Denník N

Súd prijal obžalobu v kauze nástenkový tender, aj keď obhajcovia sú pohoršení

Mariána Janušeka a Igora Štefanova súdil sudca Mozner. Foto N – Vladimír Šimíček
Mariána Janušeka a Igora Štefanova súdil sudca Mozner. Foto N – Vladimír Šimíček

Kauza, ktorá dostala pomenovanie podľa toho, že oznámenie o miliónovom tendri viselo na nástenke za zamknutými dverami ministerstva, sa desať rokov po vyvesení oznamu dostala na súd. Obvinení sú aj dvaja exministri SNS.

V kauze nástenkového tendra prijal Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu a bude sa pojednávať. Bývalí ministri SNS Marián Janušek a Igor Štefanov a ďalší spolupracovníci ministerstva Tomáš Labay, Radoslav Behul a Zdenka Kudláčová sú obvinení z machinácie pri verejnom obstarávaní. Mali spôsobiť škodu 3 563 796 eur, za čo im hrozí sedem až dvanásť rokov väzenia.

Z námietok obhajcov piatich obžalovaných je zrejmé, že kým bude vo veci právoplatne rozhodnuté, môžu ubehnúť ešte roky.

Priznať sa nechcú

Janušek povedal, že sa počas celého pojednávania nebude k ničomu vyjadrovať. „Viete, čo je to prezumpcia neviny?“

Senát v zložení Ružena Szabová, Ivan Matel a Peter Pulman nariadil hlavné pojednávania na marec, apríl a máj.

Video: Janušek a Štefanov pred súdom
Autorka: Martina Koník

Súd sa všetkých obvinených pýtal, či nechcú s prokurátorkou uzavrieť dohodu o vine a treste, ktorej súčasťou je ich priznanie, ale odmietli.

Všetci obvinení v roku 2007 pripravovali na ministerstve výstavby tender za viac ako 12 miliónov eur. Urobili ho tak, aby vyhral dopredu dohodnutý uchádzač – konzorcium zložené z firiem blízkych SNS. Kauza dostala pomenovanie podľa toho, že oznámenie o tendri viselo na nástenke za zamknutými dverami ministerstva. Novinári neskôr zistili, že štát platil v tendri aj za služby, ktoré neboli reálne poskytnuté.

Podozrenie, že by v tendri išlo o korupciu a peniaze končili v rukách straníckych predstaviteľov SNS, sa nepodarilo preukázať.

Štefanov sa pri otázke, či bude na výsluchu chrániť vtedajšieho predsedu SNS Jána Slotu, len usmial, Janušek povedal „bez komentára“.

Janušek sa cíti nevinný, Štefanov nechcel nástenkový tender komentovať
autorka: Martina Koník

Námietka obhajcu

Zdenka Kudláčová na verejné zasadnutie obžaloby neprišla, požiadala o konanie vo svojej neprítomnosti. Jej obhajca však vzniesol vážnu námietku o porušení jej práv na obhajobu, s ktorou sa obrátil aj na Ústavný súd. Dôvodom je jej pôvodný obhajca, ktorý na prelome rokov 2012 a 2013 skončil približne na tri mesiace vo väzbe. Kudláčová teraz tvrdí, že ju o tom neinformoval a boli tak zásadne porušené jej práva. O tom, že je vo väzbe, nevedel ani vyšetrovateľ kauzy, ktorý mu faxom posielal predvolania na výsluchy. Každý obvinený má právo byť pri vypočúvaní každého jedného svedka.

Keď sa obhajca vrátil z väzby, na úkony chodil a nenamietal, že na tých pôvodných nebol, alebo že o nich nevedel. Nový obhajca už tvrdí, že ide o vážne porušenie práv. Pridávajú sa k nemu aj obhajcovia ďalších obvinených Peter Filip alebo Ondrej Mularčík.

„Nejde o prípad povinnej obhajoby, ide o prípad dobrovoľnej obhajoby, ona sama si zvolila pána Roháča a doklady o tom sa nachádzajú v spise,“ povedala na prejednaní obžaloby prokurátorka Renáta Ontkovičová. „Tento obhajca bol vyrozumievaný tak ako všetci ostatní – elektronicky alebo faxom, je to štandardný spôsob,“ dodala prokurátorka. To, že obhajca nedal Kudláčovej vedieť alebo že poriadne nepracoval, nie je podľa Ontkovičovej vina polície alebo prokuratúry.

„To, keď niekto nenamieta nezákonnosť, neznamená, že to je zákonnosť. Je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní preukázať, či niekto spáchal, alebo nespáchal trestný čin,“ povedal Mularčík.

Kauza, ktorú Kováčik nezastavil

Z verejného prejednania obžaloby vyplynulo, že obvinení sa viackrát so sťažnosťou obracali priamo na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý ich sťažnosti zamietal ako neopodstatnené.

Najbližšie pojednávanie bude 22. marca a súd vypočuje obžalovaných. Súd povedal, že obžalobu prijal aj s rizikom, že niektoré vykonané dôkazy z dôvodu procesných pochybení neuzná ako zákonné.

„Súd nezistil také procesné chyby, ktoré by mohol vyhodnotiť ako nedodržanie závažných formálnych náležitostí. Dôkazná núdza, ktorá je spôsobená nepoužiteľnosťou dôkazov zaobstaraných v prípravnom konaní, nezakladá dôvod na odmietnutie obžaloby.“ V prípravnom konaní podľa súdu boli zaobstarané dôkazy, „ktoré odôvodňujú postavenie obvinených pred súd, a súd ich vyhodnotil ako prostriedky získané zákonným spôsobom“.

Podľa predsedníčky senátu Szabovej „je vecou obžaloby, či unesie dôkazné bremeno“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Nástenkový tender

Slovensko

Teraz najčítanejšie