Denník N

Nové ceny elektriny platia až od marca (všetko o nových cenníkoch podľa krajov)

Foto – TASR
Foto – TASR

Prečo si väčšina domácností nevšimla, že zdražela elektrina, aj keď vláda hasí škandál s vysokými faktúrami? Koľko zaplatíte za elektrinu a plyn? Prinášame otázky a odpovede.

Aktualizované o 16:30 „Nebudeme rozdeľovať,“ rečnil premiér Robert Fico 6. februára o cenách energií. Oznámil, že sa kompletne prepracujú ceny elektriny pre celé Slovensko a nová vyhláška „pre celé územie Slovenska vráti podmienky do roku 2016“. Výsledok je, že v januári a februári pôjdu jednotlivé regióny podľa rozdielnych princípov, priblížia sa k sebe až od marca.

Vláda totiž prinútila regulátora meniť ceny až dvakrát.

Neplatí ani sľub, že nikomu nepôjdu ceny hore.

Vysvetlenie, kde a kedy ktoré ceny platia, prinášame v otázkach a odpovediach.

Odkedy budú platiť nové ceny, ktoré avizoval Fico?

„Od 1. marca 2017,“ vysvetlil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zodpovedný na ceny energií. „Cenové konania úrad ukončí do konca februára 2017,“ povedal hovorca úradu Radoslav Igaz.

Koľko sa bude účtovať za elektrinu za január a február? 

Na východnom a západnom Slovensku sa bude účtovať prvé dva mesiace podľa pôvodného cenového rozhodnutia regulačného úradu na tento rok. Pre stredné Slovensko sa tento rok už raz upravovali ceny pre elektrinu a pre celé Slovensko zasa ceny plynu, platiť bude v januári aj februári prvý opravený cenník.

„V prípade spoločností SSE-D a SPP-D, ktorým bolo dňa 25. 01. 2017 zmenené cenové rozhodnutie v niektorých častiach, platia ceny schválené prvým cenovým rozhodnutím spolu s jeho zmenou,“ píše regulačný úrad. Ceny z roka 2016 môžu podľa jeho slov uplatniť iba takí dodávatelia, ktorí vôbec nemajú vydané cenové rozhodnutie pre rok 2017.

Čo to znamená v praxi, sme sa spytovali odborníkov z energetických firiem, ktorí si neprajú byť menovaní.

Čo to znamená v praxi pre východné Slovensko? 

Cena za garáž s malým ističom sa zdvihne počas prvých dvoch mesiacov z minuloročných 38 eur na 80 eur ročne. Pri väčšom ističi môže ísť o skok z 25 eur na takmer 180 eur. Mesačne to vychádza na nárast z 3,1 na 6,6 eura pri menšom ističi a z 2 na vyše 14 eur pri väčšom ističi mesačne.

Malá východoslovenská domácnosť s podpriemernou spotrebou, napríklad v 1-izbovom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Jahnátek a ÚRSO

Teraz najčítanejšie