Denník N

Priaznivcov diktatúry je menej, väčšina chce demokraciu, len vylepšenú

INEKO a agentúra Focus sa vrátili k minuloročnému prieskumu, kde až štvrtina ľudí zatúžila po diktatúre. V opakovanom meraní percento priaznivcov diktatúry kleslo k šestnástim.

Možno to s nami nie je až také zlé – ukazuje prieskum agentúry Focus pre Inštitút pre ekonomické a sociálne otázky (INEKO). Analytici sa v ňom vrátili k otázke, ktorú ľuďom položili už minulý rok pri skúmaní postoja Slovákov k demokracii. Vyšlo im vtedy, že až štvrtina z nás si pripúšťa ako alternatívu k demokracii, ktorú poznáme, nastolenie diktatúry.

V prieskume inštitútu vyšlo, že väčšina podporuje demokratické zriadenie, no jeho súčasnú podobu by chcela vylepšiť. Asi 70 percent z nás väčšou angažovanosťou slušných ľudí v politike, vyše 60 percent posilnením nezávislosti súdov, vyšetrovateľov a prokuratúry, a takmer rovnaké percento posilňovaním inštitútov priamej demokracie, napríklad referenda.

INEKO po minulom prieskume niektorí kritizovali za formuláciu otázky. Preto teraz vzorku rozdelili na dve polovice, jednej sa pýtali pôvodnú otázku („Alternatívou demokracie, akú máme dnes na Slovensku, je…“), druhej skupiny ju formulovali inak („Chceli by ste demokraciu, akú máme dnes na Slovensku, zmeniť podľa nasledujúcich možností…“).

Ukázalo sa, že ani inak položená otázka výsledky veľmi nezmenila. V porovnaní s novembrom sa nemení ani počet ľudí, ktorým chýba socializmus, znížil sa len počet priaznivcov diktatúry. INEKO na svojom blogu píše, že to môže mať viacero príčin.

„Môžeme sa len domnievať, že názory ľudí mohla ovplyvniť medializácia výsledkov z novembrového prieskumu, či intenzívne diskusie o podstate liberálnej demokracie,“ hovorí Peter Goliaš z inštitútu.

Martin Slosiarik z Focusu vraví, že posun môže byť aj reakciou na neistotu pri bezpečnostnej situácii vo svete, ktorá sa môže prejavovať aj väčším primknutím sa k existujúcim inštitúciám, ako sú EÚ či parlamentný systém vlády.

Focus robil prieskum na dvoch vzorkách s veľkosťou 502 a 506 respondentov. Ako upozorňuje, znížením vzorky z tisíc na päťsto respondentov došlo k zvýšeniu štatistickej chyby z maximálne troch percent na 4,5 percenta.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie