Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Na zozname majiteľov účtov v Švajčiarsku sú naši športovci aj modelky (+ video)

Aktualizované 17:30 – Finančná správa má zoznam 25 osôb zo Slovenska s kontami v švajčiarskej pobočke banky HSBC podozrivej z prania peňazí a daňových únikov. Niektorí mali na účte aj 3,5 milióna eur.

Foto – AP
Foto – AP

Na tom zozname sú naši podnikatelia, športovci, lekári či modelky. Finančná správa má od utorka k dispozícii mená Slovákov, ktorí mali účty vo švajčiarskej pobočke britskej banky HSBC, ktorá je prešetrovaná z krytia daňových únikov.

„Boli sme si tento zoznam osobne prevziať, keďže ide o citlivú informáciu. Na zozname je 25 osôb,“ povedal prezident daniarov František Imrecze.

Slovákov, ktorí sú na zozname, priamo nemenoval. Sú podľa neho z rôznych oblastí – sú to podnikatelia, športovci, lekári či modelky.

Niektorí z nich mali podľa Finančnej správy na účte aj 3,5 milióna eur.

Video: Prečo sú na zozname HSBC športovci, modelky a lekári?
(Autor: Martina Pažitková)

 

Pošlú na nich Daňovú kobru

„Tento zoznam budeme následne preverovať v rámci Daňovej kobry, teda v spolupráci s políciou a Generálnou prokuratúrou, z pohľadu jeho obsahu a z pohľadu toho, či nastala skutočnosť, ktorá by smerovala k daňovému úniku alebo podvodu,“ povedal Imrecze.

Dáta o slovenských klientoch HSBC pochádzajú z rokov 2005 a 2006. Väčšinu z kont si údajne otvorili koncom 90. rokov.

Shooty o švajčiarských účtoch:

2015-02-18-HSBC

„Konkrétne úkony majú rôznu dobu premlčania. Ak hovoríme napríklad o potenciálnych daňových kontrolách, pre tuzemské subjekty je doba päť rokov, takže z tohto pohľadu by tu premlčanie bolo. Ak hovoríme o zahraničných osobách, ktoré sú rezidentmi na Slovensku, tak doba na výkon daňovej kontroly je 10 rokov, čiže v niektorých prípadoch doba premlčania ešte nenastala,“ povedal Imrecze.

Milióny zo Slovenska

Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) nedávno zverejnilo informácie, podľa ktorých HSBC Private Bank vo Švajčiarku v minulosti prijala vklady z celého sveta vo výške 102 miliárd amerických dolárov (90 miliárd eur). Aktívne pritom pomáhala svojim klientom vyhnúť sa daňovej povinnosti.

Prípad je známy ako „Swiss Leaks“. V roku 2007 ukradol zamestnanec švajčiarskej banky HSBC Herve Falciani interné informácie o viac ako 100-tisíc bankových účtoch. Pred švajčiarskou políciou ušiel do Francúzska a dokumenty poskytol tamojšej vláde.

Na Slovensko bolo prepojených 147 účtov, na ktorých bolo uložených spolu 48,7 milióna amerických dolárov. Ide o účty šesťdesiatich klientov, z ktorých len desatina mala mať slovenský pas. Finančná správa sa nevyjadrila k tomu, čo si myslí o tom, že na zozname, ktorý má, je 25 ľudí a nie šesť.

„Každý prípad treba posudzovať individuálne. V 90. rokoch tu bol fenomén, keď ľudia neverili bankám na Slovensku, že ochránia dôvernosť bankových informácií. Boli obavy, že bankoví pracovníci s týmito informáciami obchodujú, dostanú sa do rúk mafie a niekto bude klientov vydierať alebo sa stanú cieľom inej kriminálnej aktivity. To znamená, že vo veľkej časti môže ísť o zdanené peniaze,“ hovorí Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c.

Verejnosť treba informovať

Účty sa mohli zakladať aj pre výhodnosť samotnej meny s cieľom do nej investovať. V posledných desiatich rokoch je bežné, že niektoré príjmy zo športu sa rôznymi zrážkovými daňami zdaňujú tam, kde sa športové podujatia konajú.

„Myslím si, že u športovcov je veľká pravdepodobnosť, že peňažné prostriedky zdanili. Pochopiteľne, na zozname môžu byť aj ľudia, ktorí tie peniaze na Slovensku nezdanili, alebo môže ísť o peniaze, ktoré pochádzajú z korupcie či z neoprávnene vyplatených provízií,“ hovorí Leontiev.

Myslí si, že Finančná správa by mala každý prípad individuálne vyšetriť a verejnosť by sa mala dozvedieť aspoň štatisticky, aké percento týchto ľudí urobilo niečo nelegálne a koľkí z nich sa ničoho protizákonného nedopustili. „Keď hovoríme, že sa snažíme zvyšovať verejné povedomie o tom, že treba platiť dane a štát sa nesmie okrádať na daniach, verejnosť treba informovať o tom, ako táto medializovaná kauza dopadne,“ dodal Leontiev.

 

Rozhovor

Ak daň zaplatia, nemusia ísť za mreže

Právnik a daňový expert spoločnosti BMB Leitner Martin Jakubec hovorí, že na Slovensku máme nevídanú a časovo neobmedzenú daňovú amnestiu.

Kedy už štát nemôže dorubiť spätne dane, lebo je to premlčané? Za koľko rokov dozadu?

Pri utajovaných zahraničných kontách je možné daň dorubiť až za desať rokov dozadu, aj to za to, že kapitálové príjmy plynúce každý rok sa zdanili len v zahraničí a na zdanenie na Slovensku sa „pozabudlo“. Sankcie za „dorub“ sú však zatiaľ veľmi nízke: 5 percent či 10 percent.

Je to tak, že ak daniari dorubia niekomu daň a ten ju zaplatí, nemožno ho už trestne stíhať?

Trestný zákon na jednej strane považuje za trestný čin skrátenie dane už vo výške 266 eur, na strane druhej sa včasným zaplatením dá prejaviť takzvaná účinná ľútosť, ktorou trestnosť činu zaniká. A tá je na Slovensku pre priame dane nastavená veľmi veľkoryso – zbaviť viny sa dá zaplatením dane až do záverečného štádia vyšetrovania. Navyše treba pripomenúť, že trestný čin skrátenia dane patrí medzi úmyselné trestné činy – to znamená, že treba páchateľovi preukázať, že daný čin spáchal úmyselne, čo býva v praxi často problematické.

Je teda pre toho, kto daň doplatí, jedinou sankciou pokuta 10 percent z výšky dorubenej dane?

Áno, ak začne daňovú kontrolu daňový úrad. Ak stihne podnikateľ podať pred začatím kontroly dodatočné daňové priznanie (ide o takzvané sebaudanie), sankcia je len 5 percent, aj keby daň dlžil 10 rokov. Zjednodušene povedané: na Slovensku dnes máme v európskych krajinách nevídanú a časovo neobmedzenú daňovú amnestiu.

Dnes na DennikE.sk

 • Diaľničné známky: Vláda vzala späť návrh na ich zrušenie
 • Parlament: Dnes rozhodne o vyšších prídavkoch na deti, včera schválil 13. dôchodok
 • Firmy: PSA Group vlani zvýšila čistý zisk o 13 % na rekordných 3,2 miliardy eur
 • Ekonomický newsfilter: Lídri opozície majú k reálnemu biznisu bližšie ako koaliční šéfovia
 • Panel expertov: Čo ekonómov potešilo v programoch strán do volieb
Zdieľať

Firma blízka Zoroslavovi Kollárovi sa dostala dva týždne pred voľbami k pôdohospodárskym eurofondom

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch. Foto - TASR
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch. Foto – TASR

Bryndziareň vo Zvolenskej Slatine, ktorú v minulosti ovládal Zoroslav Kollár, získa 1,6 milióna eur z eurofondov. Podpora je najväčšia, akú za posledných desať rokov podnik dostal. Peniaze chce využiť na rozšírenie svojej fabriky.

Minúta po minúte

Zdieľať

Celkový predaj áut v Číne sa v januári znížil medziročne o 18,7 % na 1,93 milióna. Zväz výrobcov CAAM upozornil, že vo februári bude prepad odbytu oveľa výraznejší pre epidémiu koronavírusu.

CAAM mierne zhoršil svoj pôvodný odhad, ktorý počítal s januárovým prepadom trhu o 18 percent.

Predaj osobných áut klesol o 20,6 % na 1,61 milióna. Podľa čínskeho zväzu osobných automobilov CPCA v prvej polovici februára pre koronavírus spadol medziročne až o 92 %.

Údaje CAAM ukázali, že výroba osobných áut v januári klesla o 28 % na 1,44 milióna.

Trh v útlme:

Koronavírus prehlbuje útlm, s ktorým čínsky automobilový sektor zápasí už dlhšiu dobu. Vlani predaj áut v Číne klesol druhý rok po sebe.

Dopyt zrazilo spomaľovanie ekonomiky, ku ktorému prispel tiež obchodný spor Číny so Spojenými štátmi.

Čína je od roku 2009 najväčším automobilovým trhom na svete. Z pozície lídra odsunula USA. (čtk, reuters)

Zdieľať

Tržby z predaja hudby v USA vlani stúpli o 13 % na 11,1 miliardy dolárov, čo je najviac od roku 2006. Potiahli ich najmä streamovacie služby, ktoré sa na celkovom predaji podieľajú 80 percentami.

Tržby z predaja hudby štvrtý rok po sebe rástli dvojciferným tempom, uvádza Americká asociácia nahrávacieho priemyslu RIAA na webovej stránke.

Ako Američania počúvajú hudbu:

 • streamovacie služby (ako je Spotify): tržby 8,8 miliardy dolárov (medziročná zmena + 20 %),
 • sťahovanie hudby: 856 milióna dolárov (- 18 %), po prvý raz od roku 2006 pod miliardovou hranicou,
 • predaj kompaktných diskov: 614,5 milióna USD (- 12 %),
 • vinylové platne: 504 miliónov dolárov (+ 19 %), tržby vzrástli 14. rok po sebe na najvyššiu úroveň za viac ako 30 rokov.

Streaming za vrcholom:

Tržby streamovacích služieb zvoľnili rast z predvlaňajších 30 %. Tento trend bude zrejme pokračovať, pretože je ťažké nájsť Američana, ktorý streaming hudby ešte nevyužíva.

„Väčšina ľudí je zmierená s tým, že uvidíme spomaľovanie (rastu streamovacích služieb) v Severnej Amerike i na veľkých európskych trhoch,“ hovorí Mark Mulligan z výskumnej spoločnosti Midia Research.

Spojené štáty sú najväčším trhom s hudbou na svete. Vrchol dosiahol v roku 1999, keď tržby dosiahli 14,6 miliardy dolárov, takmer 90 % sa na nich podieľali kompaktné disky. (čtk, afp)

Zdieľať

Šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny chce na 13. dôchodky použiť peniaze z rezervy. Malo by ísť o 700 miliónov eur. Vážny povedal, že „jednoducho na ďalší rok poisťovňa nepresunie toľko, ako rátala, ale menej“.

Zdieľať

PSA Group vlani zvýšila čistý zisk o 13 % na rekordných 3,2 miliardy eur. K zlepšeniu hospodárenia francúzskej automobilky prispelo znižovanie nákladov. Zarobila viac aj napriek tomu, že jej klesol predaj.

Tržby PSA stúpli o 1 % na 74,7 miliardy eur a prekonali očakávania analytikov, píše Reuters.

Celosvetový predaj automobilky sa vlani znížil o desatinu na 3,5 milióna vozidiel. Pokles odbytu kompenzoval silný predaj drahších športovoúžitkových vozidiel.

Aký je výhľad:

PSA predpokladá, že automobilový trh v Európe tento rok klesne o 3 percentá.

Finančný riaditeľ Philippe de Rovira upozornil, že zatiaľ je náročné posúdiť dosahy epidémie koronavírusu. Prevádzka tovární PSA v čínskom Wu-chane, odkiaľ sa vírus šíri, by mala byť obnovená v druhom marcovom týždni.

PSA Group vlastní značky Peugeot a Citroën, pred 3 rokmi kúpila od GM automobilku Opel-Vauxhall.

Vlani sa PSA dohodla na zlúčení s konkurentom Fiat Chrysler, ich spojením vznikne štvrtá najväčšia automobilka na svete podľa objemu predaja.

Zdieľať

Andrejovi Dankovi sa zrušenie diaľničných známok definitívne nepodarilo presadiť. Vláda na mimoriadnom rokovaní vzala tento návrh späť. Parlamentu sa v uplynulých dňoch opakovane nepodarilo odhlasovať skrátené legislatívne konanie.

Na poslednom utorkovom hlasovaní bolo prítomných len 74 poslancov. Zdržali sa poslanci z klubu Smeru aj SNS. Proti hlasovala ĽSNS, neprezentovali sa poslanci Mosta-Híd, OĽaNO, Sme rodina a väčšina nezaradených poslancov.

Poslanci sa v utorok pokúšali o návrhu hlasovať niekoľkokrát. Ani raz sa ich však neprezentoval dostatok. (tasr)

Zdieľať

Miera plodnosti v Južnej Kórei dosiahla historické minimum. Priemerný počet detí na ženu klesol na 0,92 v roku 2019 z 0,98 rok predtým. Počet novorodencov klesol na 303-tisíc, čo je najmenej od roku 1970.

Pokles nastal napriek mohutnej snahe vlády bojovať s demografickou krízou. Od roku 2006 dala Južná Kórea na podporu pôrodnosti asi 140 miliárd eur.

Agentúra Jonhap upozorňuje, že za nízkou pôrodnosťou stojí neochota Juhokórejcov vstupovať do vzťahov, do manželstva a mať deti z dôvodu obáv o budúcnosť v krajine dlhodobo zmietanej ekonomickou recesiou. Ďalším faktorom môžu byť vysoké náklady spojené s výchovou dieťaťa a vysoká cena nehnuteľností.

Experti vláde radia, aby sa v boji s krízou zamerala na zmenu sociálnych a kultúrnych štruktúr, ktoré pôrodnosť podporujú. (tasr)

Zdieľať

Andrej Svorenčík chváli, že demokratické strany si zrejme prečítali záverečnú správu revízie výdavkov na pôdohospodárstvo. „Buď sa ňou sčasti inšpirovali, alebo prišli k mnohým podobným záverom, k akým dospela revízia z dielne Inštitútu pôdohospodárskej politiky a ÚHP,“ hodnotí ich programy.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Andrej Svorenčík, ekonóm a historik na Univerzite v Mannheime

V oblasti pôdohospodárstva ma milo prekvapilo, že prakticky všetky relevantné demokratické strany, ktoré si dali záležať na volebnom programe, si zrejme prečítali záverečnú správu revízie výdavkov na pôdohospodárstvo. Buď sa ňou sčasti inšpirovali, alebo prišli k mnohým podobným záverom, k akým dospela revízia z dielne Inštitútu pôdohospodárskej politiky a ÚHP.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Lídri opozície majú k reálnemu biznisu bližšie ako koaliční šéfovia +

 • Hlasovanie o 13. dôchodku spojilo Smer a SNS s kollárovcami, kotlebovcami a poslancami od Druckera
 • ÚVO potvrdil vysokú pokutu pre daniarov za obchádzanie súťaží
 • Firma blízka Zoroslavovi Kollárovi dostala štedrú eurofondovú injekciu
Zdieľať

Talianske úrady začali vyšetrovať prudký nárast cien hygienických masiek a dezinfekčných gélov po vypuknutí koronavírusu na severe krajiny. Cena masiek online vzrástla z centa na 10 eur, dezinfekcia zo 7 na 39 eur.

„Rozhodli sme sa začať vyšetrovanie po mediálnych správach o nezmyselných cenách týchto produktov na webových stránkach online predajcov v ostatných dvoch dňoch,“ uviedla zástupkyňa generálneho prokurátora v Miláne Tiziana Sicilianová.

Taliansko zaznamenalo najväčšie ohnisko tejto choroby v Európe. V krajine už evidujú viac ako 260 prípadov a sedem úmrtí, väčšinou na prosperujúcom severe.

Mnoho lekární uviedlo, že im došli hygienické masky a dezinfekčné prostriedky na ruky, a preto sa veľa ľudí obrátilo na webové stránky, na ktorých sa ceny zvýšili.

„Cena masiek online vzrástla z jedného centa na 10 eur a litrová fľaša dezinfekcie, ktorá sa minulý týždeň predávala za 7 eur, v pondelok stála už 39 eur,“ uviedla Sicilianová. (tasr)

Zdieľať

Ceny ropy opäť výrazne klesli, cena Brentu skĺzla k 55 USD a cena WTI k úrovni 50 USD za barel. Na trhoch totiž naďalej pretrváva nervozita zo šírenia nového koronavírusu.

Podľa analytikov je navyše možné, že ani zoskupenie OPEC+ nepristúpi začiatkom marca k ďalšiemu obmedzeniu produkcie. „Obavy z poklesu dopytu po rope vymazali všetky zisky z predchádzajúcich týždňov,“ uviedol Bob Yawger z newyorskej pobočky banky Mizuho. „Táto situácia sa tak skoro nezlepší,“ dodal.

Ceny by mohlo podporiť ďalšie obmedzenie produkcie zo strany OPEC a ich spojencov na čele s Ruskom, ktorí spoločne s OPEC-om tvoria zoskupenie OPEC+. Niektorí analytici sú však skeptickí, či producenti k ďalším obmedzeniam začiatkom marca pristúpia.

Trhy okrem toho čakajú na informácie Amerického ropného inštitútu o stave ropných zásob v USA. Ten by ich mal oznámiť v neskorších hodinách. Očakáva sa, že zásoby ropy v USA za minulý týždeň vzrástli, už piaty týždeň za sebou. (tasr)

Zdieľať

Export Británie do EÚ by mohol klesnúť o 14 %, ak sa stranám nepodarí dosiahnuť dohodu o voľnom obchode. Poukázala na to štúdia Organizácie Spojených národov.

Zavedenie ciel, ktoré by nasledovalo v prípade nedohody medzi EÚ a Britániou, výrazne obmedzí obchod. Ešte viac situáciu zhoršia takzvané necolné bariéry, ako sú dovozné kvóty, licencie a regulačné opatrenia, uviedla vo svojej štúdii Konferencia Spojených národov pre obchod a rozvoj (UNCTAD).

Zvlášť negatívne dôsledky by prípadná nedohoda znamenala pre agroprodukty, potraviny a nápoje či produkty papierenského priemyslu. O niečo miernejšie dôsledky by mala na strojárstvo, kovy, chemické výrobky či textil a odevy.

Británia vystúpila z EÚ 31. januára a v najbližších dňoch sa začnú rokovania medzi Londýnom a Bruselom o podobe budúcich vzťahov. Takzvané prechodné obdobie, počas ktorého sa bude rokovať, potrvá minimálne do konca tohto roka. Britský premiér Boris Johnson však nemá záujem o jeho predĺženie.

Problémy hrozia aj krajinám EÚ, ktoré sú vysoko závislé od britského trhu. Podľa UNCTAD by napríklad v prípade nedohody vývoz Írska do Británie klesol o 10 %.

Na druhej strane, export rozvojových krajín do Británie a v menšej miere do štátov EÚ by mohol vzrásť, ak Británia nezvýši clá pre tretie krajiny, dodáva sa v štúdii UNCTAD. (tasr)

Zdieľať

Nemecký koncern Volkswagen chce zamestnať mladého klimatického aktivistu, ktorý by pomáhal rozvíjať ekologickú politiku podniku. Povedal to koncernový šéf Herbert Diess.

„Chcem prijať nejakého aktivistu. Máme toľko nápadov, ich realizácia v našej veľkej organizácii však trvá príliš dlho. Takže vnútri potrebujem niekoho skutočne agresívneho,“ uviedol Diess pre Financial Times.

Tento aktivista by mal mať priamy prístup k Diessovi aj k ďalším vedúcim pracovníkom Volkswagenu.

Výrobcovia automobilov sú v poslednom čase nútení presúvať svoju pozornosť k vozidlám s elektrickým pohonom, aby dokázali splniť sprísňujúce sa pravidlá pre emisie.

Volkswagen síce pracuje na zvyšovaní výroby elektromobilov, čelí však hnevu aktivistov, ktorí mu vyčítajú závislosť od ziskov z predaja SUV s vysokou spotrebou a nedostatočne rýchly odklon od produkcie áut so spaľovacím motorom. (čtk)

Zdieľať

Monika Budzák: Zaujímavý je nápad strany Za ľudí, aby spory o užívateľské vzťahy k pôde riešil miestny pozemkový úrad. To môže v niektorých prípadoch zabrániť drahým a dlhým súdnym sporom, upozorňuje v Paneli expertov o prekvapeniach vo volebných programoch.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Monika Budzák, INESS

V oblasti pôdohospodárstva pozitívne hodnotíme to, že strany zväčša správne identifikujú problémové oblasti sektora – chýbajúca alebo nekonzistentná stratégia v dotačnej politike, chaotické pozemkové vlastníctvo a nízka pridaná hodnota poľnohospodárskej produkcie. Pri jednotlivých riešeniach sa však len málo strán vybralo cestou efektívnejšieho prerozdeľovania zdrojov a na desiatkach stranách programov sme našli pomerne málo merateľných a konkrétnych opatrení pre lepšie fungovanie sektora.

Konkrétne môžeme vyzdvihnúť nápad strany Za ľudí, ktorá navrhuje, aby spory o užívateľské vzťahy k pôde riešil v prvostupňovom konaní miestny pozemkový úrad – sporové strany predložia nájomné zmluvy a na základe nich úrad rozhodne. Zaujímavý a jedinečný návrh, ktorý by v niektorých prípadoch možno zabránil drahým a dlhým súdnym sporom. V praxi dochádza totiž k tzv. viacnásobným deklaráciám, keď farmári požiadajú o dotácie na tie isté plochy, a tým sa pozastaví čerpanie úplne, až kým sa spor nevyrieši. Tento stav niektorí farmári využívajú aj na vydieranie protistrany, ktorá je od dotácií závislá.

Jeden z najodvážnejších návrhov je zrušenie dotácií v poľnohospodárstve od strany SaS – žiadna iná strana to vo svojich programoch neuvádza, pričom dlhodobo pozorujeme, že dotačná politika výrazne deformuje konkurenčné prostredie. V ďalších bodoch však strana dodáva, že tento proces nebude jednoduchý, a preto predstavuje aj opatrenia, ktoré majú zaručiť vyššiu efektivitu vo využívaní zdrojov za súčasného stavu.

Strany sa zamerali aj na problematiku lesov, niektoré viac, iné menej podrobne. Ako jeden zo zaujímavých a tiež jedinečných návrhov vyberáme nápad koalície PS/Spolu, ktorá navrhuje rozdelenie podniku Lesy SR na 26 samostatných podnikov, aby zaručila lepšiu regionálnu kontrolu hospodárenia lesov.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Zatiaľ čo niektoré strany predstavili prepracované ekonomické programy, iné si voličov už nevážia ani natoľko, aby im predstavili akýkoľvek ekonomický program, poznamenáva v Paneli expertov špecialista na trh práce Martin Kahanec.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Martin Kahanec, ekonóm, špecialista na trh práce

Prekvapilo ma, že zatiaľ čo niektoré strany predstavili prepracované ekonomické programy, iné si voličov už nevážia ani natoľko, aby im predstavili akýkoľvek ekonomický program.

Smer-SD, vedúca strana vládnej koalície, na svojej webovej stránke ponúka ako program len tri body. Dokopy trinásť slov a jednu číslicu: 13. Asi im to neprináša šťastie, lebo ešte aj v jednom z tých trinástich slov je chyba. Akú maju to majú lekári?

Ale pozitívne. Pre ekonomiku je kľúčové, aby sa nástroje a opatrenia ekonomickej politiky zavádzali na základe poznatkov a dôkazov o ich účinnosti.

Aby sa pred tým, ako ovplyvnia životy miliónov občanov, vyhodnotili s ohľadom na ich prínosy a náklady a podľa možnosti pilotne otestovali. Aby boli priebežne monitorované a vyhodnocované. A podľa potreby korigované.

To je kľúčové pre to, aby sme Slovensko lepšie a spravodlivejšie spravovali. Aby sa občanom zvýšila kvalita života, aby mohli napĺňať svoje ambície a aby sme zdroje na sociálne opatrenia efektívne a v ich prospech využívali.

Teší ma, že viaceré strany tieto princípy (a niektoré dokonca aj experimentálne overovanie nových opatrení) vo svojich programoch majú. Nečítal som všetky programy, ale našiel som ich silne zastúpené v programoch PS/Spolu, SaS, ako aj OĽaNO a v súvislosti s výstavbou ciest aj v programe KDH.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať