Denník N

Keby Sulík nehejtoval, mali by sme viac voličov, hovorí Lucia Ďuriš Nicholsonová

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sulík má od členov strany excelovú tabuľku citlivých tém, ale aj tak ich otvára, hovorí podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová. Strach z utečencov je podľa nej v ich straníckom šéfovi silne zakorenený a je chyba, že pôsobí v Bruseli a nie v Národnej rade. Zvažovala už, že z SaS odíde, zostáva však v nej.

Jozef Mihál tento týždeň odišiel zo SaS. Boli ste si dosť blízki. Aká bude strana bez neho?

Oveľa chudobnejšia. Výrazným spôsobom ju to ochudobní, pretože Jozef Mihál bol naozaj odborník. Viem, že sa slovo odborník pri rôznych poslancoch skloňuje v rôznych tvaroch, ale on bol taký odborník, že keď začal rozprávať v pléne, ostatní boli ticho. A keď hovorím „ostatní“, myslím aj smerákov. Bolo jasné, že má čo povedať. Bol spoluautorom odvodového bonusu, čo je naša vlajková loď. SaS bez Mihála bude omnoho chudobnejšia a vravím to ako jeho veľmi blízky človek. Poznala som ho aj po ľudskej stránke. Je charakter.

Máte tam niekoho, kto ho dokáže plnohodnotne nahradiť?

Hovorí sa, že každý je nahraditeľný. SaS síce neskončí, ide ďalej, ale nemáme nikoho, kto by tak rozumel sociálnej oblasti, oblasti odvodov a dôchodkového systému.

Pokúšali ste sa ho presvedčiť, aby zostal?

Mali sme spolu desiatky rozhovorov. On ten odchod dlhodobo zvažoval. A áno, pokúšala som sa ho presvedčiť.

Najviac hlasov v opozícii získal Richard Sulík. Po jeho odchode do Bruselu sa podpredsedníčkou parlamentu za opozíciu stane zrejme dvojka SaS Lucia Nicholsonová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vedia sa porozprávať. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pokúšal sa on meniť SaS a Sulíka, aby v strane mohol zostať?

Pokúšal a bolo to práve to, čo som sa mu snažila povedať – že musíme zostať a musíme sa o to naďalej pokúšať. Aj kvôli ľuďom, ktorí nás volili, lebo si myslím, že sa tí naši úplne neprekrývajú so Sulíkovými voličmi. Vravela som mu, že považujem za povinnosť zostať a ukázať, že „SaS-ka“ má ľudskú, liberálnu, empatickú tvár, ktorej nositeľom bol aj Jozef Mihál.

Dnes už váš bývalý kolega povedal, že sa Sulík ako predseda najsilnejšej opozičnej strany dostatočne nevenuje presviedčaniu voličov a viac ho zaujímajú imigranti, situácia v Nemecku, pád eura či „hejtovanie“. Myslíte si to aj vy?

Áno. Ja to beriem racionálne a začala som to tak vnímať práve z vašich článkov. Mali ste aj článok s grafom, ktorý pekne ukazoval, kde sa nachádzajú politické strany. Delilo sa to na pravicu, ľavicu a konzervatívcov a liberálov. A až neuveriteľne vyzeralo, ako je SaS v tom liberálno-pravicovom priestore úplne osamotená.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie