Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Islamský štát učí deti zabíjať, volá ich levíčatá kalifátu

Z videa džihádistov.
Z videa džihádistov.

Džihádisti na videu ukázali, ako údajného špióna zastrelil chlapec. Z detí vychovávajú bojovníkov a atentátnikov.

V najnovšom videu Islamského štátu popravil izraelského Araba, údajného špióna Mossadu Muhammada Musallama, malý chlapec. Vpálil mu guľku do čela.

Nebolo to prvý raz, čo extrémisti ukázali, že si vychovávajú ďalšiu generáciu bojovníkov. Svojich detských bojovníkov volajú levíčatá kalifátu.

Muža a chlapca, ktorí sa na videu objavili, identifikovali ako francúzskych občanov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľa blízkeho tajnej službe.

Na bábikách sa učili stínať hlavy

Viacero organizácií vrátane OSN podľa Guardianu tvrdí, že Islamský štát má prepracované metódy, ako indoktrinovať svojou ideológiou deti, ako si zabezpečiť ich dlhodobú lojalitu a presvedčiť ich, že násilie je jediným spôsobom života.

Vychováva z nich bojovníkov, samovražedných atentátnikov, ostreľovačov, zneužíva ich ako poslíčkov, darcov krvi, špiónov či strážnikov vo väzeniach.

V školách na územiach dobytých Islamským štátom sa nevyučujú prírodné vedy, literatúra, filozofia. Deti nemajú telesnú výchovu ani kreslenie. Nič z toho vraj nie je islamské. Žiaci sa najprv učia náboženstvo a potom ich pošlú na vojenský výcvik.

Rodičia v sýrskom meste Rakká podľa Guardianu opisovali, ako sa ich deti na bábikách učili stínať hlavy.

Islamský štát tiež vyprodukoval niekoľko videí, kde ukazoval malých chlapcov oblečených v uniforme militantov so zbraňami v rukách, či to, ako sa hrajú futbal neďaleko rozštvrtených mŕtvol. Vyzerali, že sa ich to vôbec nedotýka.

Vyberajú si čoraz mladšie deti

„Dedičstvo násilia v týchto krajinách spôsobilo, že deti sú už k nemu necitlivé. Sú už takmer imúnne, čo z nich ľahšie robí vraždiace stroje,“ povedala v Guardiane Natasha Underhillová z univerzity v Nottinghame. Myslí si, že miera násilia v Iraku aj Sýrii deti vháňa do organizácií ako Islamský štát.

Môže to však byť napríklad aj chudoba. Je známe, že islamisti niektorým rodičom za ich deti platia mesačné príspevky.

Underhillová aj ďalší upozorňujú na to, že džihádisti si vyberajú čoraz mladšie deti, ktoré sú ľahšie manipulovateľné a pomáhajú udržiavať mýtus o „nesmrteľnosti“ organizácie.

Dôležitý je aj mediálny a propagandistický efekt takéhoto výberu. Video, na ktorom páchajú násilnosti deti, si všimne viac ľudí. To bude zrejme aj prípad najnovšieho videa. Islamský štát totiž od videa k videu stupňuje brutalitu alebo moment šoku.

Využívanie detí v ozbrojených konfliktoch je podľa medzinárodného práva vojnový zločin.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie