Denník N

Sloboda podľa Richarda Sulíka je iná než moja

Predseda SaS je sympatický, má britký intelekt a logické myslenie. Lenže práve to ho, paradoxne, zrádza.

Richard Sulík je sympatický muž, má živé oči a nehraný úsmev, neskúšal na mňa žiadne triky na získanie počiatočnej prevahy, na rozhovor prišiel včas a sústredene mi venoval štyri hodiny svojho času.

Väčšina politikov, s ktorými som sa v živote stretol, však bola sympatická. Šarm je ich pracovný nástroj, vďaka nemu si získavajú priaznivcov v strane a medzi voličmi. Dokonca aj Robert Fico, hoci si to mnohí možno nevedia predstaviť, vie byť v rozhovore medzi štyrmi očami (ktorý sme dávnejšie viedli) srdečný, otvorený a vtipný.

Lenže žiaden politik, s ktorým som sa kedy rozprával, nebol napriek svojej otvorenosti obrnený takou nedobytnou názorovou ulitou ako Richard Sulík. A nespomínam si, že by som sa niekedy u nejakého politika stretol s tak neuchopiteľne vystavanou konštrukciou jeho vnútorného vesmíru.

To neznamená, že Sulík je hlúpy. Naopak, pokiaľ to môžem posúdiť, má britký intelekt a logické myslenie. Lenže práve to ho, paradoxne, zrádza. Keďže odmieta pripustiť možnosť vlastného omylu, pokúša sa výrokmi formálnej logiky obhájiť aj chybné východisko, čo ho vedie k čoraz absurdnejším záverom.

Pomocou nástrojov formálnej logiky sa rozhodol brániť slobodu slovenských občanov a mal som z nášho rozhovoru dojem, že to myslí naozaj úprimne, keď hovorí, že imigranti a Brusel ju ohrozujú. Podľa mojej logiky však on – ak by sa stal premiérom – svojím odmietaním európskej solidarity v otázke imigrantov, vášnivým odporom voči Bruselu a toleranciou voči Rusku v skutočnosti slobodu slovenských občanov vážne ohrozí. Logickým dôsledkom jeho postojov – ak by ich uplatňoval s rovnakou uvzatosťou, s akou ich formuluje – by totiž bolo veľké riziko, že Slovensko vypadne zo západného civilizačného orbitu, ktorý je podľa môjho názoru jedinou zárukou slobody slovenských občanov.

Lenže moja logika je v očiach pána Sulíka úplne scestná a niekoľkokrát sme sa počas rozhovoru stratili v labyrinte argumentov, ktoré sa v jeho chodbách slepo míňali. Celý život sa venujem téme slobody, pretože komunistický režim ma nútil do hĺbky premyslieť jej zmysel, cenu, krehkosť a princíp nedeliteľnosti. A teraz zisťujem, že pán Sulík, ktorý vedie stranu založenú na pojme sloboda, ju chápe úplne inak ako ja.

Rozumiem príčinám popularity Richarda Sulíka. Je naozaj sympatický a vyžaruje vieru vo vlastné slová. Dokonca aj to, že jeho názory si často protirečia, môže byť pre jeho voličov príťažlivé: veď všetci si dnes v tomto zložitom svete protirečíme, dôležité je, že to s nimi myslí dobre. Rozumiem, ale to neznamená, že nemám obavy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie