Bloger presvedčivo spochybnil odvodový bonus, Sulík sľubuje odpoveď s novými dátami

Sulíkov odvodový bonus má miliardovú chybu, upozornil bloger Marian Jánoš.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Sulíkov odvodový bonus má miliardovú chybu, lebo ráta s nereálnymi príjmami pracujúcich, tvrdí bloger Marian Jánoš. Nemôže preto platiť, že keby sa jedného dňa zaviedol, jeho vplyv na rozpočet by bol neutrálny a nezadlžoval by tak budúce generácie.

Jánoš spochybňuje Sulíkov predpoklad, že priemerný príjem 2,36 milióna pracujúcich v roku 2014 bol 964 eur mesačne. Takýto údaj o priemernom zárobku sedí pre zamestnancov firiem (akcioviek, eseročiek), no príjmy živnostníkov a ich zamestnancov sú menšie. Vyplýva z toho, že odhad príjmov z daní a odvodov, s ktorým Sulíkova koncepcia ráta, je chybný a peňazí na rozdávanie v podobe samotného odvodového bonusu je v skutočnosti menej.

Jánoš (34) pracuje ako finančný manažér, vyštudoval finančný manažment na Fakulte manažmentu UK a všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UK.

Odvodový bonus je Sulíkovou reformou daní a odvodov. Vydal o ňom už tri knižky, tú tretiu napísal s Jozefom Mihálom, vychádzali v nej z údajov za rok 2014. (Mihál z SaS už vystúpil.)

Richard Sulík, ktorý očakáva, že Jánoš napíše ešte o odvodovom bonuse možno ďalšie dva blogy, na kritiku odpovedá – počkajme si ešte na dáta za rok 2016, potom prerátame aj sporný rok 2014.

Čo je vlastne odvodový bonus

Hviezdne časy odvodového bonusu boli za vlády Ivety Radičovej, keď jeho zváženie pretlačila SaS do programového vyhlásenia. Dokonca sa takmer zaviedla superhrubá mzda, no keďže vláda predčasne skončila, odvodový bonus sa nekonal.

Opozičná SaS oficiálne považuje odvodový bonus za jednu zo svojich priorít, no jeho presný mechanizmus už nie je verejne známy. Preto ho pripomíname skôr, ako podrobnejšie opíšeme kritiku blogera Jánoša a reakcie Sulíka a Mihála.

Sulíkova idea je pomerne jednoduchá. Každý občan by mal po celý svoj život nárok na základnú štátnu dávku. Pre ľudí nad 15 rokov by bola najviac vo výške životného minima (zhruba 200 eur), pre deti by bola nižšia, no v takej sume by sa nevyplácala, toto ešte nie je odvodový bonus. Okrem toho by boli aj tri mimoriadne štátne dávky – materská, pre osamelého rodiča a pre invalida.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |