Denník N

Slovák v NASA: Chcel som sa vrátiť, ale naši úradníci radšej podporujú amatérov

Astronóm Peter Vereš vystúpil proti politikom a úradníkom ministerstva školstva. Kritizuje ich, že nedodržali sľub o grante na nové vedecké pracovisko. Namiesto toho podporujú občianske združenie SOSA, ktoré vytvorilo o sebe dojem, že robí serióznu vedu.

Keď má astronóm Peter Vereš povedať, v čom je výnimočné jeho súčasné pracovisko, na chvíľku sa zamyslí. „Je to asi jedno z mála miest na svete, odkiaľ už vedci nemajú kam odísť za lepším,“ povie napokon.

Tridsaťštyriročný Slovák pôsobí v Kalifornii v Laboratóriu prúdového pohonu, inak známom ako Jet Propulsion Laboratory. Ide o vedecký komplex pri meste Pasadena, v ktorom pracuje okolo päťtisíc špecialistov. Patrí medzi desať hlavných pracovísk vesmírnej agentúry NASA.

„Pre človeka, ktorý sa venuje vesmíru, je to ako splnený sen. Ste medzi najlepšími vedcami sveta. Vidíte, ako tu vznikajú prístroje, ktoré poletia stovky miliónov kilometrov ďaleko,“ opisuje Vereš.

Projekty, ktoré zastrešilo toto pracovisko, pozná z bežných správ aj laik: sonda Juno vlani doletela k Jupiteru, známe je aj „marťanské“ vozidlo Curiosity, či sondy Voyager a Cassini.

Vereš pracuje v tíme, ktorý skúma blízkozemské asteroidy. „NASA má vlastnú databázu dráh komét a asteroidov, ktorú sa snažíme ďalej vylepšovať,“ vysvetľuje.

Peter Vereš pracuje v Jet
Peter Vereš pracuje v Jet Propulsion Laboratory dva roky, predtým sledoval asteroidy na Havajských ostrovoch. Foto – archív P. Vereša

Verešov pobyt v Kalifornii sa v marci skončí, jeho ďalším pôsobiskom bude observatórium Harvardovej univerzity v Bostone.

„Dostal som ponuku na stále miesto v Harvard-Smithsonian Center. Mám nastúpiť na pracovisko, ktoré celosvetovo eviduje dráhy asteroidov a komét, vrátane ich pomenovania. Ponuku som sa rozhodol prijať,“ hovorí Vereš.

Domov za 860 eur hrubého

Do poslednej chvíle zvažoval návrat domov. Na Slovensku prebieha niekoľko špičkových astronomických projektov, Vereš mal ponuku vrátiť sa na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, kde študoval a niekoľko rokov pôsobil.

„Na Slovensku by som mal čo robiť. Kolega astronóm Juraj Tóth napríklad vytvoril veľmi oceňovaný systém na určovanie dráh meteorov, ktorý využívajú aj na staniciach v Čile alebo na Kanárskych ostrovoch. To je príklad projektu, kde by som mohol byť prospešný,“ hovorí.

Odradil ho však plat a predovšetkým skúsenosti so slovenským ministerstvom školstva. „Za kozmický výskum tam zodpovedajú ľudia, ktorí o ňom nič netušia. Za jedného ministra nám niečo sľúbia, za druhého to už neplatí,“ rozpráva.

Na Slovensku by na univerzite mal tabuľkový plat 860 eur v hrubom. Tabuľky totiž nerozlišujú podľa kvality zamestnanca, každý dostane rovnako.

„Na životné náklady je to v Bratislave málo, mám 34 rokov a niečím som si prešiel. Nemôžem sa vrátiť a bývať znovu na internáte,“ hovorí.

Slovenskí vedci pred dvoma rokmi inštalovali na Kanárskych ostrovoch svoj systém AMOS, ktorý je určený na sledovanie dráh meteorov. Zľava Pavol Zigo, Jaroslav Šimon a Juraj Tóth. Foto: FMFI UK
Slovenskí vedci pred dvoma rokmi inštalovali na Kanárskych ostrovoch svoj systém AMOS, ktorý je určený na sledovanie dráh meteorov. Vereš tvrdí, že ide o typ projektu, ku ktorému by sa mohol pripojiť. Zľava Pavol Zigo, Jaroslav Šimon a Juraj Tóth. Foto – FMFI UK

Vereš má zahraničné skúsenosti ako máloktorý slovenský vedec: absolvoval študijné pobyty v Japonsku a Taliansku, pred príchodom do NASA pracoval tri roky na Havajských ostrovoch, kde z vrcholu vyhasnutej sopky pozoroval dráhy asteroidov.

Paradoxne však nespĺňa ani podmienky pre program vlády, ktorý má lákať slovenských odborníkov späť domov. Ministerstvo školstva v ňom ponúka niekoľkotisícové štipendiá Slovákom, ktorí buď vyštudovali v zahraničí, alebo tam pracovali aspoň desať rokov.

„Mám diplom z Univerzity Komenského, v zahraničí som menej ako desať rokov, ani jednu z podmienok teda nespĺňam. Mrzí ma to, pretože počas posledných rokov som písal veľa projektov a vyvinul veľkú snahu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie