Denník N

Dominika Morávková zo šou Zem spieva: Nie je príjemné, keď o mne bulvár píše ako o milenke

Dominika Zeleníková-Morávková. Foto N – Tomáš Benedikovič
Dominika Zeleníková-Morávková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dominika Zeleníková-Morávková je súčasťou tria S hudbou vesmírnou, ktoré so svojimi pesničkami uspelo najprv na YouTube. Koľko videní to bude mať, je na divákoch, nerobíme každú pesničku tak, aby to bol hit, vraví v rozhovore.

Dominika Zeleníková-Morávková v rozhovore pre Denník N hovorí:

  • ako sa dostala k moderovaniu šou Zem spieva,
  • prečo ľudí baví pozerať program o foklóre,
  • prečo si v triu S hudbou vesmírnou za svoje pesničky nepýtajú peniaze,
  • aké úlohy si vyberá, a aké nie,
  • ale aj kedy sa rozhodla stať mamičkou.

Ste slávna?

Ja si myslím, že nie.

A ako sa to pozná, či človek slávny je, alebo nie?

Asi podľa toho, čo preňho slovo „sláva“ znamená. Ja to mám ešte také nezodpovedané, čo to tá sláva je. Človek môže byť verejnosti známy, z televízie alebo z toho, čo robí, ale nemyslím si, že to má niečo spoločné so slávou. Každopádne, necítim sa slávnou. Vôbec nie.

Zmenila váš život televízna šou Zem spieva?

Nezmenila, aspoň nie rapídne. Možno ma teraz tí, ktorí pozerajú Zem spieva, spoznávajú na ulici, ale ja mám stále príjemný život, tak ako doteraz. Nič podstatné sa v ňom nezmenilo.

Vnímate, že táto šou je fenoménom, a možno aj to, že jej úspech je tak trochu prekvapivý?

Je to prekvapivé, myslím si, že by s tým súhlasili aj tvorcovia. Ani ja som nevedela, čo od toho očakávať. Podľa mňa boli ľudia zvedaví, čo s folklórom spravíme, lebo niečo podobné tu ešte nebolo. Niekto to asi pozerá aj preto, že je zvedavý. Ja by som to tiež pozerala, keby som aj nebola súčasťou šou.

A čo ľudí môže priťahovať na takomto programe? Porota podobná tej zo Superstar? Moderátori z YouTubu? Či niečo iné?

Hlavne ide o to, že folklór tkvie v každom z nás, či už je to vedomé, alebo podvedomé. Doba sa posunula k tomu, že sa vraciame k svojim koreňom, alebo ich aspoň hľadáme. To je podľa mňa najpríťažlivejšie. Robiť niečo, čo je pre Slovákov prirodzené. Čo je naše, alebo by malo byť, a ešte do toho nikto nenazrel.

Vy osobne ste mali pred touto šou k folklóru blízko?

Mala som k nemu veľmi ďaleko. Mala som síce ľudový a charakterový tanec na škole, nikdy som však netancovala ani nespievala v žiadnom súbore. Len kolega Marek Koleno z našej skupiny S hudbou vesmírnou vo folklórnom súbore hral.

Zem spieva nemá typických moderátorov: ste trio, a nie klasická dvojka, predtým ste v televízii spolu nemoderovali, RTVS si vás pozvala ako hudobné zoskupenie. Ako si vás našli?

Spúšťačom boli naše videá a pesničky na YouTube. Neboli sme na konkurze, objavil nás režisér Peter Núňez, respektíve možno jeho deti. Väčšinou je to totiž tak, že nás počúvajú deti, a tie potom o nás povedia svojim rodičom. Peter Núňez v nás zrejme videl potenciál, dúfal, že sa vďaka nám podarí k folklóru priviesť aj mladých.

Skupina S hudbou vermírnou: Daniel "Sorizzo" Kis, Dominika Zeleníková - Morávková a Marek Koleno. Foto - RTVS
Skupina S hudbou vermírnou: Daniel „Sorizzo“ Kis, Dominika Zeleníková-Morávková a Marek Koleno. Foto – RTVS

Dominika Zeleníková-Morávková (26)

Pochádza z Bánoviec nad Bebravou, študovala na konzervatóriu v Nitre a bratislavskej VŠMU. Hrala v seriáloch Aféry, Dr. Dokonalý či Divoké kone, aj vo filmoch Kandidát, Pirko či v rozprávke Johankino tajomstvo.

Spolu s Danielom Kisom a Marekom Kolenom tvoria zoskupenie S hudbou vesmírnou, ktoré si tento rok RTVS vybrala na moderovanie foklórnej šou Zem spieva.

Váhali ste, či na ponuku kývnete?

Váhali sme. Mali sme rešpekt aj trému, hlavne sme boli veľmi prekvapení. Nám sa ponuka moderovať Zem spieva páčila od začiatku, len sme sa nikomu nechceli motať do jeho oblasti. Naozaj nie sme folkloristi. No potom sme si sadli s režisérom, pobavili sme sa o tom, ako vieme pracovať, a on nám vysvetlil, prečo práve my. Dal nám slobodu zostať takí, akí sme, a nehrať sa na znalcov folklóru. Zastupujeme ľudí, ktorí sa o folklóre chcú dozvedieť, nie tých, ktorí sa v ňom vyznajú.

Slovenský divák už videl všeličo, myslím, že si môžeme priznať, že televízie mu v rámci zábavy naservírovali aj úplné dno. Čo hovorí o nás Slovákoch, že zrazu chceme pozerať niečo, čo sa spája s tradičnou kultúrou, a nechýbajú nám VyVolení?

Je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie