Denník N

Odborník na internetovú závislosť: Internet má viac pozitív ako negatív

Foto – archív JH
Foto – archív JH

Každá liečba závislosti je náročná, no pri internetovej závislosti je to o to ťažšie, že v súčasnom svete online aplikácií často nie je možná úplná abstinencia.

Ako sa vyvíjalo vnímanie internetovej závislosti?

Závislosť od internetu je nový fenomén. Doteraz ešte nie je uznaná za oficiálnu diagnózu napríklad aj preto, že je to viac typov závislostí. Na Slovensku sa začala viac objavovať s výrazným rozšírením dostupnosti internetu v školách a doma. Súčasný stav sa veľmi nemení, nemyslím si, že to bude stále stúpať. Podľa rôznych výskumov sú závislé dve až tri percentá populácie, podobne je to aj v Európe. To sa veľmi meniť nebude. Stredná závislosť – nadužívanie internetu –, ktorá smeruje k prepuknutiu plnej závislosti, je rozšírenejšia, je to od 13 do 14 percent. Môže to rásť a aj nadužívanie vstupuje do života a negatívne ovplyvňuje psychiku, výkon a vzťahy, ale ešte to nedosahuje úplnú závislosť.

Je to veľa?

Zo sto ľudí dvaja mladí majú zrejme takýto problém, zo 100 ľudí každý ôsmy nadužíva internet a to nie je malé číslo. Médiá však často robia chybu, keď apokalypticky prezentujú, že sme všetci mladí závisláci. Tak to určite nie je.

Ktoré vekové skupiny sú najviac závislé?

Najväčší používatelia sú ľudia od 15 do 30 rokov, to sú najčastejšie aj závisláci. Menší výskyt medzi staršími je spôsobený aj tým, že často ešte nemajú také digitálne poznatky, nepoužívajú internet tak často alebo majú aj menej času, majú rodiny, prácu. Mladí majú pomerne veľa voľného času a používajú smartfóny s neobmedzeným prístupom na internet.

Juraj Holdoš (36)

Žije v Ružomberku. Vyštudoval filozofickú fakultu v Trnave a neskôr v Ružomberku. Je výskumník a psychológ, pôsobí na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity. Venuje sa spojeniu psychológie a technológií. Spolupracuje s novým centrom prevencie internetovej závislosti. Prevádzkuje stránku internetovazavislost.sk, kde si môžu ľudia otestovať závislosť, získať o nej viac informácií a dozvedia sa aj to, kde ju môžu začať liečiť.

A malé deti?

Tie už vyrastajú do digitálnej spoločnosti. Internet je pre ne prirodzený priestor, používajú ho a zdá sa, že tam môžu byť základy nadmerného používania internetu. Rodičia na to nedohliadnu, deti pozerajú nadmerne Youtube kanály, hrajú online hry ako Minecraft, Warcraft a podobne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie