Denník N

Newsfilter: Keď nepríde povodeň, príde Kaliňák

Pri odovzdávaní hasičskej techniky bolo v dedinách veselo. Foto - Ministerstvo vnútra
Pri odovzdávaní hasičskej techniky bolo v dedinách veselo. Foto – Ministerstvo vnútra

Kaliňák rozdával po dedinách predražené vozíky. Nemusí ísť Lexa do basy, hlavne, že sa pomenuje zločin. O Matovičovom odchode z parlamentu nech rozhodnú voliči + krátke správy, zaujímavé texty a citát a FB status dňa.

Udalosti víkendu vybral a komentoval zástupca šéfredaktora Juraj Javorský

1. Kaliňák rozdával po dedinách predražené vozíky

Po rokoch sa vrátili na svetlo sveta Kaliňákove tančeky po dedinách v hasičských autách a protipovodňových vozíkoch. Kto v tom vtedy tušil okrem podlého predvolebného populizmu aj zlodejinu, vyhráva nekonečné minúty volania na Ficovu protikorupčnú linku.

Protipovodňové vozíky si Kaliňák vybral ešte skôr, než vypísal súťaž. Tender už potom „spodmienkovali“ tak, aby sa Kaliho výber neskomplikoval. Vyšlo to – súťaž na vozíky vyhral predajca Mercedesov Motor-Car, ktorý dodal, čo Kaliňák vybral – protipovodňové zábrany od českého Gumotexu. Ale takéto tendre sú ako povodne – keď opadne voda, ukážu sa škody:

  • Cena jedného protipovodňového vozíka (12-tisíc eur bez DPH) je vyššia, ako keby vozík vyskladali z komponentov z bežných e-shopov. Pri 921 vozíkoch vznikla škoda 1,2 milióna eur.
  • Zábrany proti vysokej vode nakoniec nedokážu zabezpečiť takú ochranu, akú napísalo ministerstvo vnútra do podmienok tendra (výška a dĺžka).
  • Neúspešný účastník tendra zo Švédska žaluje štát za diskriminačné podmienky, takže stratený milión eur ešte nemusí byť celá škoda.

Švédsky konkurent opiera svoju žalobu o princíp, ktorý ak by sa dodržiaval, nemali by novinári čo o tendroch písať: „Po preštudovaní súťažných podkladov vyplynulo, že opis požadovanej zábrany je vymedzený nielen na základe bežných funkčných vlastností, ako je minimálna výška, celková dĺžka či životnosť zábrany, ale odkazoval na konkrétne konštrukčné riešenie.“ Pokým bude Úrad pre verejné obstarávanie či súdy tolerovať štátu, že napriek zákonom šijú podmienky v súťažiach tak, aby vyhovovali konkrétnemu dodávateľovi, budú noviny plné podobných káuz.

2. Nemusí ísť Lexa do basy, hlavne, že sa pomenuje zločin

Kým ľudia chodia na „true story“ film Únos v rekordných počtoch, právnici sa zaoberajú niečím, čo je zatiaľ fikcia, no mohlo by sa zmeniť na skutočnosť: čo by sa dialo, keby zrazu prestali platiť Mečiarove

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Igor Matovič

Mečiarove amnestie

Newsfilter

Teraz najčítanejšie