Denník N

Oscary 2017: Moonlight vyhral, lebo je to dobrý film. S La La Landom sa nedá porovnávať

Nie je obálka ako obálka Moment, keď sa prišlo na to, že hlavná cena patrí niekomu inému. Tvorcovia La La Landu už stáli na pódiu so soškami v rukách a chceli začať ďakovať. Foto – Tasr /AP
Nie je obálka ako obálka Moment, keď sa prišlo na to, že hlavná cena patrí niekomu inému. Tvorcovia La La Landu už stáli na pódiu so soškami v rukách a chceli začať ďakovať. Foto – Tasr /AP

Udeľovanie filmárskych cien sledovalo 32,9 milióna divákov, najmenej od roku 2008.

Kto získal ceny v hlavných kategóriách

Najlepší film Moonlight
Najlepší režisér Damien Chazelle (La La Land)
Najlepší herec v hlavnej úlohe Casey Affleck (Miesto pri mori)
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe Emma Stone (La La Land)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe Mahershala Ali (Moonlight)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe Viola Davis (Fences)
Najlepší cudzojazyčný film The Salesman
Najlepší animovaný film Zootopia
Najlepší pôvodný scenár Miesto pri mori
Najlepšia hudba Justin Hurwitz (La La Land)
Najlepšia kamera Linus Sandberg (La La Land)
Najlepšie vizuálne efekty Kniha džunglí
Kompletný zoznam víťazov 89. ročníka Oscarov

Momenty, na ktoré sa bude spomínať

Na papieri to vyzerá na ústupok kvótam v štýle: akadémia chcela zapchať ústa kritikom, tak ocenila čierny film. Lenže tak to nefunguje. Po prvé, akadémiu tvorí masa hlasujúcich, ktorých nikto nediriguje, ani neinštruuje. A masa sa by sa na filme nezhodla len preto, že je „čierny“. Moonlight vyhral, lebo je to dobrý film. Suverénne ten najlepší z tohtoročnej trojice čiernych filmov v súťaži (ešte Fences a Skryté čísla).

La La Land je, samozrejme, tiež dobrý a výnimočný film, s Moonlightom ho však nemôžeme porovnávať. Ani keby chcel, nemôže intímny príbeh konkurovať výpravnému muzikálovému retru. Moonlight má však jednu inú výhodu. Je tým typom filmu, ktorý rada akadémia oceňuje, aby boli ceny trochu pestrejšie. Zvrat s menami víťazov bol prekvapením večera, no samotná cena už takým veľkým prekvapením nebola. Favoritom bol na cenách BAFTA, šancu mu dávali aj štatistici. Všetko je ako má byť, lepšie sa Oscary skončiť ani nemohli.

Určite najviac sa bude diskutovať o spackanom závere priameho prenosu. Ceremoniál už bol pred vrcholom, hlavný favorit mal v tej chvíli šesť zlatých sošiek, a práve si pripisoval siedmu. „Nie, nie, prepáčte, je to chyba. Moonlight, vy ste vyhrali cenu za najlepší film. Nie je to vtip,“ vyhlásil producent filmu La La Land. Aby zdôraznil, že je to naozaj tak, obálku s menom skutočného víťaza ukázal na kamery.

Ako sa vlastne môže stať, že v priamom prenose sa musí cena, na ktorú sa najviac čaká oznamovať dvakrát? Beatty vysvetlil, že organizátori mu dali obálku s menom herečky Emmy Stone, ktorá už predtým za La La Land cenu dostala, a pomýlilo ho to. Dodal, že nešlo o vtip. Spoločnosť, ktorá zabezpečuje Oscary, sa neskôr ospravedlnila za chybu. Na pódiu to našťastie dopadlo veľmi kolegiálne – tvorcovia La La Landu ukázali sympatické gesto a poďakoval sa im aj tím Moonlightu, ktorý ich vystriedal.

Aj vlani sa prihodilo, že najlepším filmom sa stal čierny kôň bez rekordného počtu sošiek (novinárska dráma Spotlight), tento rok sa však zdalo, že muzikál La La Land nebude mať konkurenciu. Moonlight pritom predstavuje netypický oscarový film. Je to nezávislá, komorná a lacná snímka, ktorá zo všetkých deviatich nominovaných na najlepší film zarobila v amerických kinách najmenej (21 miliónov dolárov oproti 137 pre La La Land).

Hrdinom je chlapec Chiron zo zlej štvrte v americkom Miami. Je čierny, vyrastá bez otca v chudobe, jeho matka je závislá od drog a spolužiaci ho šikanujú. Navyše je gay – rovnako ako autor divadelnej predlohy Tarell Alvin McCraney, ktorý priznáva, že príbeh ťažkého dospievania černošského mladíka v Liberty City je autobiografický.

Barry Jenkins ho nakrútil nehollywoodskym spôsobom, s klasickou hudbou a takmer observačnou kamerou. Miestami to pripomína nezávislé európske kino. Zobrazuje tri etapy v hrdinovom živote a koniec sa veľmi vkusne vyhýba akémukoľvek sentimentu. Zdalo by sa, že pôjde o „černošský film“, nie je to však úplne presné: nesnaží sa zúžiť svoje postavy na predstaviteľov rasovej menšiny, tento príbeh je univerzálny, ľudský.

Moonlight má tri Oscary, okrem najlepšieho filmu aj za adaptovaný scenár a ocenili aj herca vo vedľajšej úlohe. Film sa hrá od minulého týždňa v našich kinách.

Muzikál La La Land ako hlavný favorit večera nakoniec dostal šesť cien z celkového počtu štrnástich nominácií. Na čele historických tabuliek naďalej s jedenástimi soškami zostáva trio Titanic, Ben Hur a Pán prsteňov: Návrat kráľa. Minimálne ďalší rok.

#OscarsSoBlack? Po kritike v minulých rokoch za prehliadanie menšín tento rok  akademici ocenili Moonlight, najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe je Viola Davis za úlohu matky černošskej rodiny v 50. rokoch v snímke Fences. Ani O. J. Simpson (hlavná postava víťazného dokumentu O. J.: Made in America) nebol práve biely muž.

Volanie po spravodlivom zastúpení rás a menšín vyslyšali aj v ostatných kategóriách, až to chvíľu vyzeralo, že Oscary budú „príliš čierne“. Naprázdno z „černošských“ filmov obišli len Skryté čísla.

Nikoho nediskriminujeme pre pôvod. Diskriminujeme na základe veku a hmotnosti,“ vtipkoval moderátor Jimmy Kimmel. Etnická, rasová a genderová bilancia: padali bariéry. Oscara má prvý moslim (Maherashala Ali), Viola Davis je zase prvou černoškou, ktorá získala Oscara aj ceny Emmy a Tony Award.

Namiesto favorizovanej nemeckej komédie Toni Erdmann má cudzojazyčného Oscara iránsky film The Salesman. Režisér Asghar Farhadi na protest proti Trumpovej politike do USA nepricestoval. „Nemôžeme sa deliť na nás a nepriateľov,“ prečítali jeho ďakovnú reč. Farhadi už jedného Oscara má, za snímku Rozchod Nadera a Simin (2011).

Počas priameho prenosu sa niekoľkokrát skloňovala politika. Pre nové opatrenia proti imigrantom nemohol vycestovať do USA ani sýrsky kameraman Khaleb Khatib. Dostal cenu za silný dokument The White Helmets o dobrovoľníkoch, ktorí v Sýrii zachraňujú civilistov pred následkami vojny.

Že film má prekonávať, nie stavať hranice, zdôraznila vo svojom prejave prezidentka oscarovej akadémie Cheryl Boone Isaacs aj herec Gael García Bernal. „Ako Mexičan, ako Latinskoameričan, ako migrant, ako človek som proti akýmkoľvek múrom, ktoré nás rozdeľujú,“ vyhlásil s narážkou na plánovanú stavbu múru medzi USA a Mexikom.

Donald Trump Oscary nepozeral, odkázal, že Hollywood považuje za „názorovo ľavičiarske prostredie“. Nového amerického prezidenta niekoľkokrát dráždil moderátor Jimmy Kimmel. „Ahoj, ešte nespíš?“ napísal v priamom prenose na jeho twitterový účet a dodal, že ho pozdravuje Meryl Streepová. Z jeho statusu sa na Twitteri stal virál.

Najsilnejší moment večera – na pódiu sa objavila aj 98-ročná Katherine Johnson, jedna z tímu vedkýň, podľa ktorých skutočného príbehu bol nakrútený film Skryté čísla. Je Afroameričanka a v 60. rokoch pomáhala agentúre NASA s výpočtami letov do kozmu.

Oscary nemajú byť odtrhnuté od ľudu. Keby o Oscaroch rozhodovala návštevnosť v severoamerických kinách, bolo by poradie víťazov takéto: Skryté čísla (148 mil. dolárov), La La Land (137 miliónov), Arrival, Hacksaw Ridge… Moonlight je na chvoste s 21 miliónmi dolárov.

Ceremoniál sa dlhodobo potýka s nízkou sledovanosťou. Vlaňajší ceremoniál sledovalo 34 miliónov televíznych divákov, o 8 percent menej ako predvlani. Bol tak tretím najmenej sledovaným od polovice 70. rokov. Moderátor Jimmy Kimmel vyhlásil, že tohtoročný večer bude najmenej sledovaný – a dodal, že to vraví zo žartu. Ale nakoniec mal pravdu. Udeľovanie Oscarov sledovalo 32,9 milióna divákov, čo je najmenej od roku 2008.

Priamy prenos trval takmer štyri hodiny, aj tento rok sa ho organizátori snažili spestriť špeciálnymi vsuvkami. Do sály pozvali vybranú skupinu fanúšikov. Tí sa tmolili pod pódiom, zoznamovali s hercami v prvých radoch a nakrúcali si ich na mobily. Druhým prekvapením pre celebrity v sále bolo občerstvenie, ktoré im pristávalo na hlavách v balónikoch.

Pocit trapasu v priamom prenose, aký sa ešte nikdy doteraz nekonal, však asi zostane hlavnou spomienkou na 89. ročník Oscarov.

Minúta po minúte Oscary

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Oscary

Kultúra

Teraz najčítanejšie