Denník N

Divé maky bilancujú: Zo spevu a tanca už vyrástli, teraz je to o nových lídroch

Združenie Divé maky každoročne organizujú aj Cigánsky bašavel. Foto - Divé maky/Dáša Šimeková
Združenie Divé maky každoročne organizujú aj Cigánsky bašavel. Foto – Divé maky/Dáša Šimeková

Občianske združenie Divé maky začalo okrem mladých talentov pomáhať aj mladej generácii rómskych lídrov, ktorí by mohli pomôcť celej komunite.

Rasistické poznámky v školách počúva bežne. Dominika Csizmárová má sedemnásť a študuje na bilingválnom gymnáziu v Banskej Bystrici.

„Jedna moja učiteľka má radikálny názor na Rómov. Aj keď vidí, že sedím v prvej lavici a pozerám sa na ňu, tak občas používa vety ako ‚začneš piť ako nejaký Cigoš‘ a podobne. Voči mne pritom nie je nepriateľská a necítim, že by ma nejako diskriminovala. Dokonca mi občas pomáha. Ale je to nepríjemné.“

Dominika získala pred štyrmi rokmi ako študijný talent štipendium od združenia Divé maky. Dnes má pocit, že by mohla svojej komunite pomôcť niečo vrátiť späť.

Spolu s ďalšími mladými Rómami sa tento rok chystajú navštíviť viaceré základné školy. Chcú motivovať rómske deti, aby mali chuť na sebe pracovať a videli príklady úspešných mladých Rómov. A rovnako chcú lámať predsudky ich nerómskych spolužiakov, ktorí si často myslia, že nič nedokážu.

Študent Technickej univerzity v Košiciach Adrián Sivák a študentka bilingválneho gymnázia v Banskej Bystrici Dominika Csizmárová. Foto - Ria Gehrerová
Študent Technickej univerzity v Košiciach Adrián Sivák a študentka bilingválneho gymnázia v Banskej Bystrici Dominika Csizmárová. Foto – Ria Gehrerová

Talentom je aj schopnosť študovať

Projekt Divé maky mladým talentovaným Rómom poskytuje štipendiá na rozvoj ich schopností. Po dvanástich rokoch fungovania organizácia priznáva, že na začiatku robili aj chyby. „Vtedy sme chceli pomôcť tým najchudobnejším z osád, ale zistili sme, že systém Divých makov nie je nastavený na takúto cieľovú skupinu. V prvých rokoch nám z programu preto vypadlo až 60 percent detí. To považujem za veľký neúspech,“ hovorí jedna zo zakladateliek projektu Barbora Kohútiková.

Projekt od roku 2005 poskytol mladým Rómom viac ako 500 štipendií. Sme tu skôr pre deti, ktoré už majú nejaký cieľ a netreba s nimi pracovať na dennej báze od rána do večera. Divé maky sú pre tých, ktorí si prešli nejakú cestu a potrebujú podporu. Napríklad už majú vybraté školy, ale nemajú na to finančne,“ dopĺňa Kohútiková.

Adrián Sivák je v projekte od začiatku. Hoci bol pred dvanástimi rokmi prijatý ako tanečný talent, po nástupe na gymnázium sa už tancu nestíhal venovať tak intenzívne. Dnes študuje priemyselnú elektrotechniku na Technickej univerzite v Košiciach a je zapojený do projektu Mladí rómski lídri, kde ich učia, ako rozvíjať vlastné schopnosti a ďalej pomáhať svojej komunite. S ďalšími mladými Rómami sa pravidelne stretávajú na školeniach a plánujú svoje aktivity do budúcnosti. Minulý rok absolvovali päť tréningov.

Sivák je dobrým príkladom toho, že Divé maky nie sú organizáciou, ktorá podporuje len hudobné alebo spevácke talenty. Pribúda im čoraz viac študijných talentov, teda detí, ktorých hlavným cieľom je získať kvalitné vzdelanie.

Témou posledného školenia mladých lídrov bol štruktúrovaný dialóg. „Ide o presadzovanie toho, čo naši mladí lídri zistia v teréne, smerom k vyšším autoritám,“ vysvetľuje Barbora Kohútiková. „Minulý rok sme ich učili, ako komunikovať s ľuďmi na miestnej, regionálnej a národnej úrovni a kto je pre nich dôležitý. Od riaditeľov škôl, starostov, cez poslancov až po štátnych tajomníkov.“

Viac poznania, menej rasizmu

Manažérka občianskeho združenia Divé maky Mária Potočárová Rybaričová hovorí, že súčasťou líderského projektu je až 70 percent detí starších ako 15 rokov, čo sa dá vnímať tak, že chcú komunite aj niečo vrátiť.

Niektorí mladí odmietli, pretože vedeli, že na to nebudú mať čas. Študent medicíny napríklad situáciu vyhodnotil tak, že nestihne náročnú školu a k tomu aj tréningy a návštevy základných škôl. „Iní zasa necítia potrebu vracať niečo komunite. Aj to je v poriadku,“ hovorí Kohútiková.

Mladí Rómovia Dominika aj Adrián sa zhodujú, že čím lepšie ich ľudia poznajú, tým menej rasistických narážok od nich počúvajú. Majú teda pocit, že stretávanie sa so žiakmi základných škôl má zmysel.

Naopak, pri anonymných stretnutiach, napríklad pri cestovaní, predsudky cítia stále. „Keď nastúpite do autobusu, tak sa na vás čudne pozerajú a čakajú, že budete smrdieť alebo že ich okradnete,“ hovorí Dominika.

„Dá sa však povedať, že smerom od východu na západ je to miernejšie. Ak nasadnete v Bardejove do autobusu, tak si k vám nikto nesadne, v Prešove už možno niekto a v Košiciach už je to normálne,“ smeje sa Andrej.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie