Denník N

V Mongolsku dve zimy po sebe silné mrazy ničia stáda, pastierom dochádza krmivo aj peniaze

Foto – AP
Foto – AP

Člověk v tísni začína s pomocou na východe krajiny, pastierom pomôže s krmivom aj financiami.

Kruté zimy v Mongolsku nie sú ničím výnimočným. Už druhý rok po sebe však zasiahol krajinu dzud, ktorý sa zvyčajne vracia približne v desaťročných intervaloch. Mongoli ním označujú výnimočne silné mrazy, ktoré v decembri aj v januári dosiahli až –50 stupňov Celzia.

Túto zimu sa k dzudu pridali aj silné snehové prehánky. V ich dôsledku už zahynulo viac než 40-tisíc kusov dobytka, vlani to bolo podľa agentúry AP až milión kusov.

A to je v krajine, ktorej obyvatelia sú predovšetkým pastieri a sú závislí od dobytka, hrozivá situácia. Najmä ak sa k tomu pridalo aj minuloročné extrémne sucho.

Aktivisti poskytnú peniaze aj krmivo

Už v decembri organizácie Save the Children a Medzinárodný Červený kríž upozornili na hroziacu katastrofu najmä na severozápade krajiny. Obe organizácie rokovali s vládou o dodávkach paliva a lekárskych potrieb aj finančnej pomoci.

V Mongolsku pomáha aj česká organizácia Člověk v tísni, ktorá má v krajine misiu už od roku 2011. Svoju pomoc momentálne presmerujú najmä na východ krajiny, kde očakávajú najväčšie straty.

Aktuálne je podľa ich informácií postihnutých sedemnásť provincií z celkových 21.

Zdroj: reliefweb.int

Zdroj: reliefweb.int

Česi poskytnú pastierom krmivo

Člověk v tísni pripravuje pomoc v provinciách Dornod, Khentii a Süchbátar. Pastieri dostanú krmivo a multivitamíny pre svoj dobytok a finančnú podporu, aby mohli zabezpečiť svoje rodiny.

„Uhynulo mi už celkovo 20 kráv. Robím všetko pre to, aby som zachránil aspoň zvyšok svojho dobytka. Ten je však stále zoslabnutejší. Navyše sa mi míňajú zásoby krmiva. Neviem, čo si potom počnem,“ opisuje situáciu pre Člověka v tísni 43-ročný pastier Urjinsuren Mijiddorj a ukazuje na telá mŕtvych kráv, ktoré zabil mráz. „Len dúfam, že sa aspoň čoskoro roztopí sneh.“

Vyčerpanie zásob a nedostatok peňazí ich nútia hľadať krátkodobé riešenia. Nakupujú v obchodoch na dlh, berú si nevýhodné pôžičky od bánk alebo predávajú dobytok pod cenu, čím sa pripravujú o zdroj obživy, mlieka a mäsa.

Suché leto, množstvo stepných požiarov a na jeseň silné dažde nasledované skorým príchodom prvého snehu a kruté zimy.

„Miestni pastieri sa snažia na každú zimu dostatočne pripraviť a urobiť si zásoby krmiva pre svoje stáda. Takéto drsné podmienky však nikto nečakal,“ hovorí Jaroslav Petřík, koordinátor pomoci Člověka v tísni pre Mongolsko.

Foto - ap
Foto – AP

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie