Denník N

Kapitán Danko sa prepadá, po strane padla aj jeho osobná popularita

Andrej Danko prišiel po kauze kapitán o post najakceptovanejšieho kandidáta na premiéra. Výrazne stratil u voličov všetkých strán okrem SNS.

Prípad povýšenia Andreja Danka z desiatnika na kapitána vlastným ministrom potápa nielen SNS, ale aj jeho samého. Ešte v novembri si ho ako budúceho predsedu vlády vedelo predstaviť až 49 percent ľudí a bol najpopulárnejším politikom. Teraz by ho už za premiéra bralo len 34 percent, vyplýva z prieskumu agentúry Focus pre denník Sme.

Najakceptovanejším kandidátom na predsedu vlády sa tak opäť stal Robert Fico, hoci len tesne, keďže Focus pri oboch politikoch uvádza rovnaké číslo. Na tretej priečke je Richard Sulík, ktorý by neprekážal tiež približne rovnakému počtu ľudí – 34 percentám. Len o štyri percentá menej voličov by si dokázalo v úlohe predsedu vlády predstaviť Borisa Kollára.

neprekazal-by-ako-premier prekazal-by-mi-ako-premier

Padla aj SNS a zatiaľ sa nespamätala

Kým u ostatných predsedov strán sa ich popularita od novembra menila veľmi málo, len v prípade Andreja Danka ide o strmý pád a jasnú reakciu na kauzu.

Strane SNS zasa podľa Focusu klesla popularita z takmer 14 na desať percent. Strana si pohoršila aj v prieskumoch ostatných etablovaných agentúr a už druhý mesiac si nepolepšila, takže určite nejde o náhodu.

Kde teda Andrej Danko stratil? U voličov všetkých strán okrem vlastnej. Kým u voličov Smeru klesla jeho akceptácia ako premiéra o osem, u voličov koaličného Mosta-Híd o 12, u voličov SaS o 15, Sme rodina o 19 a KDH až o 23 percentuálnych bodov.

andrej-danko-neprekazal andrej-danko-prekazal

Dankov pád však na prvý pohľad žiadnemu z jeho rivalov výraznejšie nepomohol, hoci mohol pomôcť Smeru ako takému, keďže sa popularita Ficovej strany od konca roka mierne zvýšila. Mierne rástli aj kotlebovci.

Slušný a čestný človek sklamal

Riaditeľ Focusu Martin Slosiarik si nepamätá prípad, že by osobná popularita niektorého politika a aj jeho strany takto prudko padla pre jednu kauzu, v ktorej navyše nešlo o korupciu či šafárenie so štátnymi peniazmi. Okrem „papalášizmu“, ktorý ľudí zvykne rozčúliť, to pripisuje hlavne nezvládnutej komunikácii predsedu verejne bozkávajúceho výložky.

Aj napríklad prípad odhaleného rozhovoru medzi Igorom Matovičom a Radoslavom Procházkom o platení inzercie bez bločka podľa Slosiarika predsedovi Siete zobral menej priaznivcov než teraz Dankovi.

„Takéto prešľapy sú možno tým najhorším pre ľudí, ktorí v prvej etape vystavajú stranu na svojich osobných sympatiách,“ myslí si Slosiarik. „Danko si sám vytvoril imidž spravodlivého a slušného človeka a potom príde kauza, ktorá je dosť výrazne v rozpore s touto predstavou, a preto to môže mať aj katastrofálne následky.“ Danko by kauzu, ktorá zľudovela, mohol prekryť výraznou a pozitívnou témou, myslí si analytik.

Kto by za premiéra chcel Fica, Sulíka, Kollára či Kotlebu

Zaujímavé sú aj ďalšie čísla kandidátov na premiéra. Kto by chcel za premiéra napríklad Mariana Kotlebu alebo Richarda Sulíka?

Premiérovanie Roberta Fica aj po ďalších voľbách by okrem vlastných najmenej prekážalo voličom SNS, KDH a až potom Mostu. Spomedzi voličov strany Bélu Bugára by ho akceptovalo len 29 percent z nich.

robert-fico-neprekazal robert-fico-prekazal

Richarda Sulíka by za premiéra brali okrem sympatizantov SaS hlavne voliči OĽaNO a Sme rodina.

richard-sulik-neprekazal richard-sulik-prekazal

Borisa Kollára okrem priaznivcov jeho strany by za predsedu vlády akceptovalo 44 percent voličov SaS a rovnaké percento voličov kotlebovcov.

kotleba-neprekaza kotleba-prekaza boris-kollar-neprekaza boris-kollar-prekaza

Teraz najčítanejšie