Denník N

Svet špeciálneho prokurátora Kováčika: Za osem rokov podal nula obžalôb

Dušan Kováčik. Foto N – Tomáš Benedikovič
Dušan Kováčik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Za posledných osem rokov nepodal Dušan Kováčik ani jednu obžalobu v 61 prípadoch, ktoré osobne dozoroval. Generálny prokurátor hovorí, že je to primárne Kováčikova zodpovednosť. Odporúčal mu viac riadiť, ako si prideľovať spisy.

Vlani v septembri poslali neznámi ľudia vydávajúci sa za policajtov anonymné trestné oznámenie na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za to, ako postupoval v kauze Bašternák. Pýtali sa, ako je možné, že prokurátor nenesie žiadnu zodpovednosť za to, že nechal potopiť vážne podozrenie z daňového podvodu Ladislava Bašternáka blízkeho Smeru. Kováčik podľa autorov zneužil svoju právomoc a dopustil sa aj trestného činu nadržovania.

Dokument upozornil aj na ďalšiu vec – hoci je Kováčik šéf najdôležitejšieho úradu, ktorý má bojovať s korupciou a vážnymi zločinmi, on sám obžaloby nepodáva. Neplatí to len pre prípad Bašternák, obžalobu podľa nich nepodal ani raz za posledných osem rokov. Oznamovatelia sa tiež pýtali, prečo si Kováčik kauzu Bašternák pridelil, keď nie je expert na daňové trestné činy.

Prikázali mu zverejniť údaj

„Mohli by byť pred touto kauzou aj stovky kontaktov jej aktérov, desiatky obchodov, množstvo ovplyvňovania, nikdy by neboli úspešné, pokiaľ by postup a rozhodnutie policajta riadne preskúmal prokurátor, pokiaľ by ho zrušil a prikázal konať – začať trestné stíhanie, vzniesť obvinenie, vykonať úkony,“ písalo sa v trestnom oznámení.

Trvalo štyri mesiace, kým Úrad špeciálnej prokuratúry Denníku N na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám zverejnil údaje o Kováčikovi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kauza Gorila

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie