Denník N

Richard Sulík: Áno, som slovenský nacionalista

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Za najväčšiu hrozbu považuje migrantov, šéf Európskej centrálnej banky Draghi podľa neho ničí euro, Trump sa príliš ponáhľa a vybíja v hlúpostiach a toho, že k nám napochodujú Rusi, sa neobáva. Predseda SaS Richard Sulík predstavuje svoj myšlienkový svet.

Rozhovor s Richardom Sulíkom je výsledkom dvoch sedení po dvoch hodinách a odohrával sa pred odchodom Jozefa Mihála z SaS. Témy sú radené v tomto poradí: Nemecko, Európska únia, hrozby vonkajšieho sveta, vymedzenie sa voči európskym liberálom ako ľavicovým pokrokárom, Sulíkova definícia seba samého obsahuje aj súhlas s označením za slovenského nacionalistu. Chápe pod tým boj za slobodu Slovákov, ktorý sa neprieči uznaniu slobody aj iných národov.

V ktorom štáte by ste chceli žiť, ak vynecháme Slovensko?

Na Novom Zélande, v Austrálii. Aj keď ich teraz nepoznám do úplného detailu, austrálsky prístup sa mi pozdával napríklad aj k poľnohospodárstvu, teda žiadne dotácie. V otázke korupcie sa mi zasa pozdáva Dánsko.

Nový Zéland aj Austrália sú krajiny imigrantov a sú aj liberálne, napríklad v postojoch k ľudským právam sú dnes otvorenejšie ako vy. To by vám neprekážalo?

Práve naopak. Ja som ľudské práva nespochybnil, povedal som iba, že nemôžu mať všetci obyvatelia sveta rovnaké práva na Slovensku, napríklad právo voliť.

To sú politické práva.

To sú občianske práva. Som za to, aby Slovensko bolo ešte liberálnejšie, než je dnes. Je tu však otázka, za čie práva mám bojovať. A pre mňa sú občania Slovenska na prvom mieste. Veľké množstvo migrantov u nás znamená menšiu slobodu pre našich občanov. Alebo inak: dnešný počet migrantov v Nemecku obmedzuje slobodu Nemcov.

Väčšina Nemcov by dnes napriek tomu volila Martina Schulza alebo Angelu Merkelovú, ktorí sú za prijímanie migrantov.

Lebo nemajú koho iného voliť. Nemecký systém je veľmi ťažkopádny a sťažuje vznik nových strán. Preto chýba dostatočná alternatíva.

Majú tam protimigrantskú stranu AfD.

Lenže tá je príliš hnedá.

Prečo tak často zdôrazňujete svoj odpor proti prijímaniu imigrantov, keď na Slovensku má podobný názor ako vy väčšina politikov a takmer žiadni imigranti tu nie sú?

Pretože chcem, aby to tak ostalo. Lebo ak tu raz budú, potom sa ťažko budú hľadať riešenia. Hovorím to preventívne. A zároveň súhlasím s tým, aby sme pomáhali utečencom, ale tam, kde sú.

Prijali by ste napríklad dohodu, že EÚ nám zníži dotácie a z týchto peňazí by sme pomáhali štátom, ktoré ich prijímajú?

Áno.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorí o potrebe stráženia hraníc a dohode s krajinami, odkiaľ prichádzajú utečenci, aby ich tam Únia mohla vrátiť. Prečo ju napriek tomu stále verejne kritizujete?

Ja len pripomínam jej minulé chyby, keď pozývala imigrantov do Nemecka, a hovorím, že našťastie zmenila rétoriku.

Kritizujete aj Martina Schulza, ktorý sa možno na jeseň stane kancelárom. Nie je to netaktické pre prípad, že by ste sa raz stali premiérom?

Vecnú kritiku musí zniesť každý vrátane pani Merkelovej a pána Schulza.
Európska únia
Prečo hovoríte, že EÚ je ľavicová, keď tam už dlho vládne pravica?

V posledných rokoch bola ľavicová a považujem ju za socialistickú, lebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Teraz najčítanejšie