Denník N

Vojna na Donbase: Fabrika dymí, rakety lietajú a ľudia veria Rusom

Reportáž z ukrajinského mestečka Avdijivka, kde denne dopadajú rakety z územia kontrolovaného proruskými separatistami. V najostreľovanejšom meste na Donbase aj napriek tomu ľudia často viac veria ruskej televízii než vlastným očiam.

Zbombardovaný obytný dom v Avdijivke. Foto N – Vladimír Šimíček
Zbombardovaný obytný dom v Avdijivke. Foto N – Vladimír Šimíček

„Jeden z najpodivnejších a najstrašidelnejších príbehov vojny na Donbase sa odohral v dedine Hranitné (po rusky Granitne),“ rozhovorí sa ukrajinská vojačka Jelena, aby nám skrátila chvíľu, kým nás cez vojenský „blokpost“ pustia ďalej, smerom k separatistom z takzvanej Doneckej ľudovej republiky (DNR).

„Tak ako teraz aj v tom čase v roku 2015 bolo ostreľovanie veľmi silné. V Hranitnom jedna mamička nechala svoju dvojročnú dcérku s príbuznými a vybrala sa preč z domu. Na dedinu začali padať strely, zasiahlo aj jej dom a dievčatko jedna raketa zabila. Tragédia sa však neskončila. Keď dievčatko pochovali, tak dvadsať minút po pohrebe sa znovu začalo ostreľovanie a hrob s dievčatkom trafila mína a jej telo sa vyplavilo zo zeme, hotové šialenstvo,“ rozpráva Jelena jeden z príbehov vojny, ktorá vstúpila do štvrtého roku a nič nenasvedčuje tomu, že sa tak skoro skončí.

Čakáme, kým nám nezdvihne závoru mladý 25-ročný vojak, kontraktnik, ktorý podpísal na jeseň zmluvu, a teraz ho poslali na najostreľovanejšie miesto konfliktu na východe Ukrajiny. Na mobile nám ukazuje nahraté video spred dvoch týždňov, keď z doneckej strany na ukrajinské pozície dopadali strely z Gradov. Teraz počuť len strely z tankov či granátometov.

Po prvom telefonáte medzi Donaldom Trumpom a Vladimirom Putinom koncom januára sa mestečko Avdijivka ocitlo pod prudkou paľbou. Za víkend zomrelo deväť ukrajinských vojakov.

Investigatívna stránka Bellingcat neskôr potvrdila, že separatisti takzvanej Doneckej ľudovej republiky ostreľovali mesto Gradmi z obývaných oblastí v Donecku. Spustili sa boje, pri ktorých obe strany znovu začali používať ťažkú techniku, a v meste sa objavili ukrajinské tanky. Pozorovatelia OBSE hlásili najväčšie zostrenie bojov za posledné mesiace, ktoré sa do dnešného dňa nezastavilo.

Mladý vojak nakoniec dá Jelene znamenie, zdvihne závoru a my pokračujeme ďalej za rachotu striel. Ťažko odhadnúť, kedy útočia Ukrajinci a kedy separatisti, ktorých vojensky, politicky aj diplomaticky podporuje Kremeľ.

Okrem vyslania vojakov či ťažkej ruskej vojenskej techniky na východe Ukrajiny sa separatisti od ruského prezidenta dočkali tento víkend ďalšej podpory. Kým sa v Mníchove na Bezpečnostnej konferencii debatovalo v normandskom formáte o Ukrajine, Vladimir Putin rozhodol, že budú rešpektovať pasy nikým neuznaných separatistických republík v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.

Východná časť Donbasu sa tak zase o niečo viac podobá na zamrznuté konflikty so separatistickými štátikmi, ako sú Abcházsko, Južné Osetsko, Náhorný Karabach či Podnestersko. Akurát, že na zmrznuté konflikty je to na Donbase príliš horúce.

Wellness nad Avdijivkou

Sto metrov pred nami pred hrdzavým nápisom Avdijivka dopadnú granáty a vyhodia kopu snehu do vzduchu. Jelena je však pokojná, vojenský džíp sa pohne ďalej. Zastavíme sa na mieste Carska ochota, ktoré kedysi slúžilo ako miesto oddychu. Akýsi Avdijivský wellnes pre unavených zamestnancov koksovne a chemickej fabriky, ktorá živí väčšinu mesta. Jej majiteľom je najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov. Kedysi oáza oddychu je po nedávnej ofenzíve zbombardovaná.

Na ukrajinskej pozícii Carska ochota, ktorá bola kedysi oddychovým miestom Avdijivky. Foto N - Vladimír Šimíček
Na ukrajinskej pozícii Carska ochota, ktorá bola kedysi oddychovým miestom Avdijivky. Foto N – Vladimír Šimíček

Carska ochota. Foto N - Vladimír Šimíček
Carska ochota. Foto N – Vladimír Šimíček

„Akurát drevená latrína zostala nepoškodená,“ smeje sa Saňa, ukrajinský vojak, ktorého poslali na dvojdňovú službu do terénu. Vyťahuje si z bundy mobil a ukazuje nám esemesky, ktoré dostal od separatistov. Jedna hovorí o tom, že oni, členovia ozbrojených síl Ukrajiny sú menej ako mäso pre ich veliteľov. Druhá o tom, že dopadnú ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Konflikt na Ukrajine

Teraz najčítanejšie