Sovy iba vyzerajú múdro, vedia otočiť hlavu a žmurkajú ako človek

Sú skôr samotárske a ich ohrozenie je minimálne, sovy môže najviac ohroziť človek, ak by vymyslel nový postrek, vraví popularizátor vtáctva Ján Dobšovič.

Foto – archív JD

Nie je pravda, že sovy potrebujú úplnú tmu, ale tým, že sú napádané inými vtákmi ako ich potrava alebo konkurencia, cez deň sa schovávajú a vyliezajú až večer, keď ostatné vtáky spia, vraví ornitológ JÁN DOBŠOVIČ.

S pozorovaním sov ste začali vo februári. Je niečím výnimočný?

Sovy začínajú veľmi skoro na jar hniezdiť, skoro až v zime. Sú obdobia, keď sa začínajú ozývať niekedy možno až koncom januára a vo februári, v niektoré roky podľa oblasti o niečo neskôr. Preto, že sa tak skoro ozývajú, sme pripravili týždeň plný sov a pre obrovský záujem sme pripravili aj náhradné termíny. Ľudia majú o život sov veľký záujem, je to spestrenie, chodiť v noci do prírody je trochu atypické. Akciu sme pripravili v bratislavských mestských lesoch, kde žije len sova obyčajná, v okolí je však aj myšiarka ušatá, ktorá začala hniezdiť aj na sídliskách. Akciu organizujeme po celý marec vo všetkých krajských mestách, v Prievidzi a možno vo Zvolene. V ostatných lokalitách môžu byť aj iné druhy sov, na Slovensku žije 10 druhov sov, jeden je sťahovavý.

Foto - archív JD
Foto – archív JD

Ako pozorovanie prebieha?

Musíte vedieť, kde sovy sú, ale sova obyčajná žije prakticky na celom Slovensku. V lese je preto veľká pravdepodobnosť, že nejakú stretnete. Sprievodca musí predtým prísť a prezrieť si miesto. Sovy sa v tomto období správajú teritoriálne, no ak by sa sama neozývala, skúsim napodobniť jej zvuk. Možno budeme mať šťastie a priletí trochu bližšie, niekedy na niekoľko minút. Niekedy, žiaľ, sa nám ju podarí zahliadnuť iba na pár sekúnd.

Ján Dobšovič (36)

  • Študoval environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
  • Dlhodobo sa venuje ornitológii, popularizuje vtáctvo.
  • Organizuje pozorovanie cez svoju cestovnú kanceláriu watching.sk.

Prečo si ľudia tak obľúbili sovy?

Ťažko povedať prečo. Sova má múdry vzhľad so závojom na hlave a dopredu otočenými očami. Zaujímavé je, že žmurkajú ako človek, zhora nadol, ostatné vtáky to majú opačne. Možno ľudí priťahuje múdry vzhľad a tajomstvo, že je to nočný živočích, a to, že ju málo ľudí videlo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |