Toto je Watergate, Obama ma odpočúval, tvrdí Trump, no dôkazy mu chýbajú

Americký prezident sa opiera o medializované informácie, žiadna však nehovorí, že to nariadil Obama.

Foto – TASR/AP

Magazín Economist to nazval ranou pre americkú demokraciu, ktorá nechá nepekné jazvy, nech už dopadne akokoľvek. Donald Trump šokoval v sobotu, keď v sérii štyroch tweetov obvinil svojho predchodcu Baracka Obamu z nelegálneho odpočúvania.

„Ako hlboko klesol prezident Obama, keď napichol moje telefóny počas posvätného volebného procesu. Toto je Nixon/Watergate. Zlý (alebo chorý) muž!“ napísal na Twitteri v sobotu.

V jednom má Donald Trump pravdu. Ak by skutočne nariadil bývalý prezident odpočúvanie, porušil by tým zákon a išlo by o škandál na úrovni Watergate. Počas neho ľudia od republikánskeho prezidenta Richarda Nixona odpočúvali centrálu Demokratickej strany v slávnom hoteli.

Biely dom neskôr potvrdil, že to Trump myslel vážne. Chce, aby sa údajnému odpočúvaniu venovali výbory v kongrese. Podľa magazínu Economist sú tri vysvetlenia Trumpových tweetov – ani jedno z nich nie je dobré.

1. Obama skutočne odpočúval

Prvým je, že Barack Obama alebo jeho ľudia v Bielom dome odpočúvali Trumpa. Ak by sa to potvrdilo, išlo by o nelegálne odpočúvanie. Hovorca bývalého prezidenta to jednoznačne odmietol.

Podľa New York Times riaditeľ FBI James Comey žiadal od ministerstva spravodlivosti, aby verejne označilo, že to nie je pravda. Comey je najvyšším predstaviteľom, ktorého Trump po inaugurácii nechal na svojej pozícii. Pred voľbami práve on znova otvoril tému Clintonovej emailov, vzhľadom na blízkosť volieb kontroverzne, čím mohol demokratickej kandidátke uškodiť.

Comey tak spochybňuje Trumpovu dôveryhodnosť, Biely dom však na obvineniach trvá. Z čoho vychádza?

Trumpovi ľudia médiám oznámili, že čerpajú z informácií, ktoré priniesli viaceré médiá.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Donald Trump

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |