Ostrov hudby si cenu za prínos zaslúži najviac

Radio_Head Awards sa rozdávajú až budúci víkend, ale prvé meno víťaza je už známe.

Ostrov hudby, to sú najmä oni – zľava Alexander Čerevka (LALA), Shina (Slnko records), Miro Gajdoš (Ajlávmjuzik), Martin Turzík (Deadred) a Richard Čermák (Gergaz).

Niekedy treba o víťazovi diskutovať, vyberať spomedzi viacerých mien. Ale tentoraz to bolo rýchle a jednoznačné. Cenu za prínos do hudby, ktorá sa pravidelne udeľuje v rámci cien Radio_Head Awards, sme sa spoločne s Rádiom_FM rozhodli dať Ostrovu hudby. Tak sa volá projekt, ktorý vlani dali dokopy štyri hudobné vydavateľstvá, jedna koncertná agentúra a jedna nová organizácia. Na začiatku bol nápad jedného človeka.

Mám rád, keď veci vznikajú spontánne. Ostrov hudby je v tom najpozitívnejšom zmysle slova jednou z nich. Nepamätám si presne, ako a kde mi napadla pôvodná myšlienka, no v celom procese bolo kľúčové hneď prvé stretnutie so Shinou zo Slnko records. Myšlienka spojenia vydavateľstiev sa jej páčila, aj to, že malo zároveň ísť aj o odkaz celej hudobnej scény pre Ďura Kušnierika, ktorý nám veľmi chýba,“ vysvetľuje Richard Čermák z Gergaz labelu.

Názov je parafrázou knihy Hudba ostrova, ktorú náš kamarát a kolega napísal o islandskej hudobnej scéne. Zverejnenie projektu Ostrov hudby sa časovalo k prvému výročiu jeho predčasného úmrtia, v novembri 2016. Jednoduchý nápad nadchol aj ďalšie mená – pridali sa Miro Gajdoš z Ajlavmjuzik, Martin Turzík z Deadred aj Táňa Lehocká a Mário Gešvantner z agentúry Real Something. Po takmer roku príprav vznikla digitálna kompilácia obsahujúca 23 nových piesní interpretov zo všetkých spomínaných značiek. Vyšla pod novou značkou LALA Slovak Music Export a celý zisk je určený na podporu jej aktivít.

„LALA má ambíciu posunúť slovenskú hudbu do sveta. Kompilácia rezonovala v médiach, medzi hudobníkmi, vydavateľstvami, mala veľmi pozitívne ohlasy a rozpútala celkom plodné debaty v rámci hudobnej scény. Aktuálne je prístupná na webe LALA aj na všetkých streamovacích službách,“ dodáva Richard Čermák. 

Výbornou správou je, že Ostrov hudby nezostane pri jednorazovom projekte. Záujem pridať sa už prejavili aj ďalší muzikanti a nezávislí vydavatelia, takže k pilotnej kompilácii by malo pribudnúť ďalšie pokračovanie už tento rok.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |