie je neonacista ani fašista, ale určite je proti kvótam na utečencov.

Neskôr označil dôvody ministerstva na zastavenie dotácií pre Banskobystrickú župu (zamestnávanie načierno) za očierňovanie župana pred voľbami.

„Páni, bojíte sa toho Kotlebu ako čert svätenej vody,“ hovoril.

Obchodná záležitosť

Šimko nás so zvyšnými otázkami odkázal na riaditeľku kultúrneho strediska. Milana Jutková však o prenájme nekomunikuje.

„Je to obchodná záležitosť,“ konštatovala stroho a pre istotu to ešte raz zopakovala.

Mestské kultúrne stredisko je príspevková organizácia mesta. Nesporné je, že v posledných rokoch zorganizovala a podporovala s významnou finančnou podporou ministerstva kultúry kvalitné výtvarné, divadelné a hudobné kultúrne projekty vrátane alternatívnych a ochotníckych. Kotlebova akcia je však pre nich „obchodná záležitosť“.

Mnohí z poslancov mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote počuli o Kotlebovej akcii od nás prvý raz. Boli zaskočení, niektorí „šokovaní“, komentovaniu sa však vyhýbali.

„Nie je to vhodné. Poukazuje to na skutočnosť, že extrémizmus sa sťahuje do najchudobnejších oblastí, ktoré sú tak ako Rimavská Sobota pomerne tolerantné a ľudia tu žijú v pokoji. Neviem, či to má byť provokácia alebo sa pán primátor chcel zavďačiť Kotlebovi,“ vyjadril verejne svoj názor poslanec za KDH Viliam Vaš.

V Rimavskej Sobote vlani odhalili Alej dejateľov (Jozefi, Škultéty, Čipka). Na akcii bol okrem šéfa Matice Slovenskej a primátora aj poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár. foto - tasr
V Rimavskej Sobote vlani odhalili Alej dejateľov (Jozefi, Škultéty, Čipka). Na akcii bol okrem šéfa Matice slovenskej a primátora aj poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár. Foto – TASR

Čo robieva Kotleba 14. marca?

Ešte 14. marca 2009 kričal Kotleba z pódia pod hlavičkou Slovenskej pospolitosti do megafónu, že hlboká spoločenská kríza dorazila na Slovensko 29. augusta 1944 (SNP), „keď sa zradná časť Slovákov postavila proti vlastnému štátu a svojmu jedinému a dobrému prezidentovi pánovi doktorovi Jozefovi Tisovi“.

Tým národovcom, ktorí by chceli ísť do prezidentských volieb, odporučil, aby si doniesli vlastný hlasovací lístok s Tisovým menom. Prejav ukončil „skúškou demokracie v praxi“ – pozdravom „Na stráž!“.

Nová doba, nová strana, starý Kotleba. Obchádza Slovensko a pod rôznymi legendami oceňuje. Výročie vyhlásenia vojnového slovenského štátu oslávil Kotleba pred rokom v Brezne. Kultúrny program objednal pod legendou oceňovania učiteľov. Vtedy zrušil uprostred divadelné predstavenie miestnych ochotníkov Kováči, pretože sa mu nepáčilo.

14. marca Kotleba oceňoval aj v roku 2014, napríklad fitnesku Evu Martinkovú za reprezentáciu.

Čaro mítingov ho však predsa len neopustilo. Ak sa nič nestane (a vyzerá to tak), 14. marca príde do Rimavskej Soboty. ĽSNS nám zatiaľ na otázky neodpovedala.

[Kúpte si knihu Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente od novinára Daniela Vraždu.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie