Denník N

Sovy iba vyzerajú múdro, vedia otočiť hlavu a žmurkajú ako človek

Foto – archív JD

Sú skôr samotárske a ich ohrozenie je minimálne, sovy môže najviac ohroziť človek, ak by vymyslel nový postrek, vraví popularizátor vtáctva Ján Dobšovič.

Nie je pravda, že sovy potrebujú úplnú tmu, ale tým, že sú napádané inými vtákmi ako ich potrava alebo konkurencia, cez deň sa schovávajú a vyliezajú až večer, keď ostatné vtáky spia, vraví ornitológ JÁN DOBŠOVIČ.

S pozorovaním sov ste začali vo februári. Je niečím výnimočný?

Sovy začínajú veľmi skoro na jar hniezdiť, skoro až v zime. Sú obdobia, keď sa začínajú ozývať niekedy možno až koncom januára a vo februári, v niektoré roky podľa oblasti o niečo neskôr. Preto, že sa tak skoro ozývajú, sme pripravili týždeň plný sov a pre obrovský záujem sme pripravili aj náhradné termíny. Ľudia majú o život sov veľký záujem, je to spestrenie, chodiť v noci do prírody je trochu atypické. Akciu sme pripravili v bratislavských mestských lesoch, kde žije len sova obyčajná, v okolí je však aj myšiarka ušatá, ktorá začala hniezdiť aj na sídliskách. Akciu organizujeme po celý marec vo všetkých krajských mestách, v Prievidzi a možno vo Zvolene. V ostatných lokalitách môžu byť aj iné druhy sov, na Slovensku žije 10 druhov sov, jeden je sťahovavý.

Foto - archív JD
Foto – archív JD

Ako pozorovanie prebieha?

Musíte vedieť, kde sovy sú, ale sova obyčajná žije prakticky na celom Slovensku. V lese je preto veľká pravdepodobnosť, že nejakú stretnete. Sprievodca musí predtým prísť a prezrieť si miesto. Sovy sa v tomto období správajú teritoriálne, no ak by sa sama neozývala, skúsim napodobniť jej zvuk. Možno budeme mať šťastie a priletí trochu bližšie, niekedy na niekoľko minút. Niekedy, žiaľ, sa nám ju podarí zahliadnuť iba na pár sekúnd.

Ján Dobšovič (36)

  • Študoval environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
  • Dlhodobo sa venuje ornitológii, popularizuje vtáctvo.
  • Organizuje pozorovanie cez svoju cestovnú kanceláriu watching.sk.

Prečo si ľudia tak obľúbili sovy?

Ťažko povedať prečo. Sova má múdry vzhľad so závojom na hlave a dopredu otočenými očami. Zaujímavé je, že žmurkajú ako človek, zhora nadol, ostatné vtáky to majú opačne. Možno ľudí priťahuje múdry vzhľad a tajomstvo, že je to nočný živočích, a to, že ju málo ľudí videlo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie