Denník N

Vyšiel nový N magazín. Vysvetľuje, prečo nevyšetrili Gorilu

Najnovšie vydanie N magazínu vyšlo v piatok 24. februára. Nájdete ho v novinových stánkoch a členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou (stačí nám nahlásiť poštovú adresu).

Shooty: Ako vznikala titulka nového N magazínu
Shooty: Ako vznikala titulná strana nového N magazínu

Keď sa na internete objavila Gorila, otriasla sa celá krajina. Šok z fungovania politiky vyhnal ľudí do ulíc a pravicu poslal na trestnú lavicu. Gorila však nie je iba kauza, ktorá opisuje fungovanie druhej Dzurindovej vlády. Je začiatkom chaosu, v ktorom sme dnes.

Jej rev stále počuť. Dokážeme si predstaviť, že podobne fungovali aj iné vlády a pokojne aj tá súčasná. Obraz premiérov a ministrov, ktorí nespravujú štát najlepšie, ako vedia, ale tak, aby boli spokojní mecenáši v pozadí, je príliš realistický, aby sme mu neverili. Robert Fico a Smer to dotiahli do dokonalosti. Bašternák je len najkrikľavejším príkladom celého systému. Tieto gorily naozaj uniesli náš štát.

Počuť ju však aj preto, že práve ona spustila rozvrat spoločnosti. Zdesenie z politiky väčšinou neprinieslo do parlamentu lepších a slušnejších ľudí, ktorí sa nedajú skorumpovať. Skôr naopak. Na hnuse zo zlyhania štátu sa vyviezli ľudia ako Boris Kollár či Marian Kotleba. Spolu s nimi pocit, že nikomu sa nedá veriť.

Gorila nie je vinníkom. Ona nepresvedčila ľudí, že všetko je zle. Robia to však tí, ktorí sa smejú ľuďom do tváre, keď sa tvária, že je v poriadku stavať diaľnice za ceny, ako by boli zo zlata, keď tvrdia, že prístroje v nemocniciach musia stáť dvakrát viac ako u susedov a aj elektrina musí tešiť najmä vyvolených podnikateľov a až potom svietiť u vás doma.

Kauza Gorila je kľúčovým príbehom súčasnosti. Nie že by jej vyšetrenie znamenalo záchranu a potom by už všetko išlo ľahko. Bez neho však nie je veľká šanca presvedčiť sklamaných ľudí, že sa to dá.

Preto sme sa rozhodli venovať jej špeciálny časopis: na jednom mieste sa môžete dozvedieť, prečo Gorilu stále nechytili, kto za to môže a ako sa darí ľuďom, ktorí sa v nej objavili. Jedenásť rokov od dramatického nahrávania cez steny bytu na Vazovovej ulici už nemá zmysel znovu písať, čo je v spise. Kauzou, ktorá by mala stáť miesta ministrov, sa však stalo už samotné vyšetrovanie, pri ktorom sa politici postarali o to, aby sa nič nevyšetrilo. Najnovší N magazín vám pomôže pochopiť, ako to bolo možné.

Napínavé čítanie.

Matúš Kostolný
šéfredaktor Denníka N

kauza-gorila-nevysetrene

N magazín má 60 strán. Čo prináša?

n-magazin-gorila-ukazka

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie