Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Keď nepríde povodeň, príde Kaliňák

Pri odovzdávaní hasičskej techniky bolo v dedinách veselo. Foto - Ministerstvo vnútra
Pri odovzdávaní hasičskej techniky bolo v dedinách veselo. Foto – Ministerstvo vnútra

Kaliňák rozdával po dedinách predražené vozíky. Nemusí ísť Lexa do basy, hlavne, že sa pomenuje zločin. O Matovičovom odchode z parlamentu nech rozhodnú voliči + krátke správy, zaujímavé texty a citát a FB status dňa.

Udalosti víkendu vybral a komentoval zástupca šéfredaktora Juraj Javorský

1. Kaliňák rozdával po dedinách predražené vozíky

Po rokoch sa vrátili na svetlo sveta Kaliňákove tančeky po dedinách v hasičských autách a protipovodňových vozíkoch. Kto v tom vtedy tušil okrem podlého predvolebného populizmu aj zlodejinu, vyhráva nekonečné minúty volania na Ficovu protikorupčnú linku.

Protipovodňové vozíky si Kaliňák vybral ešte skôr, než vypísal súťaž. Tender už potom „spodmienkovali“ tak, aby sa Kaliho výber neskomplikoval. Vyšlo to – súťaž na vozíky vyhral predajca Mercedesov Motor-Car, ktorý dodal, čo Kaliňák vybral – protipovodňové zábrany od českého Gumotexu. Ale takéto tendre sú ako povodne – keď opadne voda, ukážu sa škody:

 • Cena jedného protipovodňového vozíka (12-tisíc eur bez DPH) je vyššia, ako keby vozík vyskladali z komponentov z bežných e-shopov. Pri 921 vozíkoch vznikla škoda 1,2 milióna eur.
 • Zábrany proti vysokej vode nakoniec nedokážu zabezpečiť takú ochranu, akú napísalo ministerstvo vnútra do podmienok tendra (výška a dĺžka).
 • Neúspešný účastník tendra zo Švédska žaluje štát za diskriminačné podmienky, takže stratený milión eur ešte nemusí byť celá škoda.

Švédsky konkurent opiera svoju žalobu o princíp, ktorý ak by sa dodržiaval, nemali by novinári čo o tendroch písať: „Po preštudovaní súťažných podkladov vyplynulo, že opis požadovanej zábrany je vymedzený nielen na základe bežných funkčných vlastností, ako je minimálna výška, celková dĺžka či životnosť zábrany, ale odkazoval na konkrétne konštrukčné riešenie.“ Pokým bude Úrad pre verejné obstarávanie či súdy tolerovať štátu, že napriek zákonom šijú podmienky v súťažiach tak, aby vyhovovali konkrétnemu dodávateľovi, budú noviny plné podobných káuz.

2. Nemusí ísť Lexa do basy, hlavne, že sa pomenuje zločin

Kým ľudia chodia na „true story“ film Únos v rekordných počtoch, právnici sa zaoberajú niečím, čo je zatiaľ fikcia, no mohlo by sa zmeniť na skutočnosť: čo by sa dialo, keby zrazu prestali platiť Mečiarove amnestie. Odporúčam prečítať si o tom článok, tu sú návnady:

 • kľúčové by bolo, ako by sa súdy vyrovnali s otázkou premlčacej lehoty. Ani právnici na to nemajú jednotný názor
 • žiadosť o obnovu konania by v zmysle zákona musel podať prokurátor, no zákon nepočítal s možnosťou, že sa bude treba vracať k prípadu, na ktorý sa vzťahujú amnestie
 • ak by sa konanie naozaj obnovilo, pokračovalo by tam, kde sa v roku 2001 skončilo: obžaloba už bola podaná, takže by sa vytýčilo pojednávanie
 • súdy by museli riešiť, či obvinených vziať do väzby – z dôvodu rizika úteku alebo ovplyvňovania svedkov.

Ako vidno, na prípade je komplikované zrušenie amnestií i obnova konania. Prečo by ich mal parlament napriek tomu zrušiť? Nie preto, aby sa Lexa a spol. dostali do basy, hoci by tým spravodlivosť dostala svoje, ale preto, aby mohol byť únos Kováča mladšieho jasne pomenovaný ako zločin.

3. O Matovičovom odchode z parlamentu nech rozhodnú voliči

Nielen kapitán Danko, ale aj Béla Bugár a vôbec, polovica parlamentu dostala možnosť pomstiť sa Igorovi Matovičovi za všetky jeho teatrálne útoky.

Ústavný súd zamietol Matovičovu sťažnosť proti pokute 12-tisíc eur, ktorú mu udelil parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií za to, že mal už ako poslanec aktívnu živnosť, a to presne 21 dní. Súdne rozhodnutie teraz dáva parlamentu možnosť vziať Matovičovi jeho poslanecký mandát, pretože Matovič zabudol na svoju živnosť už dvakrát (v dvoch volebných obdobiach).

Hoci to veľa hovorí o tom, ako Matovič kašle na svoje (zákonné) povinnosti, a zákony majú platiť pre všetkých, poslanci by ho nemali vyhodiť z parlamentu, lebo:

 • podstatou Matovičovho prešľapu je nedbanlivosť, čo nie je pre demokraciu ohrozujúci hriech
 • sám zákon implicitne pripúšťa možnosť, že jeho porušenie treba posudzovať kontextuálne, a to tým, že poslanca nevyhadzuje automaticky, ale to necháva na rozhodnutí parlamentu
 • v skutočnosti by sa Matoviča asi nezbavili. Svoje meno aj politický potenciál si vybudoval z nuly, a hoci sa za tie roky už asi tisíckrát blamoval, talent pútať pozornosť by zrejme opäť dokázal uplatniť aj mimo Národnej rady
 • dali by časti voličov ďalší dôvod myslieť si, že politickí dinosauri trestajú kvázi nevinného, hoci v ich radoch sú skutoční zločinci nepotrestaní

a jednou vetou:

4. Amazon otvorí neďaleko Serede logistické centrum, počas troch rokov v ňom plánuje zamestnať až tisíc ľudí.

5. Areál po bývalej vojenskej nemocnici na Patrónke v Bratislave zrejme získa firma blízka J&T, predložila najvyššiu ponuku a riaditeľ nemocnice hovorí, že pozemky získa ten, kto dá najviac.

6. Organizácia Via Iuris spustila web www.somza.to, cez ktorý môže široká verejnosť podporiť zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara.

7. Pracovníci Katedry slovenskej literatúry FF UKF v Nitre poslali rektorovi Ľubomírovi Zelnickému otvorený list, v ktorom kritizujú účasť poslancov ĽSNS na udeľovaní titulov a obhajobu ich prítomnosti rektorom.

8. Polícia podala návrh na obžalobu futbalistu Vladimíra Weissa ml., ktorý začiatkom októbra údajne šoféroval pod vplyvom alkoholu, vyšetrovanie už ukončila.

9. Do piatka môžu ľudia posielať štátu nápady na IT riešenia, úrad vicepremiéra Petra Pellegriniho ich chce využiť pri eurofondových výzvach.

10. Po centrálnom obstarávaní CT pre nemocnice ministerstvo zdravotníctva pripravuje aj nákup postelí, odhadovaná hodnota kontraktu je 19 – 20 miliónov eur.

11. V niektorých častiach východného Slovenska hrozí povodeň. V okresoch Bardejov, Humenné a Sobrance platí výstraha prvého stupňa, o stupeň vyššia je v okresoch Trebišov a Michalovce.

FB status dňa:

Minulý týždeň obletelo Facebook video s poľským europoslancom Januszom Korwinom-Mikkem, ako obhajoval nižšie platy žien slabším intelektom v porovnaní s mužmi. Že to v jeho prípade nie je akútna, ale trvalá nepríčetnosť, dokazuje aj nové video.

Zaujímavé texty:

Citát dňa:

Častejšie močenie počas pobytu v bazéne môže spôsobovať napríklad rozdiel medzi teplotou vody v bazéne a teplotou ľudského tela.

Úrad verejného zdravotníctva SR sa tiež vyjadril k téme močenia ľudí do bazénu, ktorú otvorilo zistenie kanadských vedcov.

Igor Matovič

Mečiarove amnestie

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie