Denník N

Toto je Paríž, píše český portál a ukazuje rok staré protesty taxikárov

Protestujúci násilím zastavovali dopravu na parížskom obchvate –ale v roku 2016. Reprofoto – N
Protestujúci násilím zastavovali dopravu na parížskom obchvate –ale v roku 2016. Reprofoto – N

Český portál Parlamentní listy zverejnil video ľudí hádžucich pneumatiky do áut, ktoré mohlo uviesť do omylu, že ide o súčasné protesty vo Francúzsku. Zdieľali ho aj mnohí Slováci.

Na parížskom obchvate skupina ľudí hádže do idúcich áut pneumatiky. Snaží sa ich zastaviť aj prinesením bariéry. Pneumatiky priamo na ceste zapália, takmer zastavia dopravu. Napokon všetko ukončí polícia.

Takéto dramatické video zverejnil vo štvrtok na svojej facebookovej stránke český portál Parlamentní listy, s uvedením, že Toto je Paríž. Síce neklame – video je skutočne z Paríža, no nie je aktuálne a netýka sa súčasných protestov imigrantov a ich potomkov vo Francúzsku proti brutalite polície.

Ide o video z januára 2016, na ktorom protestujú parížski taxikári proti službe Uber.

Video sa za deň a pol zdieľalo vyše 4600-krát, medzi inými tak urobili aj mnohí slovenskí užívatelia Facebooku.

Viacerí užívatelia to aj podľa komentárov pochopili tak, že je to príklad neprispôsobivosti imigrantov vo Francúzsku. Niektorí však upozorňovali, že je to hoax. Aj veľká časť búriacich sa parížskych taxikárov vlani však mala imigrantské korene.

Video: Reportáž z protestu taxikárov z januára 2016 dokazuje zavádzanie portálu. 
Zdroj: Euronews/YouTube

Protesty proti polícii

V Paríži a iných francúzskych mestách sú v posledných týždňoch skutočne protesty proti policajnej brutalite. Začali sa po tom, čo sa prevalilo, že traja policajti zbili a jeden z nich údajne obuškom znásilnil 22-ročného muža s čiernou farbou pleti menom Théo.

Policajtov už obvinili. Najmä mladí Parížania z imigrantských štvrtí však protestujú aj naďalej, miestami prišlo aj k násilným stretom s políciou či k vandalizmu – rozbíjaniu okien či ničeniu áut. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie