Denník N

Samý Mahmúd, Mohamed či Ali. Frustrovaný policajt spustil vo Švédsku debatu o zločinoch imigrantov

Veľké nepokoje v imigrantských štvrtiach zažilo Švédsko v roku 2013. Foto – TASR/AP
Veľké nepokoje v imigrantských štvrtiach zažilo Švédsko v roku 2013. Foto – TASR/AP

Kriminalisti ani štatistika úplne nepotvrdzujú slová policajta z Örebra. Počet vrážd v pomere k počtu obyvateľov je vo Švédsku ako na Slovensku. Avšak sexuálne obťažovanie išlo nahor.

Vo Švédsku prebieha v súčasnosti horúca diskusia na tému migrácie a zločinnosti. A nie je to pre výrok Donalda Trumpa. Spustil ju už začiatkom februára policajný dôstojník z mesta Örebro.

Peter Springare, dlhoročný policajt krátko pred dôchodkom, napísal na Facebooku, ako posledných 15 rokov vyzerá jeho bežný týždeň pri boji so zločinom v jeho okrsku. Tvrdil, že rieši takmer výhradne iba zločiny, ktoré páchajú imigranti.

„Podozriví páchatelia: Ali Mohamed, Mahmúd, Ali, znova, a znova, Christopher – čože, je to pravda? Áno, švédske meno nám preniklo do kategórie drogové delikty. Ďalej Mohamed, Mahmúd, Ali, znova a znova,“ napísal Springare.

Podobné to bolo aj v kategórii krajina pôvodu. „Krajiny, ktoré reprezentujú zločiny v tomto týždni: Irak, Irak, Turecko, Sýria, Afganistan, Somálsko, Somálsko, Sýria znova, Somálsko, neznáma krajina, neznáma krajina, Švédsko,“ dodal.

Tento príspevok zdieľalo za tri týždne skoro 21-tisíc ľudí. A vzbudil v krajine diskusiu, keďže migranti, ktorých 10-miliónové Švédsko prijalo v roku 2015 až 163-tisíc (najviac na obyvateľa, vlani už len 30-tisíc), skutočne zvyšujú zločinnosť v krajine.

Springare dostal veľkú podporu od ľudí, ktorí si myslia, že vláda bagatelizuje skutočný obraz zločinnosti v krajine. Ozvali sa však iní policajti, kriminológovia aj prokurátor, ktorí hovoria, že to tak nie je.

Na jednej strane nespochybňujú policajtove skúsenosti. Na druhej strane to podľa nich nekorešponduje s celkovým pohľadom na kriminalitu migrantov.

Profesor kriminológie Leif G. W. Persson podľa denníka Expressen povedal, že Springare má aj nemá pravdu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie