Denník N

Keď Kaliňák pred voľbami kupoval vozíky pre obce, víťaza vopred vychválil a platil viac ako v e-shope

Minister vnútra Robert Kaliňák v auguste 2015 vo Svidníku, kde odovzdával hasičské autá aj protipovodňové vozíky. Foto – TASR
Minister vnútra Robert Kaliňák v auguste 2015 vo Svidníku, kde odovzdával hasičské autá aj protipovodňové vozíky. Foto – TASR

DOPLNENÉ 7.3. o reakciu ministra vnútra. Úradníkom neprekáža, že víťazná firma ani len nedodala, čo mala.

Reč bude o miliónových nákupoch protipovodňových vozíkov, ktoré spolu s hasičskými autami znamenali pred minulými voľbami pre Roberta Kaliňáka to, čo pre Roberta Fica strihanie pások na multifunkčných ihriskách.

Kaliňákovo ministerstvo kúpilo pre dobrovoľných hasičov dokopy 800 hasičských áut a vyše 900 vozíkov s protipovodňovou súpravou. Pred marcom 2016 stihol Kaliňák obehnúť pri ich rozdávaní za popoludnie aj päť-šesť obcí. V tejto predvolebnej kampani platenej z eurofondov mu sekundovali nielen lokálni politici vládnej strany, ale na juhu Slovenska napríklad aj predseda vtedy opozičného Mosta-Híd Béla Bugár.

Odovzdávanie techniky sprevádzali desiatky pochvalných článkov v miestnych médiách či tlačových agentúrach a sem-tam aj šot v celoslovenskom spravodajstve. Každý z vozíkov vyšiel štát na 12-tisíc eur bez DPH (14 a pol tisíca s DPH). Tender plný podozrivých okolností prešetrovali Úrad pre verejné obstarávanie a Protimonopolný úrad. Pochybenia pri zákazke za 11 miliónov bez DPH nenašli, no jeden švédsky výrobca pre ňu štát žaluje na súde.

Kaliňák sa pred vyhlásením súťaže zúčastnil cvičenia, na ktorom svoje výrobky prezentoval jeden z výrobcov protipovodňových zábran.

Súťaž síce formálne prebehla, ale správanie finalistov tendra miestami vyzeralo, ako by sa na výsledku vopred dohodli.

Vozíky u Kaliňáka zrejme na kúpili tak, že keby ich vyskladali bez súťaže a množstvových zliav z tovaru na bežnom e-shope, mohlo to byť lacnejšie.

Ministerstvu vnútra, ktoré to všetko organizovalo, neprekáža, že víťaz jeho tendra napokon nedodal všetko, čo si štát objednal a zaplatil.

Dodávateľ? Pochválený dopredu

Ministerstvo vnútra tender na protipovodňové vozíky vypísalo vo februári 2014. Každý mal obsahovať niekoľko druhov čerpadiel, ručné náradie ako lopaty a vedrá, ale najmä protipovodňové zábrany, ktoré by boli schopné na nejakom úseku zadržať povodňový prietok. Na začiatku sa rátalo s nákupom 2500 vozíkov, nakoniec ich v dvoch kolách nakúpili 921.

Len pár mesiacov predtým, v lete 2013, sa minister vnútra Robert Kaliňák osobne zúčastnil na cvičení slovenských a českých dobrovoľných hasičov pri Břeclavi, kde sa prezentovali protipovodňové zábrany miestnej firmy Gumotex. Kaliňáka ich výrobky oslovili, i keď hasiči prezentovali iný typ zábrany, než ktorý ministerstvo neskôr tendrovalo.

Video: Kaliňák chváli zábrany od firmy Gumotex

„Videli ste, akým spôsobom funguje okamžité postavenie zábran proti povodni, ktoré sa nám veľmi pozdávajú,“ hovoril Kaliňák o výrobkoch břeclavského Gumotexu. „Tento model zhodou okolností na Slovensku nemáme. Je to pre nás veľmi inšpiratívne a chceme začať debatovať o tom, ako ich preniesť k nám.“ Gumotex vyrába dva typy protipovodňových zábran – s oceľovou konštrukciou a potom vaky plnené vodou.

Druhý typ inšpiroval ministerstvo pri tendri na nové vozíky, ktorý prišiel o pár mesiacov. Podľa požiadaviek mali mať napríklad dielce, z ktorých sa zábrany skladajú, dĺžku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie