Denník N

V Nemecku chytili džihádistu, ktorý bol predtým neonacista. Prečo to nie je až také čudné?

U džihádistu našli aj video v maske, akú v roku 2012 počas pochodov s fakľami používala aj nemecká neonacistická skupina Nesmrteľní. Zdroj - YouTube/Die Unsterblichen
U džihádistu našli aj video v maske, akú v roku 2012 počas pochodov s fakľami používala aj nemecká neonacistická skupina Nesmrteľní. Zdroj – YouTube/Die Unsterblichen

Neonacisti a radikálni islamisti majú mnohé spoločné.

Nemecká polícia v Dolnom Sasku minulý štvrtok zatkla 26-ročného islamistu, ktorý plánoval teroristický útok. V jeho byte v malom mestečku Northeim našli materiály na výrobu bomby. Muž, označovaný ako Sascha L., chcel zabiť policajtov a vojakov, ktorých mal nalákať do pasce.

Podľa Deutsche Welle bol miestnym úradom ako radikálny islamista známy už dlhšie, bol „najvyššou prioritou pre miestnych príslušníkov“.

Polícia však možno zostala prekvapená, keď sa na neho pozrela lepšie. Zistila, že pred rokom 2014 bol neonacistom.

Psy a šváby

Podľa zdrojov magazínu Spiegel v jeho počítači našli videá, v ktorých útočil na moslimov, imigrantov aj antifašistov v krajine. Publikoval ich na YouTube či Facebooku. V roku 2013 napríklad zverejnil video, v ktorom hovorí o tom, že moslimovia sa snažia zaviesť šaríu v Nemecku.

„Dokonca aj psy vedia, kam patria. Nebuďte hlúpejší ako pes a zachráňte nemecké obyvateľstvo pred týmto plánovaným vyhynutím,“ hovoril podľa Deutsche Welle.

Na videách mal často na hlave šatku a slnečné okuliare, niekde dokonca bielu masku, ktorú používali členovia nemeckej neonacistickej skupiny Nesmrteľní, ktorá podnikla niekoľko útokov v Nemecku okolo roku 2012.

Ďalšie video bolo z roku 2013 a volalo sa Tipy na boj proti švábom. Radil v ňom, ako útočiť proti imigrantom v Nemecku.

Ako presne sa z neonacistu stal radikálny islamista, nie je jasné. Podľa Spieglu však už v roku 2014 čelil obvineniu zo šírenia ideológie Dáišu na internete.

David Myatt

Nie je jediný podobný prípad, keď sa z človeka z krajnej pravice stal džihádista. V Británii je najznámejší prípad Davida Myatta. Tento pravicový extrémista konvertoval v roku 1998 na islam a stal sa radikálom.

V nasledujúcich rokoch bol veľkým obhajcom samovražedných útokov, sympatizoval s Usámom bin Ládinom, Talibanom aj tvrdil, že holokaust je hoax. V roku 2010 sa napokon zriekol islamu. V Amerike podľa Washington Post mali dva takéto prípady.

V Nemecku tiež majú džihádistu, Bernharda Falka. V roku 2012 pritom ešte bol členom radikálne ľavicovej Antiimperialistickej bunky. Štyrikrát sa pokúsil o atentát, okrem iného aj voči politikovi ľavicovej SPD Freimutovi Duvemu.

Na islam konvertoval vo väzení, po návrate už bol známy v saláfistických kruhoch okolo Dortmundu. Momentálne ho označujú aj za tvár al-Káidy v Nemecku, kde stále žije.

Posledný prípad zo Saska neprekvapil ani Thomasa Mückeho zo Siete na prevenciu násilia, nemeckej organizácie, ktorá podporuje deradikalizačné programy. „Extrémizmus je vždy o marginalizovaní iných ľudí, hľadaní homogénnych komunít proti demokracii. Ideológia krajnej pravice a náboženský extrémizmus sú si veľmi podobné,“ povedal pre Deutsche Welle.

O blízkosti krajnej pravice a džihádizmu napísal knihu ešte v roku 2006 britský profesor politológie George Michael. V knihe Nepriateľ môjho nepriateľa písal, ako veľa majú spoločného neonacisti a popierači holokaustu s al-Káidou, Talibanom či Hamasom.

O podobnosti oboch ideológií hovoril pre Denník N aj Hasan Rafiq z britskej nadácie Quilliam, ktorá sa venuje radikalizácii a radila aj britskej vláde. V štúdii In and Out Extremism skúmala prípady piatich islamistických a piatich krajine pravicových extrémistov.

„Zistili sme, že medzi ľuďmi, ktorí sa stanú islamistami, a ľuďmi, ktorí sa pridajú ku krajnej pravici, sú podobnosti. Obe skupiny sa cítili ukrivdené, alebo sa museli vyrovnávať s pocitom hanby. Jeden sa hanbil za svoju sexualitu. Stal sa radikálom, pretože sa s ňou nevedel zmieriť, a salafistickým videním sveta sa to snažil kontrolovať,“ povedal Rafiq v roku 2015.

Podľa neho k deradikalizácii u nich často dochádza, keď obom skupinám ukáže bežného európskeho neradikálneho moslima. „Či už pre krajne pravicových extrémistov, alebo islamistov treba zdôrazňovať fakt, že existujú bežní moslimovia, ktorí nie sú extrémisti,“ dodal.

Prípad Sachu L. však ukázal aj ďalšiu, niekedy opomínanú charakteristiku európskych či amerických džihádistov. Nie vždy sú to celoživotní moslimovia. Podľa niektorých štúdií zhruba 30 percent z útočníkov boli ľudia, ktorí na islam konvertovali.

Analytik Robin Simcox skúmal 58 jedincov, ktorí stáli za 32 chystanými či vykonanými útokmi ISIS na Západe v júli 2014 až auguste 2015. Celkovo 29 percent z nich boli konvertiti. V Spojených štátoch to bolo až 67 percent.

Jedným z príkladov je Michael Adebolajo z Nigérie, ktorý s ďalším mužom zabil v Británii počas bieleho dňa v roku 2013 vojaka Leeho Rigbyho. Narodil sa do kresťanskej rodiny v Nigérii, a až neskôr v Británii prešiel na islam a prebral ten najradikálnejší pohľad naň.

Svet

Teraz najčítanejšie